BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Mały znicz na czarnym tle. U góry szara wstążka i napis: Pożegnanie.

Zachowamy Pana we Wdzięcznej Pamięci

Panie Romku dziękujemy Panu za to co Pan zrobił na rzecz lubelskich chorych dzieci.

W 1991 r. w Lublinie nie było specjalistycznej aparatury do przeprowadzenia nowoczesnej szybkiej diagnostyki w zakresie dziecięcej kardiologii. Podstawowym celem Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z Wadą Serca ,,Serce Dziecka”, które powstało w tym czasie było zdobycie środków na zakup echokardiografu dla dzieci – urządzenia do bezinwazyjnego badania serca.

Wspólnie z lekarzami rozpoczęliśmy od przybliżenia problemu lubelskim władzom miejskim, społeczeństwu a także szukaliśmy sponsorów. Do akcji włączyły się osoby prywatne, przedsiębiorstwa, spółki i banki. W lokalnej prasie, radio i telewizji zaczęły ukazywać się artykuły i informacje o akcjach, kwestach i koncertach. „Echokardiograf potrzebny od zaraz”, „Chore dzieci czekają na naszą pomoc”, „Aukcja z sercem”, „Serce dziecka na dzień dziecka” – to festyn z loterią, który wsparło wiele firm i instytucji. Promocja firmy „Taylor” i kwesta na „Serce Dziecka”, „Festyn i Kiermasz na Placu Litewskim”, cykl koncertów zespołów młodzieżowych: „Old City”, „Axel”, „Mefis”, „CST”, Grzegorz Mierzejewski, Lechitki, „In THE Domino”, „Speravi” w Chełmie, Lublinie i Hrubieszowie.

O pomoc zwróciliśmy się również do pana Romualda Lipko.

Dzięki Jego wielkiemu zaangażowaniu i Jego prywatnym osobistym kontaktom odbył się 27.06.1992 roku Koncert ,,Serce dzieciom”.

Po lewej stronie plakatu rysunek twarzy dziecka. W prawym górnym rogu logo stowarzyszenia rodziców dzieci z wadą serca.

Lider zespołu ,,Budka Suflera” zaprosił do współpracy wielu swoich Kolegów, nie tylko z Zespołu ale również innych współpracujących z Zespołem od wielu lat, a nawet znajomych z lat szkolnych. W Koncercie wzięli udział artyści z zespołów: ,,Budka Suflera”,„Bajm”, „Chłopcy z placu broni”, „BBK”, „Wilki”, Jan BO, Tadeusz Woźniak. Dzięki pomocy i współpracy bardzo wielu życzliwych ludzi udało się zorganizować w rekordowo krótkim czasie (3 tygodnie) Koncert, na który przybyło ponad 20 tysięcy osób, by pod hasłem „Serce dzieciom” wesprzeć starania Stowarzyszenia „Serce Dziecka” o echokardiograf i działania Stowarzyszenia Monar na rzecz chorych dzieci.

W trakcie koncertu była również dostępna płyta i kaseta z utworami występujących artystów, którą pan Tomasz Zeliszewski w przeddzień koncertu odebrał z samolotu z USA, gdzie została wyprodukowana.

Udało się zarazić ideą niesienia pomocy dzieciom kardiologicznym sporą grupę osób, które to i inne prawie szalone przedsięwzięcia urealniło .

We wrześniu 1992 r. Akademia Medyczna w Lublinie zakupiła nowoczesny echokardiograf dla poradni kardiologicznej w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Chodźki w Lublinie. Pieniądze zebrane podczas Koncertu i innych akcji charytatywnych Stowarzyszenie ,,Serce Dziecka” przekazało na konto szpitala.

Rozpoczął się nowy etap dla lubelskich dzieci z wadami serce – szybka ścieżka diagnostyczna uratowała w wielu przypadkach im życie i umożliwiła wczesne prawidłowe leczenie.

Bez pomocy takich Wspaniałych Ludzi jak pan Romuald Lipko byłoby to bardzo trudne. Panie Romku dziękujemy Panu za to co Pan zrobił na rzecz lubelskich chorych dzieci. Zachowamy Pana we Wdzięcznej Pamięci. Niech dobry Bóg ma Pana w swojej Opiece.

24 stycznia gdy wychodziłam z Pana szpitalnego pokoju, wydawało mi się, że jest lepiej i będzie dobrze – powiedziałam, do zobaczenia. Niestety w Lublinie nie będzie to już możliwe.

Alicja Jankiewicz

Uroczystości pogrzebowe

Romualda Lipko

rozpoczną się Mszą Świętą

12.02.2020 r.

w Archikatedrze Lubelskiej

o godz.13.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies