BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wycieczkowicze w tym dwie osoby poruszające się przy pomocy balkoników pozują na tle szarego budynku kościoła.

Wyjazd integracyjny

W dniu 02.06.2021 r. grupa wszystkich uczestników z Warsztatu Terapii Zajęciowej placówki PSONI w Łęcznej z instruktorami wyjechała zwiedzać dawną cerkiew pounicką p.w. św. Michała Archanioła w Cycowie. W roli przewodnika był pan Stanisław Jamiński mieszkaniec Cycowa i opiekun kościółka. Opowiedział nam o historii starego Kościoła. Cerkiew zbudowano w latach 1860-1870 w stylu bizantyjskim. W 1875 roku przemianowano ją na cerkiew prawosławną, a w 1918 na kościół rzymskokatolicki p.w. Opieki św. Józefa. Świątynia jest murowana i pokryta blachą. Nad nawą środkową znajduje się ciężka sygnaturka, gdzie jeszcze w 1920 roku była bania bizantyjska. Dzwonnica – umieszczona na przykościelnym placu – powstała w 1871 roku. Naprzeciw kościoła stoi figura NMP z 1862 roku. Wszyscy z ciekawością słuchali opowieści przekazywanych przez przewodnika. Nie obyło się bez dodatkowych pytań ze strony uczestników warsztatu. Obejrzeliśmy wszystkie zabytki, bardziej wnikliwi udali się stromymi schodami na chór.

“Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean.” Isaac Newton

Wycieczkowicze w środku obiektu podziwiają jej wnętrze, wyposażenie przy ścianach zabezpieczone jest folią, na ścianach widoczne odpryski farby.

Po lekcji historii i wykonaniu pamiątkowych zdjęć udaliśmy się do pizzerii Klimat. Głodni, ale pełni energii zaczęliśmy zapoznawać się z menu. Każdy z uczestników samodzielnie składał zamówienie, płacił za wybrane danie oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa w dobie pandemii. Ci którzy potrzebowali pomocy dostali wsparcie instruktorów. Przy stołach panował gwar, bo większość z nas była pod wrażeniem urokliwego miejsca jakie wcześniej udało nam się odwiedzić. Po posiłku chętni w ramach treningu ekonomicznego i nauki samodzielności, zrobili zakupy w pobliskim sklepie. Była to bardzo ważna lekcja planowania i realizacji zakupów.

Najedzeni i pełni energii wyjechaliśmy do Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie.

Ośrodek Dydaktyczno – Muzealny Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu jest ważnym obiektem edukacyjnym Parku. Składa się z muzeum, wiaty muzealnej, ścieżki „Żółwik” z oczkiem wodnym, Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt z wolierą dla ptaków oraz zadaszenia turystycznego i miejsca na ognisko. W części muzealnej zgromadzone są zbiory na które składają się eksponaty: archeologiczne, etnograficzne, historyczne (militaria, numizmaty, dokumenty) i przyrodnicze, a także prezentujące dziedzictwo kulturowe Polesia Zachodniego.

W wiacie muzealnej podziwialiśmy eksponaty etnograficzne, które nie zmieściły się w muzeum. Na szczególną uwagę zasługują tu: sąsiek – pojemnik na zboże wydłubany z jednego pnia 250 letniej sosny oraz wozy chłopskie i bryczki produkowane niegdyś w Starym Załuczu. Natomiast ścieżka „Żółwik” prezentuje wiadomości dotyczące żółwia błotnego oraz budowy lasu i jego mieszkańców. Na trasie ścieżki znajduje się oczko wodne, z fragmentem spleji z charakterystyczną roślinnością torfowiskową. W oczku można także czasem wypatrzeć dorosłego żółwia błotnego. Przy ścieżce zlokalizowane są woliery dla ptaków, które służą do czasowego przetrzymywania i rehabilitacji chorych i rannych zwierząt.

Park położony jest w zachodniej części Polesia, w obrębie Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej. Obszar parku jest równinny, silnie podmokły, na którym procesy formowania się dolin rzecznych jeszcze prawie się nie zaznaczyły. Jego powierzchnia jest płaska, z dużą ilością jezior, stawów, bagien i torfowisk. Prawie cały teren parku zajmują równiny torfowe. Jedynie w części środkowej, w okolicy Woli Wereszczyńskiej, wznosi się niewysoki, płaski garb wapienny. W południowej części widoczny jest niewielki garb kredowego podłoża, oddzielający centralną część obszaru chronionego od basenu Jezior Uściwierskich.

„Wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy”. Paulo Coelho

Wypowiedzi uczestników.

Kasia :

Wraz z pracownikami Warsztatu wybraliśmy się na pizzę do Urszulina. Po drodze mogliśmy zobaczyć stary kościół w Cycowie. Pizza którą zamawialiśmy bardzo mi smakowała . Trochę długo trzeba było na nią czekać. Mogliśmy wspólnie spędzić czas i spacerować po terenie Parku.

Dawid:

Wyjazd był bardzo fajny. Pogoda dopisała bo było ciepło, pizza bardzo smaczna. Chcę jak najszybciej jeszcze jeden taki wyjazd bo wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni.

Patrycja, Paulina, Maria

WTZ Janowica

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies