BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat na którym jest napis “II przegląd teatrów w świetle niepełności” . W tle czerwona kurtyna. Po prawej stronie grafika masek ludzi i klucza wiolinowego.

W świecie niepełności

W dniu 19.04.2018 r. W Kodniu (woj. lubelskie) odbył się II Przegląd teatralny „W świecie niepełności”. Organizatorami tego festiwalu byli: Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.

„[…] na palcach jednej ręki

możemy wyliczyć u nas

rzeczy interesujące i godne polecenia.

Dla mnie teatr musi być nie tak

oczywisty jak większość scen,

których kotary wala kurzem.

Teatr musi poszukiwać”

I. Ostrowska

ludzie stoją na scenie. Mężczyna trzyma mikrofon w dłoni.

Beata Kupryś i Piotr Skolimowski

W przeglądzie wzięły udział następujące grupy:

 1. Grupa teatralna „Perły Życia” Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu,

 2. Zespół taneczny CH-13 – Zespół Placówek Oświatowych im. T. Kościuszki w Chotyłowie,

 3. Grupy „Anioły Caritas” – Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Parczewie,

 4. Janusz Pruniewicz,

 5. Grupa teatralna „Szok Dance” – Dzienny Środowiskowy Dom Samopomocy w Radzyniu Podlaskim,

 6. Grupa „Ach To My” Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku, Warsztat Terapii Zajęciowej w Świdniku,

 7. Zespół „Bębnoludy” Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna Koło w Łęcznej, Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy,

 8. Grzegorz Przybysz – Dom Pomocy Społecznej w Kozuli,

 9. Warsztat Terapii Zajęciowej w Kodniu – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kodniu,

 10. Grupa teatralna „Anieliki” – Środowiskowy Dom Samopomocy w Anielinie,

 11. Grupa artystyczna „Kazamatti” – Środowiskowy Dom Samopomocy w Modryniu,

 12. Łukasz Lisek – Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy,

 13. Grupa teatralna uczestników – Środowiskowy Dom Samopomocy w Laskach,

 14. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zalutyniu,

 15. Grupa Teatralna „Figiel” – Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy,

 16. Grupa teatralna – Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzylesiu,

 17. Grupa „Iskra – Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Przystań” we Włodawie.

Przegląd otworzyli Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu Piotr Skolimowski i kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu Beata Kupryś. Powitali oni zaproszonych gości, przybyłych artystów oraz ich instruktorów.

Jest widownia. Twarze ludzi są skierowane na wprost. Niektórzy sie uśmiechają.

Kodeńska publiczność

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy (placówka Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej) aktywnie wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Zespół Bębnoludy wystąpił jako pierwszy i zabrał publiczność w wędrówkę po świecie prezentując składankę utworów rock’n’rollowych, grecki utwór „Safti ti gitonia”, polską polkę „Kijem capa”, natomiast do składanki utworów pt. „Kankan-Kadryl”, aby tradycji stało się za dość, zaproszeni zostali goście z publiczności, m.in. mjr Robert Baymert kierownik Zakładu Karnego w Zabłociu, Anna Płoszaj kierownik ŚDS w Łęcznej, pani Kasia pracownik Centrum Kultury w Kodniu, przewodnicząca Rady Gminy Kodeń i inni.

Ludzie stoją na scenie. Niektórzy w dłonaich trzymaja grzechotki.Jeden Mężczyzna bębenek.

Bębnoludy

Następnie Łukasz Lisek zaśpiewał następujące utwory: „Kocham wolność”, „Czarny Ali Baba”, „Powiedz stary, gdzieś ty był” oraz ludowy utwór „Pod mostem na moście”. Łukasz jak zawsze swoim śpiewem porwał całą publiczność.

\Mężczyzna stoi na scenie, Trzyma mikrofon w dłoni. Jedna rękę ma wyciągniętą

Łukasz Lisek

Bezpośrednio po występie Łukasza, zaprezentował się zespół teatralny „Figiel”, który przyjechał do Kodnia ze swoim spektaklem pt. „Bezdenna sadzawka”. Spektakl oparty jest na jednej z legend Ziemi Łęczyńskiej. Opowiada on o bardzo bogatej kobiecie, która ponad wszystko i wszystkich kochała swój majątek. Za jej skąpstwo i chciwość przyszło jej zapłacić bardzo wysoką cenę, zginęła w otchłani sadzawki zapadając się razem z kościółkiem. Spektakl został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami.

Kobieta siedzi na scenie. W dłoni trzyma długi niebieski podłużny materiał.

Aktorzy na scenie – Waldemar Bronisz jako woda

Takie festiwale jak ten w Kodniu, to nie tylko możliwość zaprezentowania swoich programów artystycznych. To także czas, gdzie można nawiązać nowe kontakty i znajomości. Nam udało się nawiązać kontakt z Zakładem Karnym w Zabłociu. Dzięki otwartości pana mjr Roberta Baymerta, zyskaliśmy możliwość współpracy i zaprezentowania programów artystycznych w jego instytucji.

Organizatorzy nie zapomnieli o strawie dla ciała. Pyszny obiad przygotowała jadłodajna funkcjonująca przy sanktuarium.

Nasza grupa pamiętała też aby podziękować Matce Bożej przed jej ołtarzem za szczęśliwy przyjazd, występy oraz prosić o łaskę i siły do dalszej pracy o pomoc w realizacji planów i marzeń jakim jest min. rozbudowa placówki.

Każda grupa na pamiątkę spotkania otrzymała okolicznościowy dyplom i statuetkę.

Szanuj swój wysiłek.

Szacunek dla samego siebie

prowadzi do panowania nad sobą.

Jeśli osiągniesz jedno i drugie,

zyskasz moc autentyczną”.

C. Eastwood

Dziękujemy za możliwość bycia z Wami.

Eliza Cyfra

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies