BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
XVI Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny w Kodniu; w tle Kaplica Świętej Rodziny, pełniąca funkcję sceny

XVI Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny w Kodniu, 05.07.2023 r.

W środę, 5 lipca 2023 r. w Kalwarii Kodeńskiej odbył się XVI Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Warsztat Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Kodeń - Jerzego Trocia.

Wydarzenie odbyło się w plenerze na dawnym terenie zamkowym książąt Sapiehów, do którego schodzi się starą brukowaną drogą. Obecnie, teren administruje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. 

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu, w tekście którego wybrzmiały słowa:

“(…) cieszymy się każdym dniem – radość jest w sercach naszych,
niczego nie boimy się – jesteśmy wśród przyjaciół…”.

Następnie, Panie: Marta Pomorska – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Pani Beata Kupryś ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu powitały Artystów – wykonawców, uczestników placówek, dyrekcję, pracowników i kadrę zarządzającą, rodziny, rodziców i opiekunów, mieszkańców Gminy Kodeń i wszystkich zaproszonych oraz przybyłych Gości.

Głos zabrał Pan Jerzy Troć – Wójt Gminy Kodeń, którego poproszono o oficjalne otwarcie:

“Czcigodni Księża i Ojcowie, Szanowni Goście, Drodzy Mieszkańcy i przede wszystkim Wy – Opiekunowie i Uczestnicy dzisiejszego Nadbużańskiego Integracyjnego Festiwalu Muzycznego w Kodniu – Witam Was wszystkich serdecznie! Po raz 16. spotykamy się w Kodniu na przeglądzie Waszych umiejętności, zdolności i pasji, którymi możecie obdarzać wielu ludzi. Mam nadzieję, że dzisiejszy Festiwal będzie równie udany, jak poprzednie. Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny jest stałym punktem w letnim kalendarzu imprez naszej gminy. Podstawowe założenia tej inicjatywy to promowanie aktywności artystycznej współpracy społecznej, wzmacnianie poczucia własnej wartości osób niepełnosprawnych. Niech ten Festiwal będzie miejscem, w którym zaprezentujecie swoje umiejętności, ale także miejscem, gdzie spotykacie swoich Przyjaciół z całej Lubelszczyzny. Uczestnikom oraz zgromadzonym życzę dobrej – w festiwalowej atmosferze – zabawy. Pozwólcie Państwo, że podziękuję Opiekunom, którzy przygotowali Podopiecznych do dzisiejszego spotkania. Również gorące podziękowania kieruję do wszystkich osób zaangażowanych w merytoryczne i organizacyjne przygotowanie dzisiejszego Festiwalu – mam na myśli Pracowników GOPS-u, WTZ, ŚDS, Gminnego Centrum Kultury, Praconików Urzędu Gminy – dziękuję Wam! Dziękuję Ojcom Oblatom i kieruję podziękowania na ręce Proboszcza o. Michała Hadricha OMI za udostępnienie tego miejsca, aby mógł się odbyć ten Festiwal. Szanowni Państwo nie ma takiego drugiego miejsca, żeby w takiej atmosferze, taki Festiwal  się odbywał – dziękuję Ojcze! Szanowni Państwo, XVI Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny w Kodniu uważam z otwarty!”

W imieniu organizatorów i uczestników, wszystkim sponsorom, złożono podziękowania i wręczono upominki za wsparcie finansowe, pomoc i życzliwość, okazane przy organizacji Festiwalu. Podarowane Anioły, wykonane zostały przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu.

Następnie na scenę poproszono osoby, które chciałyby zabrać głos.

Pani Barbara Sadowska-Burlita – Samodzielny Specjalista ds. Centrum Informacyjno-Doradczego dla Osób z Niepełnosprawnością z Oddziału Lubelskiego PFRON, odczytała okolicznościowy list od Pana Krzysztofa Michałkiewicza – Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, skierowany do Wójta Gminy Kodeń Jerzego Trocia oraz wszystkich uczestników Festiwalu.

W imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego – Jarosława Stawiarskiego wystąpił Pan Radosław Plandowski, reprezentujący jednocześnie Kierownika Filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej – Pana Dariusza Litwiniuka, który podziękował za zaproszenie i wyraził uznanie dla Organizatorów, Opiekunów za ich zaangażowanie oraz występującym Uczestnikom, podkreślając ich talent, ciepło i piękno.

Ostatnim punktem oficjalnego otwarcia było błogosławieństwo o. Michała Hadricha OMI dla wszystkich Uczestników i wspólna modlitwa.

Na scenie prezentowali się soliści oraz grupy wokalne, taneczne, instrumentalne oraz teatralne, działające na co dzień w placówkach, wspierających osoby z niepełnosprawnościami z terenu województwa lubelskiego.

W tegorocznej edycji Festiwalu uczestniczyły następujące placówki: 

 1. Warsztat Terapii Zajęciowej w Kodniu
 2. Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu
 3. Dom Pomocy Społecznej Rejowiec
 4. Dom Pomocy Społecznej w Kostomłotach
 5. Dom Pomocy Społecznej w Łukowie
 6. Stowarzyszenie Integracji Społecznej Warsztat Terapii Zajęciowej w Mełgwi
 7. Warsztat Terapii Zajęciowej we Włodawie
 8. Środowiskowy Dom Samopomocy w Sosnowicy „Zielony Zakątek”
 9. Środowiskowy Dom Samopomocy typu C w Białej Podlaskiej
 10. Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie
 11. Środowiskowy Dom Samopomocy w Laskach
 12. Warsztat Terapii Zajęciowej w Majdanie Zahorodyńskim
 13. Dom Pomocy Społecznej Kalinka
 14. Warsztat Terapii Zajęciowej przy GOPS w Konstantynowie
 15. Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w Jaszczowie
 16. Warsztat Terapii Zajęciowej Kolembrody przy GOPS w Komarówce Podlaskiej
 17. Dom Pomocy Społecznej w Kozuli
 18. Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej
 19. Warsztat Terapii Zajęciowej w Wisznicach
 20. Środowiskowy Dom Samopomocy Roztocze
 21. Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Parczewie
 22. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Dom Pogodnej Starości
 23. Solistka Patrycja Maruszak
 24. Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Przystań” we Włodawie
 25. Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzylesiu
 26. Środowiskowy Dom Samopomocy w Końskowoli
 27. Środowiskowy Dom Samopomocy w Sławatyczach
 28. Dzienny Środowiskowy Dom Samopomocy w Radzyniu Podlaskim
 29. Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie
 30. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Janowicy

Każdy występ został nagrodzony pamiątkowym dyplomem, upominkiem oraz Pucharem Wójta Gminy Kodeń.

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach
życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies