BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Ostatnia podróż – wspomnienie śp. Marii Lisek-Zięba

W dniu 09 sierpnia 2022r. pożegnaliśmy śp. Marię Lisek-Zięba.

Jej odejście jest wielkim ciosem dla rodziny, przyjaciół, znajomych, członków PSONI Koło w Łęcznej, a także współpracowników i uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy. Pomimo ciężkiej choroby, do samego końca wypełniała swoją misję.

„Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku”

Pani Maria była przewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej i kierownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy. Z jej inicjatywy powstało także nieistniejące już Dzienne Centrum Aktywności.

Działała także w Centralnej Komisji Rewizyjnej – organu kontrolnego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, jako sekretarz i jako przewodnicząca.

Została także powołana do Powiatowej Rady Rynku Pracy – kadencja w latach 2017-2022r. W 2019r. zdobyła tytuł Osobowości Roku. Od 2018r. prowadziła społeczną kampanię fundraisingową „Kilometry Dobra”, przy pomocy, której zbierane były fundusze na rozbudowę Warsztatu Terapii o mieszkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w parafii p.w. Św. Barbary w Łęcznej, liturgii przewodzili jako główny celebrans ks. Andrzej Lupa, oraz ks. Michał Surowiec, ks. Tomasz Konstanciuk i ks. Janusz Rzeźnik, który wygłosił homilię.

Wspomnienia osób:

Ks. Janusz Rzeźnik (parafia p.w. św. Marii Magdaleny w Łęcznej): Słyszeliśmy przed chwilą w Ewangelii, jak bardzo ważne jest to, by przejść przez życie czyniąc dobro. Śp. Maria spełniła to zadanie. A wszystko to zaczęło się tu w tej parafii [św. Barbary]. Śp. Maria żyła w zgodzie z Bogiem. Wszystkie uroczystości, festiwale, które organizowała rozpoczynały się od mszy świętej. 

E. Bojko (Instruktor Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy): Droga Pani Marysiu, właśnie rozpoczynasz kolejną, ostatnią podróż w swoim ziemskim życiu. A ile tych podróży było wcześniej? Portugalia, Francja, Iran, Słowacja, Białoruś, Węgry, Ukraina. A w Polsce Warszawa, Iwonicz, Rymanów, Kodeń, Tczew i wiele innych miejscowości. To dzięki Pani nasi uczestnicy mogli odwiedzić te miejsca. Podróż była wpisana w Pani życie oraz życie Warsztatów. Nie było miesiąca bez wyjazdu. A Pani ciągle mówiła: „Jeśli ja wam nie pokażę, to nikt wam nie pokaże”. Taka Pani była. Zawsze w drodze, zawsze dążąca do celu, żyjąca dla drugiego człowieka, dla osób z niepełnosprawnościami. Robiła Pani wszystko, aby każda osoba z niepełnosprawnością miała godne życie. Ta podróż często była pod górkę, ale się tym Pani nie przejmowała. Jeździła Pani, chodziła, pracowała, uczyła – a to wszystko w służbie osobom z niepełnosprawnością intelektualną. 

Pani Maria była człowiekiem o wielkim sercu, jednak była także żoną, a przede wszystkim matką dla córki Anny i syna Łukasza. Wychowywała ich w duchu życia poświęconego pomocy i wsparciu osób z niepełnosprawnościami. Przekazała im ile tylko zdołała, w tym nieposkromiony płomień zaangażowania w to co wierzy i kocha. Łączymy się w bólu z członkami rodziny w tych trudnych chwilach. Mamy jednak nadzieję, że spotkamy się ponownie. 

Monika Zima-Pajraszewska (Prezeska Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną): Pani Maria była osobą z niesamowitą energią, radością, niewyobrażalnym poczuciem misji. Przede wszystkim była matką niepełnosprawnego Łukasza i właśnie to doświadczenie uczyniło ją osobą o nieprawdopodobnym poczuciu sprawiedliwości, gotowości do walki o najlepszą jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nigdy nie ustawała w zabieganiu o lepsze życie dla osób z niepełnosprawnościami, tylko zawsze chciała więcej. To dzięki niej powstaną na pewno domy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną [w Janowicy].

W imieniu pogrążonej w żałobie rodziny pragnę podziękować za przybycie, wszelkie słowa wsparcia. Dziękuję za przybycie rodzinie, przyjaciołom, instytucjom.

Droga Pani Mario, pozostaniesz z nami na zawsze w naszej pamięci i sercach.

Maria Lisek-Zięba zmarła w dniu 05.08.2022r, przeżywszy 69 lat.

Eliza Bojko, Wojciech Czupryn

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies