BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat informujący o wernisażu wystawy fotograficznej "Pokazać światu siłę. Kadra narodowa Ukrainy w judo osób niesłyszących"

Wernisaż wystawy fotograficznej “Pokazać światu siłę. Kadra narodowa Ukrainy w judo osób niesłyszących”

W dniu 27 lutego 2023 r. w Centrum Historii Sportu w Lublinie przy ul. Stadionowej 1 (stadion Arena Lublin) odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "Pokazać światu siłę. Kadra narodowa Ukrainy w judo osób niesłyszących" autorstwa Arkadiusza Zawadzkiego.

Wystawa składająca się z piętnastu czarno-białych fotografii, stała się okazją do oficjalnej prezentacji nowej przestrzeni Centrum Historii Sportu w Lublinie. Muzeum działa od 2016 roku. Jest miejscem, w którym stała ekspozycja prezentuje wspaniałe dzieje lubelskiego sportu i wprawdzie nie zmieniła adresu, ale przeniosła się do nowej lokalizacji – po drugiej stronie Areny Lublin – wejście od parkingu VIP, obok wejścia na trybunę główną stadionu.

Ekspozycja „Pokazać światu siłę” przedstawia chwile związane z pobytem zawodników ukraińskiej Kadry Narodowej w Judo Osób Niesłyszących na UMCS-ie, ich emocje oraz determinację związane z osiągnięciem celu, jakim był udział w Igrzyskach. Jest jednocześnie obrazem międzynarodowej solidarności, która wyznacza nowe ścieżki w budowaniu wzajemnej historii obu narodów” — podkreśla dr Tomasz Bielecki, prof. UMCS, Dyrektor Centrum Kultury Fizycznej UMCS, mecenas wystawy.

W 2022 roku, dzięki pomocy UMCS, ukraińscy judocy przygotowywali się do “Deaflympics” – Igrzysk Osób Niesłyszących, które odbywały się w Brazylii.

Zapewnienie bezpiecznego zakwaterowania oraz miejsca do ćwiczeń w tym najważniejszym okresie przygotowań, stanowiły największy wyraz solidarności i zaangażowania w pomoc potrzebującym. Jednocześnie pokazały one jedność i siłę relacji całej społeczności uniwersyteckiej UMCS.

Dzięki pełnej koordynacji działań oraz wspólnym inicjatywom Władz, pracowników i studentów oraz wsparciu udzielonego przez MOSiR Lublin, możliwe było spotkanie reprezentacji z Ukrainy wraz z całym sztabem szkoleniowym w Centrum Kultury Fizycznej UMCS.

Arkadiusz Zawadzki, autor zdjęć przedstawionych na wystawie uwiecznił moment treningów reprezentacji narodowej Ukrainy. Każda z fotografii jest przedstawieniem emocji, pokonywania granic i ogromnej siły charakteryzujących zawodników kadry:

“Chciałbym tą wystawą oddać hołd niesamowitym zawodnikom Reprezentacji Narodowej Ukrainy w judo dla niesłyszących, prawdziwych wojowników, którzy dla mnie stali się prawdziwą inspiracją do rozwoju w wielu aspektach mojego życia” — opowiada Arkadiusz Zawadzki, fotograf.

Wydarzenie poprowadzili Pani Beata Pietryczuk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Pan Paweł Markiewicz, kustosz Centrum Historii Sportu w Lublinie, działającego w ramach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji “Bystrzyca” w Lublinie.

W wernisażu udział wzięli m.in.: Pan Vasyl Jordan – konsul Ukrainy w Polsce, Pan dr Krzysztof ŻukPrezydent Miasta Lublin, Pan Prof. Radosław Dobrowolski – JM Rektor UMCS, Pan Oleksandr Zemechev – Delegat Techniczny Sportowej Federacji Głuchych Ukrainy z Kijowa, Pani Izabela Czernicka-Białowąs oraz Pan Waldemar Laskowski – przedstawiciele gospodarza obiektu, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji “Bystrzyca”, Pan Wojciech Stempurski – Prezes Polskiego Związku Sportu Niesłyszących oraz Pan dr Tomasz Bielecki – pomysłodawca przedsięwzięcia. Kadrę narodową Ukrainy w judo osób niesłyszących reprezentowała Pani Julia Mozyrev-Skala – manager ekipy.

Oficjalną część wydarzenia na Polski Język Migowy (PJM) tłumaczyła Pani Magdalena Gach.

Na koniec, zaproszeni goście wysłuchali minirecitalu w wykonaniu uznanego muzyka jazzowego, kompozytora, dyrygenta i pianisty – Pana Prof. Tomasza Momota oraz wokalistki – Pani dr Natalii Wilk.

Organizatorzy wydarzenia: Centrum Kultury Fizycznej UMCS, Centrum Promocji UMCS, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” w Lublinie oraz Centrum Historii Sportu w Lublinie.
Patronat medialny: Akademickie Radio Centrum oraz Telewizja Akademicka TV UMCS.
Partnerzy wydarzenia: OIRP Lublin – Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie, Akademia Odkrywców Sportu UMCS Lublin, Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Wsparcia Psychologicznego UMCS.

Wystawę można oglądać do 27 marca 2023 r.

Centrum Historii Sportu w Lublinie jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach: 07:30- 15:30.

Rezerwacje grup zorganizowanych po uprzednim kontakcie mailowym: p.markiewicz@mosir.lublin.pl lub telefonicznym 724 991 136.

Galeria zdjęć

Foto: Wiktoria Kwiecień

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies