BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Art Brut

Recenzja z wystawy – Piotr Drożdżak

,,Kolej na Piotra”- czyli: Sztuka czysta, nieskalana, niczym nie zmącona. Galeria Art Brut, CK w Lublinie, 30 czerwca 2015 – 31 lipca 2015.

Piotr Drożdżak to ,,naturszczyk sztuki” rysunku i malarstwa. Talent naturalny, dojrzewający z niezmąconej niczym pasji do rysowania i do kolei, niewymagający i nie poddający się ingerencji, sugestii, korekcie. Talent czysty jak koloryt Jego prac. Fenomen i zjawisko.

Rysunek czarnobiały na którym jest lokomotywa. w tle trawa.

9-letni okres podróży do Warszawy zaowocował nieprzeciętnymi, realistycznymi rysunkami, ukazującymi, pozostającą do dziś, największą pasję, fascynację koleją. W sposób wierny przenosi na papier zaobserwowane obiekty, wnętrza przedziałów wagonowych, jadące pociągi, ruch, drogę… nie pomijając żadnego detalu, szczegółowych oznakowań, wraz ze skomplikowaną maszynerią. Rysuje z pamięci i obserwacji. Pani Teresa, mama Piotra, opowiada, że jako mały chłopiec uciekał i wchodził niepostrzeżenie pod pociągi, zaciekawiony ich budową od strony, której zazwyczaj nie widzimy.

Ulubionym narzędziem jakim się posługuje jest cienkopis. Odtwarza całe frazy związane z koleją, posługując się bezbłędnie perspektywą, która zdaje się nie sprawiać mu żadnego problemu, wyważoną kompozycją, nasuwającą skojarzenie z ilustracją książkową lub kadrem filmowym, ukazującym zawsze pełny plan. Długopisem uzyskuje mistrzowskie efekty światła i cienia, zróżnicowanego waloru i niematerialną kreskę- ruchem narzędzia.

W malarstwie, Drożdżak, natomiast jakby nonszalancko podchodzi do koloru, stosuje barwy przesadnie czyste, soczyste, nakłada je nie stosując najczęściej laserunku, buduje płaszczyzny kontrastujące, bliskie grafizmowi i podkreślające, jednak, doskonałość znajomości zasad rysunku, poprzez wypracowaną własną metodę. Bo wierny jest własnym wypracowanym przez siebie metodom, nawet wbrew przyjętym zasadom. Przeciwstawia się im, rysuje i maluje: od szczegółu do ogółu (centymetr po centymetrze zapełniając kolejno przestrzeń podłoża). Nie stosuje szkicu. Buduje swój warsztat samodzielnie, poświęcając wiele godzin w ciągu dnia, twórczość staje się dla Niego wiodącym celem życia.

Darem odtwarzania niemal fotograficznym posługuje się od ponad 20-tu lat i jest to dar postępujący wręcz niebezpieczny !

Czernobiały rysunek lokomotywy i wagonów które ma za sobą. Są tory.
Męzczyzna trzymający obraz na którym jest czarnobiała lokomotywa. w tle roślinność, łąka.

Do jakich zakamarków pojazdów, dworców… nas doprowadzi ? Co nam pokaże ? Czym zaskoczy ?

Już wkrótce druga odsłona wystawy Piotra Drożdżaka ,,Drzewo życia”, o której niebawem…

Agnieszka Wójtowicz

artysta plastyk

Instruktor w pracowni kostiumów i dekoracji

Fundacji Teatroterpii Lubelskiej

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies