Zachęcamy do korzystania i zgłaszania aktualizacji do zamieszczonej na naszym portalu, Bazy Wiedzy o Podmiotach Ekonomii Społecznej.
Do Podmiotów Ekonomii Społecznej (PES) zaliczamy: podmioty spółdzielcze (spółdzielnie socjalne, spółdzielnie pracy, spółdzielnie inwalidów i spółdzielnie niewidomych, spółdzielnie produkcji rolnej), jednostki reintegracji społeczno-zawodowej (CIS i KIS, WTZ i ZAZ), organizacje pozarządowe i podobne podmioty (stowarzyszenia, fundacje, spółki non profit, podmioty kościelne, stowarzyszenia JST, koła gospodyń wiejskich).
Pod adresem: https://niepelnosprawnilublin.pl/baza-wiedzy/ znajduje się wykaz jednostek ekonomii społecznej, mających swoją siedzibę na terenie województwa lubelskiego wraz z ich danymi teleadresowymi.
Z bazy można korzystać w dwojaki sposób: wyszukując podmioty według kategorii a także sprawdzając bazę informacji dla poszczególnych powiatów.
- Kategorie Podmiotów Ekonomii Społecznej:
- Baza informacji dla poszczególnych miast i powiatów:
- powiat bialski
- powiat biłgorajski
- powiat chełmski
- powiat hrubieszowski
- powiat janowski
- powiat krasnostawski
- powiat kraśnicki
- powiat lubartowski
- powiat lubelski
- powiat łęczyński
- powiat łukowski
- powiat opolski
- powiat parczewski
- powiat puławski
- powiat radzyński
- powiat rycki
- powiat świdnicki
- powiat tomaszowski
- powiat włodawski
- powiat zamojski
Baza jest nadal aktualizowana, dlatego serdecznie zapraszamy do aktywnego przeglądania i korzystania z informacji zamieszczonych w bazie a przede wszystkim do zgłaszania aktualizacji, pod adresem: lfoon.lublin@gmail.com.
Ustawa o ekonomii społecznej (Dz.U. z 2022 r. poz. 1812)
W dniu 30 października 2022 r. weszła w życie Ustawa o ekonomii społecznej z dnia 5 sierpnia 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1812), która reguluje organizację i zasady działania przedsiębiorstwa społecznego, zasady uzyskiwania i utraty statusu przedsiębiorstwa społecznego oraz nadzór nad przedsiębiorstwami społecznymi, instrumenty wsparcia przedsiębiorstwa społecznego, a także zasady i formy wspierania rozwoju ekonomii społecznej przez organy administracji publicznej.
Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2030 r. Ekonomia solidarności społecznej (KPRES).
Kompleksowym dokumentem określającym kierunki polityki państwa w tym zakresie jest Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2030 r. Ekonomia solidarności społecznej (KPRES). Zawiera on plany i działania realizowane przez administrację rządową na szczeblu krajowym oraz kompleksową strukturę systemu wsparcia ekonomii społecznej na poziomie regionalnym, z uwzględnieniem roli innych przedstawicieli sektora administracji rządowej, a także jednostek samorządu terytorialnego i sektora ekonomii społecznej.
Notatka powstała w oparciu o informacje zawarte w serwisie Departamentu Ekonomii Społecznej oraz w Internetowym Systemie Aktów Prawnych.