25 listopada 15 osobowa grupa uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej w ramach rehabilitacji społecznej i ze środków uzyskanych ze sprzedaży wyrobów uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Miejscem docelowym dla grupy było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernika.
„Biedny jest tylko ten,
kto nie ma wiedzy”
W Centrum grupa mogła poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.
Różnorodność eksponatów zgromadzonych na kilku tysiącach metrów kwadratowych stwarza przestrzeń, w której każdy ma szansę dokonać odkrycia. W galerii „Świat w ruchu” można przekonać się na własnej skórze, co czuł astronauta Neil Armstrong gdy stawał na Księżycu. W galerii „Re: Generacja” dowiemy się czego i dlaczego się boimy. Galeria „Strefa światła” to świetne miejsce dla tych, którzy lubią zagadki kryminalne, a w galerii „Człowiek i środowisko” najważniejszym eksponatem staje się sam zwiedzający. W „Koperniku” nie ma przewodników. Tu każdy samodzielnie wybiera swoją ścieżkę zwiedzania i decyduje, jakie chce przeprowadzić doświadczenia i w jakiej kolejności. W Koperniku działa pierwszy na świecie teatr robotyczny. Ruchami głównych aktorów – RoboThespianów steruje sprężone powietrze, a zamiast serca łomoce 40-watowy głośnik. Działa tu też Teatr Wysokich Napięć- najbardziej elektryzujący teatr w Polsce, w którym zwiedzający poczuje napięcie na każdym kroku.
Elektroniczny poeta, ileż tu wierszy i możliwości tworzenia.
Budowanie pochłonęło naszą grupę.
W Centrum ciągle coś się dzieje, zostaliśmy zaproszeni na lekcję „światła”. Prezenterzy pokazali nam jak można łączyć kolory jak powstaje białe światło, o kolorach i świetle mówili z wielką pasją a nasi uczestnicy zadawali i odpowiadali na pytania.
Tu dowiedzieliśmy się wiele o tworzeniu muzyki.
A o wodzie też w Koperniku można dowiedzieć się wiele.
Wokół budynku znajduje się Park Odkrywców, w którym za pośrednictwem dźwiękowych instalacji „Echo”, „Konferencja” i „Zwierciadła akustyczne” można komunikować się na odległość.
Do największych atrakcji należy jedno z najnowocześniejszych planetariów multimedialnych na świecie – „Niebo Kopernika”, gdzie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym uczestnicy seansów odnoszą wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu. Seans w 3D zrobił niesamowite wrażenie.
Na dachu Centrum Nauki Kopernik znajduje się ogród.
Aby zobaczyć i dotknąć wszystkiego co jest w Centrum Nauki Kopernika należy mieć dobrą kondycję, jest tu tak wiele do zobaczenia, 1 dzień to za mało…
Po wielkich emocjach wszyscy udali się na obiad. Możliwości było wiele, każdy wybrał sobie to co lubi. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną. Warszawa wieczorem wyglądała bardzo ładnie. Jedyny mankament to zatłoczone ulice.
Dzięki wizycie w Centrum Nauki zasób naszej wiedzy uległ powiększeniu. Droga wiedzy stoi otworem przed wszystkimi ludźmi, przed każdym człowiekiem.
“Słyszę i zapominam
Widzę i pamiętam
Robię i rozumiem.”
(Konfucjusz)
Maria Lisek-Zięba