BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Otwórzmy przed nimi życie,.

W Centrum Nauki Kopernik

25 listopada 15 osobowa grupa uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej w ramach rehabilitacji społecznej i ze środków uzyskanych ze sprzedaży wyrobów uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Miejscem docelowym dla grupy było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernika.

„Biedny jest tylko ten,

kto nie ma wiedzy”

Nowoczesny budynek na tle trawnika i trzew. Jest społecznie. Przód budynku jest przeszklony szybami.

W Centrum grupa mogła poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

Ludzie stoją w grupie. Pozują do zdjęcia. Niektórzy się uśmiechają.

Różnorodność eksponatów zgromadzonych na kilku tysiącach metrów kwadratowych stwarza przestrzeń, w której każdy ma szansę dokonać odkrycia. W galerii „Świat w ruchu” można przekonać się na własnej skórze, co czuł astronauta Neil Armstrong gdy stawał na Księżycu. W galerii „Re: Generacja” dowiemy się czego i dlaczego się boimy. Galeria „Strefa światła” to świetne miejsce dla tych, którzy lubią zagadki kryminalne, a w galerii „Człowiek i środowisko” najważniejszym eksponatem staje się sam zwiedzający. W „Koperniku” nie ma przewodników. Tu każdy samodzielnie wybiera swoją ścieżkę zwiedzania i decyduje, jakie chce przeprowadzić doświadczenia i w jakiej kolejności. W Koperniku działa pierwszy na świecie teatr robotyczny. Ruchami głównych aktorów – RoboThespianów steruje sprężone powietrze, a zamiast serca łomoce 40-watowy głośnik. Działa tu też Teatr Wysokich Napięć- najbardziej elektryzujący teatr w Polsce, w którym zwiedzający poczuje napięcie na każdym kroku.

Zdjęcie tablicy informacyjnej “Elektroniczny poeta”.

Elektroniczny poeta, ileż tu wierszy i możliwości tworzenia.

Budowanie pochłonęło naszą grupę.

Ludzie stoją w grupie. Ich twarz jest skierowana na podłogę na której są deski. Niektórzy się uśmoiechają.

W Centrum ciągle coś się dzieje, zostaliśmy zaproszeni na lekcję „światła”. Prezenterzy pokazali nam jak można łączyć kolory jak powstaje białe światło, o kolorach i świetle mówili z wielką pasją a nasi uczestnicy zadawali i odpowiadali na pytania.

Kobieta podnosi rękę w górę. Mężczyzna wyciąga dłonie przed siebie, ma w nich jabłko. Na stole obok niego są owoce.

Tu dowiedzieliśmy się wiele o tworzeniu muzyki.

Kobieta stoi na ledowej macie z kształtami kół i kwadratów. Wokoło ludzie. Ich twarze są skierowane w stronę kolorowej maty.

A o wodzie też w Koperniku można dowiedzieć się wiele.

Ludzie pochylają się nad maszyną. Niektórzy się uśmiechają.

Wokół budynku znajduje się Park Odkrywców, w którym za pośrednictwem dźwiękowych instalacji „Echo”, „Konferencja” i „Zwierciadła akustyczne” można komunikować się na odległość.

Do największych atrakcji należy jedno z najnowocześniejszych planetariów multimedialnych na świecie – „Niebo Kopernika”, gdzie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym uczestnicy seansów odnoszą wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu. Seans w 3D zrobił niesamowite wrażenie.

Na dachu Centrum Nauki Kopernik znajduje się ogród.

Aby zobaczyć i dotknąć wszystkiego co jest w Centrum Nauki Kopernika należy mieć dobrą kondycję, jest tu tak wiele do zobaczenia, 1 dzień to za mało…

Po wielkich emocjach wszyscy udali się na obiad. Możliwości było wiele, każdy wybrał sobie to co lubi. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną. Warszawa wieczorem wyglądała bardzo ładnie. Jedyny mankament to zatłoczone ulice.

Dzięki wizycie w Centrum Nauki zasób naszej wiedzy uległ powiększeniu. Droga wiedzy stoi otworem przed wszystkimi ludźmi, przed każdym człowiekiem.

“Słyszę i zapominam

Widzę i pamiętam

Robię i rozumiem.” 

(Konfucjusz)

Maria Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies