To już ostatni artykuł z paraolimpijskiego cyklu Będzie w zasadzie krótki, bo odsyłam Was do innych ciekawszych treści. W tym ostatnim chciałbym poruszyć kwestię postrzegania niepełnosprawności, a w szczególności postrzegania sportowców z niepełnosprawnościami w społeczeństwie, w mediach, filmach i zachęcić Was drodzy czytelnicy do poruszenie czułych strun i wzmocnienie postrzegania niepełnosprawności swojej i innych poprzez obejrzenie budujących filmów dokumentalnych czy krótkich klipów wideo.
Dla wkręcenia się w pozytywny nastrój na nadchodzące zmagania parasportowców warto posłuchać, a w szczególności tez obejrzeć klip video – teledysku do piosenki pt. „YES I CAN!” brytyjskiej grupy The Superhuman Band, która promowała Igrzyska Paraolimpijskie w Rio w 2016 roku. Ten teledysk ogląda się ze szczerą ciekawością i niedowierzaniem, patrząc na sylwetki tych wszystkich niepełnosprawnych, którzy mimo ograniczeń robią właściwie wszystko co każdy inny człowiek. Jako ciekawostkę mogę Wam podać fakt, że w tym klipie wideo występuje też przez dosłownie kilka sekund Polski drifter – Bartosz Ostałowski, który driftuje, czyli lata bokiem samochodem po torze… nie mając obu rąk! (swoją drogą zdobył też uznanie w oczach brytyjskiego aktora/prezentera motoryzacyjnego Richarda Hammonda Do wpadającego w ucho klipu odsyłam Was TUTAJ. So… Yes I can!
Kilka dni temu miałem też przyjemność obejrzeć brytyjski film sportowo-dokumentalny pt. „Jak Feniks” (ang. Rising Phoenix) produkcji Netflix, w którym wybitni sportowcy, aktywiści i organizatorzy paraolimpiady zastanawiają się, jak wpłynęli na postrzeganie niepełnosprawności, różnorodności i doskonałości na świecie. Film zebrał wysokie notowania (na stronie Filmweb 8 na 10 gwiazdek) i nierzadko wzrusza oraz wzbudza podziw dla osób w nim występujących. Poznajemy sylwetkę włoskiej szpadzistki – Bebe Vio, amerykańskiej sprinterki i biathlonistki – Tatyany McFadden, skoczka w dal – Jean’a Baptiste Alaize;a i kilku innych. Każdy ma swoją własną niepowtarzalną historię. Film jest dobrze zrobiony, pokazuje przeplot losów sportowców z historią idei paraolimpizmu, która powstała dzięki jednemu z najważniejszych osób w tej historii – niemieckiemu dr Ludwig’owi Guttmann’owi. Przy okazji wspominania jego osoby pojawia się też i… Polski akcent! Jaki? To już odkryjcie sami oglądając ten film do czego gorąco Was zachęcam – idealny by wczuć się już atmosferę Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, które właściwie już dosłownie za chwilę… Aby Was jeszcze mocniej skusić podsyłam Wam linka do zwiastunu tego filmu TUTAJ. (zwiastun z napisami po polsku)
Wielokrotnie pada w tym artykule nawiązanie do UK. Nie bez powodu. Wszak to właśnie na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku na trybunach zasiadało więcej ludzi aniżeli na Igrzyskach Olimpijskich. Zmagania parasportowców cieszyły się większym zainteresowaniem widzów również i w przekazie telewizyjnym. Parasport stał się tym bardziej obecny gdy Chiny w Pekinie podczas igrzysk w 2008 roku pokazały światu wysoki poziom rozgrywek paraolimpijskich. Świat się zdumiał, bo przecież w świecie pokutowało przeświadczenie, że niepełnosprawni w Chinach to ludzie drugiej kategorii, o których nikt się nie troszczy i mający pod górę w każdym aspekcie. To się zmieniło. Od tamtego momentu, każde kolejne igrzyska paraolimpijskie miały przyćmić poprzednie. To swoista moda i fenomen jakim jest większe zainteresowanie parasportem – to buduje i cieszy. To właśnie dopiero w nim widać do złamania jakich barier zdolny jest człowiek, będąc niepełnosprawnym. To superbohaterowie inspirujący świat. To na nich powinniśmy kierować oczy, gdy chcemy sięgać marzeń.
Licząc od niedzieli 22 sierpnia – do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio pozostał – … 1 dzień
Zmagania naszych paraolimpijczyków śledźcie na bieżąco w dziale – wiadomości sportowych lub w dziale – z prasy na naszej stronie.
Paraolimpiada 2020. Gdzie oglądać ceremonię otwarcia igrzysk paraolimpijskich Tokio 2020? [SZCZEGÓŁY TRANSMISJI]
Kiedy? Wtorek 24 sierpnia
O której? 13:00
Transmisja: 12:35
Gdzie oglądać? TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna, Smart TV
Kto skomentuje? Przemysław Babiarz, Jarosław Idzi
Galeria:
Maciej Warda
Źródło:
grafiki – Google Grafica