BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grafika Jubileuszowa 30 lat LFOON-SW 1994 - 2024: 1996

Rok 1996 – kolejny rok działań Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych

Rok 1996 był kolejnym rokiem intensywnych działań Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

W trakcie cyklicznych spotkań wewnętrznych w Forum omawiano najbardziej istotne dla środowiska osób niepełnosprawnych problemy. Dotyczyły one:

  • trudności w zaopatrzeniu w sprzęt ortopedyczny,
  • niewystarczającej ilości mikrobusów dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych na terenie miasta Lublin,
  • ograniczenia kursu busów tylko do obszaru miasta Lublin,
  • niewystarczającego limitu pieluch i pieluchomajtek,
  • pozostawania dzieci z obniżoną normą intelektualną poza obowiązkiem szkolnym,
  • konieczności powstania hostelu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną,
  • potrzeby powstania domu dziennego pobytu dla osób z problemami psychicznymi,
  • trudnej sytuacji w obszarze zatrudniania osób z niepełnosprawnościami,
  • braku przepływu informacji z Komisji Zdrowia i RodzinyRady Miasta Lublin.

Wymienione wyżej zagadnienia były przedstawiane podczas spotkań przedstawicieli LFOON z władzami miasta Lublin i województwa oraz na forum komisji, których członkami byli przedstawiciele Forum: Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych, która została w 1995 roku utworzona przy Wojewodzie Lubelskim, Komisji Lokalowej miasta Lublin, Komisji ds. Programu Samochodowego przy lubelskim oddziale PFRON.

7 maja 1996 roku odbyło się Walne Zebranie członków Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych. Tradycyjnie nawiązano w nim do idei „Dnia Europy” – Ogólnoeuropejskiego Dnia Propagującego Problemy Niepełnosprawności, Równości Praw i Niedyskryminowania Osób Niepełnosprawnych. Wzięli w nim udział członkowie organizacji członkowskich i zaproszeni goście – przedstawiciele władz samorządowych miasta Lublin i województwa. Podsumowano działania Zarządu LFOON. Uczestnicy spotkania w swoich wystąpieniach podkreślali, że „już zaczynają być widoczne efekty wspólnej aktywności”:

  • pozytywna zmiana nastawienia radnych do problemów zgłaszanych przez organizacje pozarządowe,
  • poprawa w zaopatrzeniu w poduszki ROHO i strzykawki insulinowe dla cukrzyków,
  • wzrost dofinansowania kosztów udziału w turnusie rehabilitacyjnym ze środków PFRON,
  • zniesienie nałożonych przez PFRON ograniczeń, co do liczebności kadry podczas turnusów rehabilitacyjnych (dotychczas obowiązywała zasada 1 rehabilitant na 20 osób z danym schorzeniem),
  • uzyskanie zgody Zarządu PFRON na to, aby organizacje zrzeszające osoby niepełnosprawne mogły tworzyć stanowiska pracy refundowane z środków PFRON.

Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych nadal konsekwentnie prowadziło rozmowy dotyczące ustalenia zasad i reguł współpracy organizacji pozarządowych z samorządem lokalnym. Działania w tym obszarze zostały mocno wzmocnione poprzez powstanie w Lublinie Komitetu Założycielskiego Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych. Regionalny Komitet Organizacyjny Forum Inicjatyw Pozarządowych – pierwotnie powołany został do organizacji jednorazowego wydarzenia na Rynku Starego Miasta w Lublinie w dniach 1-3 maja 1995 roku. Jednak, z uwagi na konieczność dalszych działań, dnia 17 lipca 1996 roku przekształcił się w Komitet Założycielski Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych. W skład Komitetu Założycielskiego FLOP weszły organizacje:

  • Fundacja „Galeria na Prowincji” – Waldemar Mirek,
  • Fundacja „Między Nami” – Zbigniew Drążkowski,
  • Fundacja Środkowoeuropejskie Centrum Ekonomii Działania Społecznego – Andrzej Juros,
  • Fundacja z Pomocą Rodzinie – Marek Koryciński,
  • Stowarzyszenie Civitas Christiana – Marek Koryciński,
  • Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Wada Serca „Serce Dziecka” – Alicja Jankiewicz.

Przewodniczącym Komitetu został Zbigniew Drążkowski. Siedziba mieściła się przy Fundacji „Między Nami” przy ul. Chmielnej 4.

4 września 1996 roku w siedzibie Lubelskiego Stowarzyszenia Stwardnienia Rozsianego przy ulicy Królewskiej 10 odbyło się spotkanie Zarządu LFOON z przedstawicielami Komitetu Założycielskiego FLOP: Zbigniewem Drążkowskim i Andrzejem Jurosem. Goście przedstawili genezę FIP, działania Komitetu Organizacyjnego FIP w Lublinie, cele FLOP. Zdali również sprawę z przebiegu spotkania z Prezydentem Miasta Lublin, Pawłem Bryłowskim, które dotyczyło podpisania porozumienia o współpracy organizacji pozarządowych z miastem Lublin. Zaprosili LFOON do ścisłej współpracy przy przygotowywaniu tekstu Porozumienia. Zaproponowali również, aby Forum przystąpiło do FLOP, jako członek-założyciel organizacji. Propozycja ta była tematem kilku zebrań Zarządu LFOON w 1996 roku: 16 września, 2 października, 6 października oraz 27 listopada. Członkowie Zarządu widzieli sens i konieczność opracowania zasad współpracy miedzy samorządem lokalnym a organizacjami pozarządowymi – sami od 2 lat podejmowali szereg inicjatyw w tym kierunku. Mieli jednocześnie pewne obawy: akcentowali, że w przypadku przystąpienia LFOON do FLOP, jako członka założyciela, mogą pojawić się pewne zagrożenie dla działań i celów samego Forum, może dojść do spłycenia wagi problemów osób niepełnosprawnych, problemy środowiska mogą utonąć w powodzi innych kwestii, może nastąpić utrata niezależności.

W wyniku burzliwych dyskusji i głosowań ustalono, że LFOON:

  • nie zostanie członkiem założycielem FLOP,
  • na zasadach równorzędnego partnera z FLOP będzie uczestniczył w przygotowaniu zasad współpracy między samorządem lokalnym a organizacjami pozarządowymi i będzie stroną przy podpisywaniu porozumień,
  • zasygnalizuje Tymczasowemu Zarządowi Komitetu Organizacyjnego FLOP konieczność szerszej konsultacji projektu z przedstawicielami większej liczby organizacji pozarządowych Lublina.

Osobami upoważnionymi do dalszych wspólnych działań z Komitetem Założycielskim FLOP przy opracowaniu tekstu porozumienia zostali: Prezes Teresa Estko i wiceprezes Andrzej Szałach.

Po pozytywnych doświadczeniach udziału LFOON w regionalnych Forach Inicjatyw Pozarządowych w 1995 roku (1-3.05 w Lublinie oraz 23-24.09 w Krakowie) podjęto decyzję o udziale w ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych, odbywającym się w Warszawie w dniach 21-22 września 1996 r.

Delegacja LFOON liczyła dziewięć osób. Organizacja partycypowała w kosztach wyjazdu swoich przedstawicieli – siedem osób pojechało do Warszawy transportem zorganizowanym przez lubelski oddział Polskiego Związku Niewidomych, dwie osoby jechały indywidualnie pociągiem, LFOON zwracał koszty biletu, trzem osobom nocleg zapewniali organizatorzy, pozostałym koszty noclegu pokrywał LFOON, wyżywienie w ramach diety delegacyjnej pokrywało Forum wszystkim członkom delegacji.

Spotkania, dyskusje, kontakty nawiązane w trakcie warszawskiego wydarzenia były bardzo pomocne w dalszych działaniach i przyczyniły się do rozwoju Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

Prace i działaniaLFOON rzecz środowiska osób niepełnosprawnych były zauważane coraz bardziej. Dwie organizacje członkowskie: Lubelskie Stowarzyszenie Stwardnienia Rozsianego i Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Wadą Serca „Serce dziecka” zostały wyróżnione przez Wojewodę Lubelskiego, pana Wiesława Brodowskiego, dyplomem uznania za aktywną pracę w Forum

Forum nadal nie dysponowało lokalem, w którym mogłoby prowadzić swoją działalność. Wszystkie działania podejmowane w ramach LFOON, członkowie Forum realizowali w ramach pracy społecznej i wolontarystycznej. Podejmowano próby zdobycia środków finansowych na działalność. Niestety, bez powodzenia. Projekt, mający na celu aktywizację środowiska osób niepełnosprawnych na terenie małych miejscowości województwa lubelskiego złożony do Sieci DemNet, pomimo pozytywnych opinii, nie został zakwalifikowany do realizacji.

Alicja Jankiewicz

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies