BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Instalacja pn. "Kanapa po dziadku", przedstawia zawartość otwartej czerwonej kanapy, składającą się z rzeczy osobistych rodziny Magdy Szubielskiej, u której zdiagnozowano zespół Aspergera

“Piosenka o mojej rodzinie” – niezwykła wystawa w Galerii Labirynt

W piątek, 13 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w lubelskiej Galerii Labirynt przy ul. ks. J. Popiełuszki 5, odbył się wernisaż wystawy „Piosenka o mojej rodzinie”. Ekspozycja dokumentuje codzienne życie osoby autystycznej i Jej rodziny, pozwalając spojrzeć na świat Ich oczami. Projekt ma wymiar artystyczny oraz edukacyjny.

„Moja mama ma zespół Aspergera. Ja też mam trochę, ale troszkę mniej” – śpiewa Malina w „Piosence o mojej rodzinie”. To właśnie jej tekst był jedną z inspiracji do stworzenia wystawy i opowiedzenia o tym, w jaki sposób świat postrzega Magda, u której zdiagnozowano zespół Aspergera. Wystawa dokumentuje codzienne życie Magdy Szubielskiej i jej męża Radosława Bułtowicza oraz ich córki Maliny Bułtowicz.

„Realizacja tej wystawy jest dla mnie rodzajem autoterapii. Pozwala mi to spojrzeć na moją pełną wyzwań codzienność jak na film, w którym oglądając sama siebie, nabieram dystansu” – pisze Magda Szubielska.

W galerii prezentowane są filmy, zdjęcia i instalacja. Całość stanowi niepowtarzalny rodzinny projekt o charakterze na poły artystycznym, a na poły edukacyjnym.

Archiwum rodzinne

Wystawa pozwala zajrzeć do prywatnego archiwum zdjęć, filmów i przedmiotów. Neuroróżnorodność sprawia, że świat jest nieskończenie ciekawy. Nie każda osoba może mieć autyzm, ale za pośrednictwem wystawy każda osoba może zobaczyć, jak bycia w spektrum doświadcza Magda. Wszystkie prace (poza „Kanapą po dziadku”) są zapisem realnych sytuacji, mających miejsce w domu Magdy i Radka (albo takich, do których doszło na różnych wyjazdach). Nie ma w nich udawania, bo autyzm udawania nie lubi. Na szczęście przed rodziną nie trzeba udawać.

„Wystawa pokazuje nasze życie rodzinne takim, jakie ono jest, bez zbędnego upiększania. To tak jakbyśmy zaprosili kogoś do domu czy na wakacje i powiedzieli «czuj się jak u siebie, rozsiądź się na kanapie po dziadku i obserwuj». Ta kanapa sama w sobie jest ciekawa, bo jest elementem historii rodzinnej. Do tej pory pamiętam, jak mój dziadek ucinał sobie na niej popołudniową drzemkę. Później kanapa znalazła się u nas i była częścią naszej codzienności. To w niej chowamy przeróżne rzeczy, których Magda chce się pozbyć z przestrzeni, aby trochę uporządkować nasz domowy krajobraz. Gdy zajrzymy do środka, zobaczymy wiele naszych osobistych przedmiotów. Każdy z nich mówi dużo o tym, kim jesteśmy” – opowiada Radosław Bułtowicz.

"Kanapa po dziadku", fot. Krystian Kamiński
"Kanapa po dziadku", fot. Krystian Kamiński
"15.08.2022 - Dzień, w którym wykipiała fasola", fot. Magda Szubielska
"15.08.2022 - Dzień, w którym wykipiała fasola", fot. Magda Szubielska

Indywidualne doświadczenie

Integralną częścią wystawy są autorskie podpisy, które wraz z pracami składają się na spójną historię osoby autystycznej, która mierzy się z doświadczaniem codzienności. A ta bywa trudna – nieprzewidywalna, pełna niezrozumiałych norm społecznych, nieuniknionych rozmów z ludźmi i trudnych do zniesienia hałasów. Ale bywa też zaskakująca i interesująca, dzięki niekonwencjonalnemu podejściu do tego, co można robić w rodzinie.

„Prace na wystawie opatrzone są tekstami, które napisała Magda. Te opisy przypominają trochę prywatny dziennik lub pamiętnik. Dzięki nim możemy lepiej zobaczyć, jak wygląda świat z jej perspektywy. I właśnie ta perspektywa osoby neuroodmiennej jest dla nas szczególnie istotna. Staramy się w ten sposób pokazać osobom odwiedzającym galerię, czym jest neuroróżnorodność” – mówi Krystian Kamiński, Kurator Wystawy.

Podstawowa wiedza o autyzmie

Stimowanie, dyspraksje, echolalia – z autyzmem i neuroróżnorodnością wiąże się wiele zachowań, o których wiedzą tylko osoby, które doświadczają ich na co dzień. Dlatego ważnym elementem wystawy jest możliwość zdobycia podstawowej wiedzy na temat autyzmu między innymi za sprawą słowniczka z najważniejszymi pojęciami przygotowanego przez Instagramerkę – Idę Tyminę, oraz Sabinę Markowską – YouTuberkę prowadzącą kanał Neuroatypowe.

„Kluczowym wydało nam się obudowanie wystawy w program edukacyjny, który pomógłby zwiększyć świadomość i wiedzę na temat neuroróżnorodności. Jego ważną częścią będzie samorzecznictwo osób autystycznych. Chcemy, aby nasi goście i gościnie opowiadali i opowiadały o tym, jak wygląda ich postrzeganie świata. Bo przecież spektrum autyzmu jest bardzo szerokie” – opowiada Agata Sztorc-Gromaszek, Kuratorka Wystawy.

Program towarzyszący:

13.01–31.03.2023 r.

Sztuka codzienności – warsztaty dla grup zorganizowanych

14.01.2023 r.

17:00 – autorskie oprowadzanie po wystawie; prowadzenie: Radosław Bułtowicz

18.02.2023 r.

15:00 – Oprowadzenie kuratorskie po wystawie “Piosenka o mojej rodzinie”; prowadzenie: Krystian Kamiński

16:00 – Głuchy Labirynt – oprowadzanie po wystawie “Piosenka o mojej rodzinie”; prowadzenie: Wioletta Stępniak

25.02.2023 r.

13:00 – Piosenki o naszych rodzinach | warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat

15:00 – Warsztaty Jak mówić o autyzmie?; prowadzenie: Ida Tymina

Wystawa „Piosenka o mojej rodzinie” 

Wystawa czynna: w dniach: 13.01–31.03.2023 r. (wt–nd, godz. 12:00–19:00)

Bilety: 5/2 zł

Lokalizacja: Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, Lublin

Autorki i Autorzy prac: Magdalena Szubielska, Malina Bułtowicz, Radosław Bułtowicz

Dostępność: Wystawa na parterze.

W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii.

Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi.

Ciche godziny na wystawie: środy 15:00–19:00.

Otwarcie tłumaczone na PJM Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego przez Martę Stępniak. Otwarcie tłumaczone na język ukraiński przez Volodymyra Dyshlevuk; a także na język angielski przez Mariolę Kosik.

Link do wydarzenia na FB

Wideozaproszenie w języku migowym Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego

Szczegółowych informacji udzielają:

Krystian Kamiński – krystian.kaminski@labirynt.com, tel. 693 960 427

Agata Sztorc-Gromaszek – agata.sztorc@labirynt.com, tel. 509 709 776

Galeria zdjęć

Tekst: Informacja Prasowa Organizatorów

Zdjęcia z wernisażu: Wiktoria Kwiecień

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies