BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Rok 2022 – Czasem Pożegnań

W roku 2022 spotykaliśmy się niestety często podczas smutnych uroczystości. Odeszli Wspaniali Ludzie, z którymi przez wiele lat współpracowaliśmy.

Pożegnaliśmy Go 31 marca w Kościele na Poczekajce w Lublinie. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Radawcu Dużym.

15 czerwca odszedł Wiesław Olechowski. 

Link do artykułu: https://www.facebook.com/niepelnosprawnalubelszczyzna/posts/2249414355234079

Pożegnaliśmy Go 18 czerwca podczas Mszy Żałobnej w kościele Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie przy ul. Jana Pawła II 11.

Jego miejsce spoczynku znajduje się w Lublinie na cmentarzu na Majdanku / S7 K15 rząd 10 grób 1/

5 sierpnia zmarła Maria Lisek Zięba.

Link do artykułu: niepelnosprawnilublin.pl/ostatnia-podroz-wspomnienie-sp-marii-lisek-zieba

Pożegnaliśmy Ją 9 sierpnia w Łęcznej.

Jej grób znajduje się na cmentarzu w Łęcznej. Odwiedzają go często uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy, o których aktywności Maria pisała w swoich relacjach zamieszczanych na łamach naszego biuletynu niepelnosprawnilublin.pl.

24 października odszedł Tadeusz Ćwikła.

Link do artykułu: lzinr.lublin.pl/2022/10/zmarl-tadeusz-cwikla

Msza żałobna była sprawowana 26 października w kościele św. Agnieszki w Lublinie. Tadeusz został pochowany na cmentarzu parafii pw. św. Agnieszki.

Adam Orzeł, Wiesław Olechowski, Tadeusz Ćwikła to byli niezwykli polscy Pionierzy i Instruktorzy Aktywnej Rehabilitacji. Za swoje działania dla Lublina, Lubelszczyzny i środowiska osób niepełnosprawnych byli wyróżniani przez władze samorządowe. Wszyscy trzej otrzymali Medale Prezydenta Miasta Lublin.

W trakcie swojego życia bardzo dużo zrobili na rzecz dostępności architektonicznej otaczającej nas przestrzeni. Niestety nie ma już ich w naszej rzeczywistości a jeszcze jest bardzo dużo do zrobienia w tym obszarze. Symbolicznie ukazała to uroczystość ostatniego pożegnania Tadeusza Ćwikły. Msza żałobna odbyła się w kościele św. Agnieszki w Lublinie przy ul. Kalinowszczyzna 62.

Tylko dzięki ogromnej motywacji do uczestniczenia w pożegnaniu kolegi i pomocy asystentów osoby z niepełnosprawnością ruchową poruszające się na wózkach inwalidzkich mogły brać udział w tej uroczystości. Schody wiodące do świątyni, brak podjazdu i niebezpieczne, strome szyny bardzo utrudniają lub uniemożliwiają osobom z poważnymi ograniczeniami ruchowymi osobiste uczestnictwo w mszach i wydarzeniach religijnych.

Ogromny żal, że już odeszli Ci wielcy Wojownicy i Siłaczki – są nadal bardzo potrzebni. Pozostaniecie na zawsze w naszych sercach i wdzięcznej pamięci.

Alicja Jankiewicz

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies