Recenzja z wystawy.
2 sierpnia – 31 sierpnia 2016 r.
Galeria Art Brut, Centrum Kultury w Lublinie
Prezentacja najciekawszych prac artystów nurtu Art Brut, których życie zostało naznaczone piętnem choroby i dla których twórczość stała się pasją i odskocznią od przytłaczającej rzeczywistości.
Prace swoje przedstawiają: Michał Brejwo, Paweł Garncorz, Justyna Matysiak, Ilona Migdał, Damian Rebelski, Marek Świetlik.
Artyści, których twórczość była nagradzana i wyróżniana na wiodących konkursach sztuki nieprofesjonalnej, naiwnej w kraju: ,,Nikifory”, ,,Konkurs im. Teofila Ociepki” i za granicą oraz wielu innych znaczących w środowisku osób niepełnosprawnych i o których pracach możemy mówić, za Jeanem Dubuffet`em, francuskim malarzem i rzeźbiarzem, że jest to sztuka wytrawna, sztuka marginesu i świadomie odrzucająca tradycyjną konwencję twórczą, której twórcom trudno przypisać jednorodność stylu.
Sztuka czysta, pierwotna, nieskalana, niczym niezmącona, zagościła w kolejnej odsłonie w lubelskiej Galerii Art Brut.
Artyści, artbruciści często jako temat swoich prac wybierają motywy i tematy sakralne, wynika to z ich odrzucenia, niezrozumienia przez otoczenie nawet najbliższe. Takie są prace Michała Brejwo- artysty z Gdańska. Pokazuje nam swój świat pełen ciepła, miłości i nadziei ale także cierpienia, nadludzkiego. Prace ,,Jezus Chrystus” z powagą świetlistej żółcieni z aureolą wykonany w technice pastel tłusty na kartonie, świetnie uzupełnia się pod względem tematyki i bólu wewnętrznego autora z pracą ,,Ukrzyżowanie”. Twórca w sposób skromny wręcz ascetyczny, operując płaskimi położeniami narzędzia i koloru (łączy ołówek i pastel), porusza naszą wrażliwość, uruchamia emocje, wprowadza w stan powagi i skupienia.
Ciekawym odkryciem kierunku jest Paweł Garncorz- urodzony w 1979 r., artysta naiwny z niepełnosprawnością intelektualną. ,,Unikat”, który wypracował własny styl wypowiedzi, głównie w dziedzinie rysunku. Laureat wielu nagród, choć nigdy nie zabiegał ani o promocję, ani o uznanie co znamienne jest dla większości twórców nieprofesjonalnych, zmagających się z pewną dysfunkcją zdrowotną. Paweł Garncorz jest architektem i konstruktorem rysunku; analizując Jego prace mamy poczucie, że najważniejszy jest dla autora detal. Za pomocą drobnych elementów buduje bardzo skomplikowane przestrzenie, często o tematyce architektonicznej, konstrukcyjnej.
Justyna Matysiak – pochodzi z okolic Poznania. Jej twórczość charakteryzuje zawężona gama kolorystyczna, lubuje się w złotych barwach, także ciemnych brązach, szarościach, zieleniach. Tematyka jej prac to przede wszystkim architektura, zwierzęta, świat mody, rzadziej postaci ludzkie. Artystka tworzy za pomocą cienkopisów, pisaków, brokatowych, żelowych długopisów. Prace opatrzone zawsze charakterystycznym monogramem (J. M). Cechą wiodącą prac jest dbałość o szczegół, precyzja, drobne pociągnięcie narzędziem, wyczucie estetyki. W 2007 r. otrzymała Grand Prix INSITA, przyznane w ramach 8 Triennale Sztuki art brut przez Słowacką Galerię Narodową w Bratysławie.
Ilona Migdał – artystka, pastelistka, która zachwyca barwą swoich prac, na wystawie pokazuje dwie znane prace, popis Jej umiejętności: ,,Ptaki”, wyważona kompozycja, szeroka paleta kolorów, w sposób, jak się układa mozaikę lub witraż: kontur, szkic, rysunek, wypełnia miękko, delikatnie położoną kredką, pozostawiając subtelne dla oka widza etapy rysowania, często łączy techniki np. farby wodne z pastelem tłustym, robi to bardzo sprawnie i zachwycająco. Jej prace zapraszają do poznania świata zwierzęcego, bo pokazują kwintesencję jego piękna.
Damian Rebelski – urodzony w 1980 r., mieszka w Bydgoszczy. Podstawowym i ulubionym narzędziem jakim się posługuje jest kredka. Artysta rysuje, bardzo mocno trzymając w lewej dłoni grube drewniane kredki, czołem przytrzymuje kartkę papieru, karton. W pracach dominuje nasycony kolor, ostry kontur, przywołuje skojarzenie z witrażem. Często powtarza sceny lub wykorzystuje w swoich rysunkach tematy biblijne, znane układy i kompozycje. Zawsze przetransponowuje je w sposób charakterystyczny i bardzo indywidualny. Laureat wielu nagród w kraju i zagranicą.
Marek Świetlik – urodzony w 1965 r., pochodzi z Kołobrzegu. Zaczął malować przez przypadek: na podstawie zdjęcia, skradzionego obrazu z Katedry, stworzył kopię, swoją wersję obrazu, za który w 1996 r., na Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy zdobył I Nagrodę. Maluje głównie farbami olejnymi na płótnie i kartonach. Świetlik z jednej strony naśladuje innych twórców, jednocześnie na swych obrazach, znanym dziełom nadaje niepowtarzalny rys, zniekształca, deformuje, w sposób groteskowy. Inspiruje się twórczością Chełmońskiego, Malczewskiego, Podkowińskiego. Często podejmuje tematy: rodzina, historia, i religia, nazywa je autoportretami.
Agnieszka Wójtowicz
Instruktor Fundacji Teatroterapia Lubelska