BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Otwórzmy przed nimi życie,.

Otwarci na Nowe

W ramach konkursu ogłoszonego przez PFRON, Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy placówka PSONI, otrzymała dofinansowanie na działania pocovidowe w ramach IV modułu z programu ”Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. Projekt pod nazwą „Otwarci na nowe”.

Projekt został zrealizowany przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło Łęcznej w partnerstwie z Gminą Cyców.

W ramach projektu zagospodarowany został nieużytkowy dotychczas areał ziemi. Już od wiosny prowadzono prace porządkowe na działce i szukano pomysłu na coś ładnego i nowego.

Pierwszym krokiem było wycięcie dzikich krzaków oraz starych i chorych drzew. Następnie trzeba było wszystko uprzątnąć po wycince.

Duży obszar ziemi bez trawy. Na ziemi ślady po kołach. W oddali lasy i pola.

Kolejnym krokiem było wyrównywanie terenu dzięki pomocy Gminy Cyców za co dziękujemy z całego serca Wójtowi p. Wiesławowi Pikule i p. Marcie Dyszewskiej zastępcy wójta.

Plac był wielokrotnie wygrabiony przez uczestników oraz pracowników WTZ, a następnie zasiano poplon. Całość została ogrodzona siatką. Czekano na kolejne pomysły i finanse na ich realizację.

Instruktor pracowni gospodarstwo domowe p. Iwona Jędruszak opracowała projekt i przedstawiła go kierownikowi placówki, po zaakceptowaniu szukano źródeł sfinansowania przedsięwzięcia. Zbawiennym było zatem ogłoszenie konkursu przez PFRON. Nasza oferta wygrała, co dało nam szansę na pełną realizację wcześniejszych planów i pełne zagospodarowanie nieużywanego dotąd terenu dla potrzeb uczestników warsztatów. Dzięki realizacji projektu będą oni mogli spędzać czas na świeżym powietrzu realizując tym samym program z zakresu rehabilitacji leczniczej, miło spędzając czas z kolegami i koleżankami, relaksując się.

Pani Iwona Jędruszak – instruktorka pracowni gospodarstwo domowe – ogrodnicza była wspierana fachową wiedzą leśników z okolicznych nadleśnictw. Podczas realizacji zakupów dużym wsparciem służyła pani Renata Rozner. Nad realizacją projektu czuwała też wnioskodawczyni pani Maria Lisek-Zięba.

Wszystkie zakupy związane z projektem wymagały dużego rozeznania rynku celem uzyskania najlepszej oferty cenowej oraz jakościowej. Podczas realizacji projektu stosowano zapytania ofertowe.

Przy pomocy wolontariuszy i przyjaciół pani Jędruszak posadzono drzewka owocowe, iglaste, krzewy, trawy i byliny. Nasadzenie tak dużej ilości wymagało zaangażowania wielu osób, aby wszystkie prace wykonać przed przymrozkami. Z przykrością stwierdzamy, że do pomocy zabrakło tych na których bardzo liczyliśmy.

Szczególne podziękowania należą się rodzinie Marcina Giszka – Mikosza, która włączyła się w prowadzone prace, udostępniając sprzęt do nasadzeń. Dziękujemy również wszystkim przyjaciołom Stowarzyszenia jak i pracownikom Warsztatu za zaangażowanie i pomoc.

sprzęty do siłowni na świeżym powietrzu. W oddali drzewa i domy mieszkalne.

Po zakończonych pracach nasadzeniowych zamówiono oraz zamontowano siłownię zewnętrzną składającą się z 7 elementów.

sprzęt do ćwiczeń na świeżym powietrzu. W oddali lasy.

Na pozostałej części zasiano trawę gdzie następnie zostaną zamontowano ławki oraz stoliki.

Po prawej i lewej stronie dwa komputery stacjonarne stojące na jednym stanowisku komputerowym, na biurku.

Projektem objęto również zakup sprzętu komputerowego na potrzeby placówki, pracownia kulinarna zyskała doposażenie w postaci niezbędnego sprzętu jak np. pralko-suszarka i wypażarka do naczyń.

Drukarka stojąca na biurku. Po lewej stronie na zdjęciu leżą papiery.

Otrzymane w ramach projektu dofinansowanie wzbogaciło ofertę stowarzyszenia, zacieśniło współpracę z UG Cyców oraz społecznością lokalną.

Nasza praca jest zauważana i doceniana przez lokalnych mieszkańców i nie tylko. Za co bardzo DZIĘKUJEMY!!!

Podziękowanie składamy na ręce pani dyrektor Małgorzaty Paproty z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Gminie Cyców, Sławomirowi Giszczakowi oraz wszystkim pracownikom zaangażowanym w obsługę tego projektu.

Realizowane zadanie to bardzo wielki wysiłek przy wykopywaniu korzeni, ale jest nam znane powiedzenie „bez pracy nie ma kołaczy” i tego się trzymamy.

Patrząc na uporządkowaną działkę łącznie z wytyczeniem jej granic, ogrodzeniem i nasadzeniami mówimy warto było, co nie znacz , że nie będziemy jej upiększać. Pomysły już ma, pani Jędruszak ze swoimi uczestnikami pracowni.

Iwona Anna Jędruszak
Paweł Maj
Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies