BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Art Brut

Wystawa malarstwa Krzysztofa Dąbrowskiego – „Naznaczony”

W Galerii Art Brut w Centrum Kultury w Lublinie czynna jest wystawa malarstwa Krzysztofa Dąbrowskiego pt. „Naznaczony”. Wystawa potrwa od 1 do 28 lutego br. Uroczysty wernisaż odbędzie się 14 lutego w środę o godz. 18.00.

Mężczyzna stoi przed sztalugą na której jest obraz na płótnie. Jest w lesie pośród drzew.

Krzysztof Dąbrowski urodził się w Białymstoku w 1977 r. Jest rysownikiem, ilustratorem komiksów, malarzem.

Krzysztof Dąbrowski jest mieszkańcem Domu Pomocy Społecznej w Michałowie, boryka się z niepełnosprawnością i chorobą ale: maluje, rysuje, rozmyśla…

Swoją wystawę w lubelskiej Art Brut autor opatrzył intrygującym tytułem: ,,Naznaczony”. Tłumaczyć to można w ten sposób, że zapewne sam przez swoją wyjątkowość czuje się namaszczony chorobą, nasmarowany, natarty, pomazany nią, ale też ocechowany, oznaczony, oznakowany wyjątkowym talentem plastycznym i nie tylko oryginalnym stylem ale umiejętnością wynikającą z wypracowania sobie własnej wizji świata otwartego, spragnionego człowieka i jego cielesności.

Wystawa nawiązuje do rocznego cyklu wystaw w Galerii Art Brut pt.: ,,Między religią a seksualnością” i jest swoistą wypowiedzią artysty na tematy tabu, które autor wystawy porusza w sposób trochę zawoalowany jednak dla wszystkich czytelny i bez skrępowania. W swoich obrazach wykonanych techniką olejną, na niewielkich podobraziach opowiada o pięknie ludzkiego ciała, także kobiecego, jego fizyczności i seksualności. W pracach Krzysztofa Dąbrowskiego dominuje erotyzm, w swoich pracach autor odnosi się wprost lub pośrednio do stanu antycypacji podniecenia i impulsu seksualnego, pożądania ale także w Jego interpretacji malarskiej zawiera się obraz filozoficznej kontemplacji dotyczącej estetyki, zmysłowości, może romantycznej miłości do kobiety spoza kadru (?) lub istniejącego na przedstawieniu, obrazie, jako pewien symbol: wyuzdania, nagości, efemeryczności etc.

Obraz na którym jest namalowany człowiek siedzący i odchylający twarz do tyłu. Ręce ma założone na głowe.

Obrazy Krzysztofa Dąbrowskiego są podszyte fantazją, diabolicznością ale prawie zawsze cechy te tkwią w ciele ponętnej kobiety o silnych ramionach, pięknych piersiach i pośladkach, a ta śmiało odkrywa przed nami wszystko to, co dla przeciętnego widza odbywa się pod zasłoną nocy lub odzienia.

Malunek kobiety siedzącej z rozchylonymi nogami. Ręce ma założone za fotel. Twarz pochyloną ku dołowi.

Prace malarskie Krzysztofa Dąbrowskiego emanują seksualnością. Częste deformacje. Autor podkreśla to też kolorytem swoich obrazów. Sceny zbudowane są z różu, za pomocą, których artysta konstruuje, eksponuje obłość kobiecych kształtów, błękitem i turkusem podkreśla jej skąpe odzienie i bajeczne tło. Kolory bywają zbrudzone nawet niepokojąco chłodne.

Malunek kobiety siedzącej. Kobieta trzyma w jednej ręce cygaro. Poniżej stoi butelka na alkohol. Jej twarz jest zwrócona w stronę odbiorcy obrazu.

Lecz nie wszystkie obrazy Krzysztofa Dąbrowskiego przedstawiają wprost ponętną kobietę, kobietę marzeń, pełną sexapilu. Wśród malowideł są też, choć rzadziej, przedstawienia aniołów, fanasmagorie i historie miłosne (rycerz całujący pannę z dworu). Jest też bezkresne morze, które być może studzi zapał malarski Dąbrowskiego a jego toń i dal rozbudza i wycisza na przemian wyobraźnię autora.

Wystawa prac Krzysztofa Dąbrowskiego jest szalenie interesująca, godna człowieczej uwagi i zastanowienia się nad pełnią cielesności żywej, kwitnącej i radosnej.

Agnieszka Wójtowicz

artysta plastyk

Kurator Galerii Art Brut

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies