BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grafika z napisem: “PZG”

Związek Głuchych w trudnej sytuacji

Jakiś czas temu pisałem o trudnościach z dowiedzeniem się czegokolwiek o działalności Lubelskiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych w Lublinie. Dziś dzięki rozmowie z panią Reginą Blacharską mogę co nieco napisać, rzucając nowe światło na Związek.

Poprzednie trudności z uzyskaniem informacji wynikały z problemów jakie przeżywał PZG w Lublinie. Dosyć powszechne dla stowarzyszeń w Polsce problemy finansowe, brak wsparcia z PFRON-u, które w latach 2011-2012 dotknęły także Związek, uniemożliwiały mu działalność w pełnym zakresie. W tym okresie siedziba Związku była otwarta jedynie we czwartki. Działała tam pewnego rodzaju świetlica, miejsce spotkań, głównie dzięki społecznej pracy pani Reginy oraz pozostałych członków PZG.

Ostatnio związek złapał nieco wiatr w żagle, wznawiając swoją działalność na rzecz społeczności osób głuchych i słabosłyszących. Dzięki wsparciu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, realizuje projekt „Rehabilitacja osób z wadami słuchu na terenie województwa lubelskiego”. Celem głównym tego projektu jest wsparcie i pomoc w ramach usług indywidualnych i grupowych, otrzymywane bezpłatnie od tłumaczy języka migowego. Powyższy cel realizowany jest poprzez pomoc osobom w codziennych trudnościach takich jak konieczność załatwienia spraw urzędowych czy wizyta u lekarza i tym podobne. Oprócz tego organizowane są różnego rodzaju kursy, uroczystości okolicznościowe, spotkania z książką, turnieje w bilard, w szachy czy w warcaby. Ostatnio także zorganizowano nawet 3 dniową wycieczkę w Bieszczady. Związek prowadzi również trzy stopniowe kursy języka migowego dla pracowników służb socjalnych w naprawdę atrakcyjnej cenie. (np. 210 zł za kurs II stopnia). Dodam z własnego doświadczenia, że nauka języka migowego jest całkiem interesującym doświadczeniem, angażującym obie półkole mózgu – słowa są przekazywane przez gestykulację, ale także mimikę twarzy język ciała oraz głos.

 Ponadto działają także filie Lubelskiego Oddziału PZG w Chełmie, w Białej Podlaskiej oraz w Łukowie, które realizują podobne działania.

Jednakże, powinniśmy być świadomi, że sytuacja uległa jedynie chwilowej poprawie. Po zrealizowaniu wyżej wymienionego projektu, Oddział Lubelski Polskiego Związku Głuchych znów może się znaleźć w punkcie wyjścia. Wtedy związek nie będzie w stanie realizować celów statutowych. Dlaczego warto spróbować uratować Związek? Ponieważ jest ośrodkiem aktywności społecznej społeczeństwa głuchych i słabosłyszących w województwie lubelskim. Jest jednym z niewielu miejsc gdzie osoby z wadami słuchu mogą uzyskać pomoc w rozwiązaniu codziennych problemów. Mamy w Polsce ustawę o języku migowym, która zobowiązuje instytucje publiczne do zatrudnienia tłumacza języka migowego, jednak ustawa ustawą a życie życiem. Sytuacja wygląda tak, że w dalszym ciągu osoby głuche zgłaszają się po pomoc w tłumaczeniu do swojego Związku.

Na koniec z żalem informuję, że 14 sierpnia tego roku zmarł Bogusław Włodarczyk Prezes Zarządu Lubelskiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych. Funkcję tą piastował niezmiennie od 1981 r.

Wybrano nowy zarząd w osobach:

  • Andrzej Pluta – prezes
  • Krzysztof Michalczuk – wiceprezesem
  • Andrzej Wiśniewski – wiceprezesem
  • Regina Blacharska – sekretarz
  • Janusz Ryszard, Danuta Rutkowska, Janusz Włodarczyk, Elżbieta Topolska – członkowie Zarządu.

Łukasz Lewicki

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies