BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Napis Ogólnopolski tydzień mukowiscydozy na białym tle. Po lewej strony niebiesko szare bohomazy.

XIII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy 24.02.2014 – 02.03.2014

Trzynastej edycji „Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy” – kampanii społecznej dorocznie realizowanej przez Fundację Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO – towarzyszy hasło: „MUKOWISCYDOZA – MOŻE dotyczyć również Ciebie”.

W 2014 roku zwracamy uwagę na fakt ignorowania wiedzy o chorobach genetycznych, uznawania, że nas na pewno one nie dotyczą. “Dzięki kampaniom społecznym, informacji medialnej coraz większa liczba Polaków ma świadomość występowania chorób genetycznych – mówi Paweł Wójtowicz, Prezes Fundacji MATIO – Jednak fakt wypierania rzadkiej choroby genetycznej poza obręb własnego otoczenia nadal jest przyczyną niezrozumienia, dotykającego w późniejszej drodze życiowej także chorych”. Stąd pomysł stworzenia konkursu „GENialna szkoła” prowadzonego od jesieni 2013 roku, którego finał nastąpi w trakcie kampanii. To konkurs, w którym nagradzane są przedszkola i szkoły wszystkich szczebli oraz nauczyciele doskonale opiekujący się dziećmi chorymi na mukowiscydozę i inne choroby rzadkie o podłożu genetycznym. Pokazujemy ludzi, którzy chcą się uczyć i uzupełniać wiedzę dotyczącą opieki nad dzieckiem chorym na ciężka chorobę rzadką. Dzieci chore na mukowiscydozę są często przebywają w szpitalu, więc też często muszą opuszczać zajęcia szkolne. Nie oznacza to jednak, że dziecko to ma być „skazane” tylko na nauczanie indywidualne w domu. Znając specyfikę swojej choroby, swój czas, wszyscy nasi podopieczni łakną kontaktu z rówieśnikami, pragną jak najczęściej z nimi przebywać. To, niestety, najczęstsze pole nieporozumień pomiędzy nauczycielami, a rodzicami chorych dzieci. „Dzieci przewlekle chore nie muszą uczyć się w odrębnych szkołach i być izolowane od swoich rówieśników. Mogą i powinny uczyć się i być razem z nimi, choć należy dostrzegać ich odrębność. To, w jaki sposób dziecko przewlekle chore radzi sobie z chorobą w warunkach zarówno szkolnych, jak i domowych, ma ogromny wpływ na efekty leczenia, stan zdrowia i jakość życia w przyszłości” – Fundacja MATIO od lat zabiega o stworzenie właściwej atmosfery edukacyjnej dla swoich podopiecznych. Niestety, wiele osób nie rozumie, że choroba genetyczna nie musi wykluczać z życia społecznego.

 Żyjące w poczuciu odtrącenia dzieci nie umieją się poruszać i komunikować społecznie w życiu dorosłym, co sprawia że nie mogą stać się samodzielnymi jednostkami. A należy pamiętać, że chorych na mukowiscydozę dorosłych z roku na rok w Polsce przybywa, choć z naszą średnią życia wciąż daleko nam do krajów Europy Zachodniej (40 – 50 r. ż). Od lat Fundacja MATIO walczy z negatywnymi postawami organizując wiele spotkań edukacyjnych. W nadchodzącej kampanii społecznej będzie ich wiele. W związku z finałem konkursu „GENialna szkoła” spotkania odbędą się w placówkach oświatowych, na Uniwersytetach Medycznych – dla studentów medycyny oraz lekarzy pierwszego kontaktu, którzy często zapominają o mukowiscydozie i nie kierują chorych na właściwe badania. Należy tu pamiętać, ze badania przesiewowe noworodków funkcjonują od niedawna i wciąż wśród nas żyje grupa osób niewłaściwie lub w ogóle nie leczonych.

Połącz się z nami – poznaj M. MUKOWISCYDOZA – MOŻE dotyczyć również Ciebie.

Plakat na którym są trzy młode kobiety a pośrodku nich dziewczynka. Wszystkie układają dłonie na kształt litery “M”. Po lewej stronie plakatu jest napisane “Może dotyczyć również ciebie mukowiscydoza”

W trakcie kampanii społecznej XIII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy w polskich miastach pojawią się billboardy i wymiennie dwie wersje graficzne citiligt”ów, plakaty i ulotki. Na wszystkich przedstawione są kobiety w różnym wieku składające palce dłoni w kształt litery M. Na ich twarzach namalowany jest fragment łańcucha genetycznego. Genetyka łaczy nas wszystkich, w dużym stopniu może wpływać na nasze osobiste życie. Nie jesteśmy w stanie dogłębnie sprawdzić, jakie cechy będziemy dziedziczyć. Dla każdego z nas to pewna niewiadoma. Każdy z nas zatem teoretycznie może być nosicielem uszkodzonego genu wywołującego mukowiscydozę. Łącząc palce dłoni w kształt litery M pokazujemy, że umiemy zrozumieć chorobę genetyczną, rozumiemy ludzi chorych na mukowiscydozę, mamy świadomość, że może ona dotyczyć także nas. M łączy ludzi, którzy rozumieją, chcą wspierać, uczyć i pomagać. Palce każdego z nas są inne, 2000 osób ułoży je w 2000 różnych wersji – tyle ile jest mutacji genetycznej mukowiscydozy. Przez cały rok Fundacja MATIO czeka na zdjęcia osób, na których łączą dłonie w kształt litery M. (namalowany łańcuch genetyczny na twarzy mile widziany :). Zdjęcia to wyraz wsparcia dla wszystkich chorych i ich rodzin, wyraz zrozumienia i solidarności z ich trudem.

 Zdjęcia indywidualne i grupowe można nadsyłać od 15 lutego do końca grudnia 2014 roku na adres e- mail: krakow@mukowiscydoza.pl lub pocztą na adres Fundacji MATIO: ul. Celna 6, 30-507 Kraków.

 Połącz się z nami i przyślij zdjęcie z literą M!

M to Mukowiscydoza. M to Możliwość. M to Matio.
Nie chcemy, by M było tylko miłością

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies