BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wywiad przeprowadzony w ramach projektu „Twórcy anonimowi”

Izabela – jest uczestniczką Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Zbożowej w Lublinie. W związku ze swoją niepełnosprawnością na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim i  wymaga wsparcia oraz pomocy drugiej osoby. Wbrew wszystkim przeciwnościom nie traci jednak pogody ducha i z radością uczęszcza na różnorodne zajęcia odbywające się w ŚDS. Do jej ulubionych należą te organizowane w pracowni kulinarnej, gdzie poznaje nowe przepisy i smakuje różnorodne dania oraz zajęcia plastyczne i rękodzieła artystycznego, które rozwijają koordynację wzrokowo ruchową i motorykę KKG.

Na terenie placówki Pani Izabela posiada także swojego indywidualnego asystenta, który ją nieustannie motywuje oraz pomaga odkryć mocne strony i stopniowo rozwijać zdobyte już umiejętności. Ważnym aspektem pobytu w ŚDS jest również możliwość uczestnictwa w rehabilitacji ruchowej, która wzmacnia siłę mięśni, uczy nowych wzorców ruchowych a tym samym w dużym stopniu przyczynia się do osiągnięcia upragnionej samodzielności w prostych, codziennych czynnościach.

Pani Iza jest osobą pogodną i otwartą na nowe wyzwania. U innych ludzi ceni najbardziej dobroć i uczciwość i takimi osobami stara się otaczać na co dzień. Jak sama przyznaje bardzo lubi brać udział we wszystkich zajęciach jakie proponuje jej Środowiskowy Dom Samopomocy ale najwięcej satysfakcji daje jej malowanie kredkami i farbami. W wolnych chwilach ogląda filmy i słucha muzyki.

Przedstaw się, proszę Czytelnikom i opowiedz coś o sobie.

Nazywam się Izabela i mam 42 lata. Niedawno wraz ze swoją mamą przeprowadziłam się do Lublina, gdzie obecnie mieszkam. Od grudnia 2014 roku, przez pięć dni w tygodniu uczęszczam na zajęcia do Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Zbożowej.

Czym się tutaj zajmujesz?

Mamy dosyć bogatą i różnorodną ofertę zajęć. Są tu między innymi pracownie: kulinarna, ogrodnicza, muzyczna, integracji sensorycznej oraz oczywiście pracownia plastyczna i rękodzieła artystycznego. Najbardziej lubię właśnie zajęcia plastyczne, chociaż na pozostałe chodzę równie chętnie. Na przykład na zajęciach muzycznych, które prowadzi Pani Michalina słuchamy muzyki, śpiewamy, gramy na różnych instrumentach: grzechotkach, kołatkach czy tamburynach. Jest też keyboard i przy jego akompaniamencie tańczymy. Ostatnio, Pani instruktorka uczyła nas tańca belgijskiego. Spotkania muzyczne odbywają się w systemie grupowym i indywidualnym dwa razy w tygodniu. Mamy jeszcze zajęcia z dogoterapii, w których bierze udział pies rasy Labrador. Wszyscy je uwielbiamy, bo zawsze jest bardzo wesoło i nie ma czasu na nudę. Lubię tu przychodzić i spotykać się z przyjaciółmi.

Opowiedz, proszę jakie prace i przy użyciu jakich technik wykonujecie na zajęciach plastycznych i rękodzieła artystycznego?

Na zajęciach poznajemy wiele nowych, ciekawych technik plastycznych. Na przykład wykonujemy różne ozdoby z papieru i z filcu, wyklejamy, wyszywamy, malujemy. Przygotowujemy drobne upominki dla rodziny i przyjaciół. Bierzemy także udział w konkursach plastycznych i rękodzielniczych. Kiedyś, wykonywałam prace “malowane” kolorowym piaskiem, obecnie zajmuje się głównie malowaniem farbami i kredkami. Myślę, że mogę powiedzieć, że jest to moja pasja.

Obraz utworzony m.in poprzez wycinki. Park ze ścieżką, ławką, latarniami i drzewami, między tymi poszczególne  małe zdjęcia najważniejszych obiektów miasta Lublina. M.in Ratusz, Bramna Krakowska, Archikatedra Lubelska.

Czy masz jakieś swoje ulubione tematy malarskie, które preferujesz?

Nie, raczej zależy to od mojego nastroju i tego co mam ochotę danego dnia namalować. Tematyka moich prac jest więc różnorodna. Mogę malować wszystko, co tylko przyjdzie mi do głowy.

Opowiedz, proszę coś o swojej pracy, którą przygotowałaś specjalnie na dzisiejsze spotkanie.

Jest to taki wiosenny temat, chociaż zimę jako porę roku też bardzo lubię. Jednak im dłużej ona trwa, tym bardziej tęskni się za ciepłem i słońcem. Tą pracą trochę staram się przywołać do nas wiosnę. Obrazek na płótnie przedstawia ptaszka zwiastującego jej nadejście, siedzącego na gałęzi drzewa, które już obudziło się do życia i zazieleniło. W tle błękitne niebo i ciepły wiosenny deszcz. Obraz pomalowałam farbami, sama też dobierałam kolory. Pani Basia, nasza instruktorka pomogła mi przy szkicu ołówkiem.

Obraz malowany przedstawiający żółtego ptaka w gałęziach drzewa. Tytuł "Wiosna"

Co zazwyczaj czujesz, kiedy ludzie oglądają wykonane przez Ciebie prace?

Zawsze odczuwam ogromne zadowolenie. Jest mi bardzo miło zwłaszcza wtedy, kiedy słyszę, że moja praca się komuś spodobała. Poza tym, lubię malować i wykonywać różne prace plastyczne i już sam proces ich powstawania sprawia mi przyjemność. Stawiam przy tym na jakość i wolę robić coś nawet dużo dłużej ale za to dokładnie.

Wiem, że organizujecie w ŚDS kiermasze świąteczne. Czy bierzesz w nich udział?

Kiedy zbliżają się Święta Wielkanocne albo Święta Bożego Narodzenia biorę udział w przygotowaniu ozdób, które później trafiają na kiermasz. Do tej pory nie byłam jeszcze na żadnym z nich, ale jakaś moja praca na pewno tam trafiła.

Zdaję sobie sprawę z tego jak ważna jest dla Ciebie rehabilitacja, która poprawia jakość Twojego życia. Czy oprócz zajęć rehabilitacyjnych, na które uczęszczasz w ŚDS, wyjeżdżasz jeszcze na turnusy rehabilitacyjne?

Tak, ostatnio byłam na turnusie w Rabie Wyżnej oraz w sanatorium w Busku Zdroju. Dzięki tym wyjazdom poprawia się stan mojego zdrowia a oprócz tego fajnie jest podróżować i odwiedzać nowe miejsca.

Czy jest coś, co chciałabyś powiedzieć innym osobom niepełnosprawnym, żeby zmotywować je do działania i dodać wiary we własne siły?

Przede wszystkim chciałabym powiedzieć, że osoby niepełnosprawne to dobrzy i wartościowi ludzie, którzy są bardzo potrzebni społeczeństwu. Dlatego, chociaż czasem jest to bardzo trudne warto się starać i pokonywać trudności, żeby móc lepiej funkcjonować na co dzień i cieszyć się życiem.

Dziękuję za rozmowę.

Fotogaleria prac plastycznych Pani Izy.

Dominika Wiewióra

dominika.lfoon@gmail.com

Strona Projektu „Twórcy Anonimowi” na Facebookuwww.facebook.com/tworcyanonimowi

twórcy_anonimowi logo projektu
Zrealizowane w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin
PRAWA
Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies