BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Napis na plakacie: “ 13 Europejski Festiwal Filmowy. Integracja Ty i Ja. 6-10 września 2016 Koszalin”.

Werdykt Jury 13 Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja Koszalin 2016

Jury w składzie: Wojciech Otto – przewodniczący, Grażyna Błęcka-Kolska, Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jabłoński, Nidal Al-Dibs po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (7 filmów), dokumentalny (23 filmy) oraz amatorski (8 filmów) bardzo wysoko oceniło filmy „Zanim się pojawiłeś” oraz „Opiekun”, ale ze względu na ogromne różnice w produkcji w porównaniu z resztą filmów, widzieliby je bardziej w pokazach specjalnych.

W kategorii film amatorski – Jury pragnęłoby w przyszłości obejrzeć więcej tego typu filmów i oczekiwałoby większego zaangażowania w sferze idei i realizacji.

 Motyl 2016 w kategorii film amatorski dla filmu „Tajemnice oceanu” w reżyserii Anny Radeckiej za ciekawe pomysły animacyjne i ogromny wkład pracy w procesie realizacji.

Ze względu na wielość filmów dokumentalnych w konkursie oraz wartość tych obrazów, postanowiono wyróżnić 3 z nich.

Trzecie Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla filmu „Dobra dziewczyna” w reżyserii  Solveig Melkeraaen za podjęcie trudnego i złożonego tematu oraz nowatorski sposób ujęcia.

Na wysokim słupie stoi kobieta w czerwonej sukience i ma uniesione ręce do góry. Pięć osób stoi tyłem do obiektywu. Pośrodku osoba jest ubrana na czarno i ma czarny kapelusz.

Drugie Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla filmu „Baśka, kameruj!” w reżyserii Gabrieli Mruszczak za: naturalność, poczucie humoru, niebanalność i optymizm bohaterów oraz niepohamowaną wolność tworzenia.

Mężczyzna w okularach i kapeluszu stoi obok kamery filmowej. Zdjęcie zrobione od dołu.

Pierwsze Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla filmu „Wytrwały Meia” w reżyserii Ricardo Koanuka za kreację bohatera: jego energię, radość życia i zwyczajną ludzką mądrość.

Mężczyzna czarnoskóry kuca w autobusie tuż przy kierowcy. Jest bardzo uśmiechnięty.

Motyl 2016 w kategorii film dokumentalny dla filmu „Wyślę Wam kartkę” w reżyserii Anny-Dudy Ziętek za piękno wewnętrzne głównej bohaterki, wrażliwość i kunszt realizacyjny autorów, a także za ukazanie pasji życia mimo wszystko.

Mężczyzna opiera się o ścianę na szpitalnym korytarzu. Nie ma on włosów.

Motyl 2016 w kategorii film fabularny dla filmu „Nena” w reżyserii Saskii Diesing za podjęcie kontrowersyjnego tematu, mądrość i subtelność w budowaniu relacji międzyludzkich oraz przekonującą wizję współistnienia życia i śmierci.

Mężczyzna leży na łóżku z papierosem w ustach, a przed nim jest kobieta z zapalniczką z otwartym ogniem. Między nimi jest stolik na którym leży danie.

 Nagrodę publiczności otrzymuje film „Marzenie. Prawdziwa historia” w reżyserii Artura Dziurmana.

Nagroda specjalna Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych: film „Bracia” w reżyserii Szymona Jana Sinoffa.

Anna Makochonik
rzecznik prasowy
13. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja
tel. 601 785 475
a.makochonik@integracjatyija.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies