BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Galeria po 111 Schodach

Wystawa obrazów i wieczór poetycki Krystyny Furtak

W galerii „Po 111 schodach” przy ulicy Bernardyńskiej 14a, w dniu 18 maja 2011 r. odbyła się wystawa obrazów połączona z wieczorem poetyckim Krystyny Furtak.

Krystyna Furtak urodziła się w 1956 r. w Lubartowie. W latach 1984-1990 studiowała historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest osobą niepełnosprawną.

Nagrody i wyróżnienia w konkursach literackich i plastycznych:

  • I nagroda w konkursie poetyckim i plastycznym na plenerze RSTK Wrocław 1996.
  • II nagroda na Warsztatach Interdyscyplinarnych Lubniewice 1996.
  • wyróżnienie I stopnia w konkursie „Szlakiem Oręża Polskiego” Wrocław 1996.

Wystawy zagraniczne:

  • 1994 – Holandia, Veldenhofen
  • 1997, 1998 – Argentyna, Buenos Aires
  • 1998, 2001, 2003 – Brazylia, Santa Catarina
  • 2008 – artystka otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi w dziedzinie Kultura.

Przed kilkoma miesiącami malarka wygrała konkurs plastyczny „Lublin Europejską Stolicą Kultury – Oczami Niepełnosprawnych” zorganizowany przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

Po powitaniu osoby przybyłe na wystawę poproszono o udanie się do sali wystawowej. Niestety, aby tam wejść trzeba było pokonać strome i kręte schody, co nie było łatwe dla osób niepełnosprawnych. Stąd moja prośba do organizatorów wydarzenia, aby w przyszłości organizowali je na niższym piętrze.

Oglądający podziwiali ciekawą kolorystykę obrazów. Barwami, które dominowały na pracach były różne odcienie niebieskiego, czerwonego i zielonego. Z rozmów, które udało mi się usłyszeć wynikało, że publiczności bardzo się podoba twórczość pani Furtak.

Po obejrzeniu prac artystki, wszystkich gości poproszono na jej wieczór poetycki. Przy kawie, herbacie i ciastkach można było słuchać poezji refleksyjnej, zmuszającej do zastanowienia się nad swoim życiem.

Życie i twórczość Krystyny Furtak jest najlepszym przykładem, że nawet gdy człowieka dotknie choroba, to jest on, mimo wszystko, zdolny do godnego życia oraz do rozwijania swoich pasji i zamiłowań.

Krzysztof Rzepecki

Facebook