BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Róża Kozakowska ze złotym medalem igrzysk paraolimpijskich

Złoto olimpijskie

Na tokijskim stadionie po raz pierwszy wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Róża Kozakowska rzuciła maczugą na 28.74 m, co dało jej nie tylko tytuł mistrzyni olimpijskiej, ale tym samym pobiła również rekord świata.

Na stronie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego można przeczytać wypowiedź Róży po zdobyciu medalu:

Moim najważniejszym wyzwaniem była zmiana dyscypliny sportowej. Najpierw tak naprawdę zaczęliśmy butelką rzucać, bo nie mieliśmy maczugi, później zrobiliśmy coś podobnego do maczugi, taką replikę i nią rzucałam, żeby sprawdzić, jak mi idzie… Potem zaczęłam ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć i przyszły efekty. Na moich pierwszych zawodach tak naprawdę rzucałam prawdziwą maczugą i zakochałam się w nich. Kiedy przychodzę na trening to je całuję. Tak się nimi cieszę, że czasem z nimi rozmawiam, nazywam je moimi laleczkami. Moje życiowe motto to walczę i jestem zwycięzcą. Kiedy miałam 5 lat to marzyłam o tym by zdobyć medal olimpijski. Zdrowie mi nie dopisało, startuję w igrzyskach i dziś to marzenie się spełniło.  Jestem szczęśliwa, że dożyłam tej chwili. Widocznie Bóg miał wobec mnie takie plany (www.paralympic.org.pl/jest-mazurek-dabrowskiego-w-tokio/)

Rzut drewnianą maczugą – ważącą niecałe 400 g i przypominającą kształtem kręgla – na igrzyskach paraolimpijskich  obecny jest od 1960 roku, w latach 1992-2012 rzucali tylko mężczyźni. Dyscyplina ta  jest przeznaczona dla osób z MPD oraz poruszających się na wózkach  i stanowi alternatywą dla rzutu oszczepem, którego te osoby nie byłyby w stanie utrzymać w rękach. Miotacz podczas rzutu przyczepiony jest za pomocą rzepów do siedziska, rzucać może ustawiony przodem lub tyłem do kierunku rzutu.

Polscy sportowcy każdego dnia dostarczają kibicom wielu emocji – prawie każdy dzień na olimpiadzie przynosi kolejne medale. Niestety, zdarzyło się też, że wielka radość ze zdobycia miejsc na olimpijskim podium przeszła bardzo szybko w atmosferę skandalu: Polska Agencja Antydopingowa (POLADA) poinformowała o naruszeniu przepisów antydopingowych przez Marcina Polaka i Michała Ładosza. Sprawa jest w toku. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie niepelnosprawni.plhttp://www.niepelnosprawni.pl/…

opracowanie: Anna Bieganowska-Skóra

zdjęcie: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies