Głosujcie na sportowców z niepełnosprawnościami, kandydatów do plebiscytu „Piątka na piątkę” na stronie TVP Lublin.
HARMONOGRAM KONKURSU:
- Zgłaszanie kandydatów do udziału w konkursie – do 26 kwietnia
- Ogłoszenie oficjalnej listy kandydatów – 28 kwietnia
- Głosowanie na stronie internetowej TVP Lublin – do 13 czerwca
- Powołanie Kapituły Konkursu – do 7 maja
- Gala Finałowa – 14 czerwca
Kandydaci:
Mateusz Bartnik – pływak klubu ICSiR „Start” Lublin, reprezentant kadry narodowej, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski juniorów i seniorów. W 2012 roku złote medale wywalczył w Międzynarodowych Mistrzostwach Chorwacji i Niemiec. Złoto zdobył także w Mistrzostwach Polski Niepełnosprawnych na 400 metrów stylem dowolnym. Zachęca osoby z niepełnosprawnością do podjęcia aktywności sportowej i jest bardzo dobrym uczniem. Laureat stypendium Dariusza Michalczewskiego dla młodzieży uzdolnionej sportowo.
Tadeusz Ćwikła – od wielu lat aktywny sportowiec. Trenował lekkoatletykę na wózkach, tenis stołowy, pływanie, startował w wyścigach na wózkach. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w łucznictwie w barwach ICSiR „Start” Lublin. Startował w Mistrzostwach Europy i Świata. Jest członkiem wielu organizacji zajmujących się osobami z niepełnosprawnością i jednym z pierwszych instruktorów aktywnej rehabilitacji. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju sportu niepełnosprawnych.
Marcin Gibuła – od 1997 roku trenuje goalball, zawodnik kadry narodowej, mistrz Polski, niejednokrotnie wybierany „najlepszym obrońcą” Mistrzostw Polski, uczestnik Mistrzostw Europy 2012 we Włoszech (5. miejsce Polski). Na co dzień specjalista do spraw zaopatrzenia Spółdzielni Niewidomych w Lublinie. Wzór do naśladowania, do uprawiania sportu zachęca osoby niewidzące i niedowidzące.
Monika Gil – zawodniczka klubu Tuczyn przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Olbięcinie. Przewodnicząca Samorządu Klasowego trenuje narciarstwo i piłkę nożną. W obu dyscyplinach startowała w krajowych i zagranicznych turniejach. W 2012 roku w Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych zdobyła 3 złote medale w narciarstwie zjazdowym, co pozwoliło jej na start w Igrzyskach Światowych w Korei Południowej w 2013 roku – zdobyła tam dla Polski złoty medal w slalomie i dwa srebrne: w slalomie gigancie oraz slalomie specjalnym.
Bartłomiej Janda – uczeń liceum przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Lublinie, pływak oraz lekkoatleta, reprezentował barwy Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych „Spartan” także w piłce nożnej i siatkówce. W 2012 roku zajmował II miejsce i III miejsce w Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce. Zajął także I miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Lekkiej Atletyce oraz Mistrzostwach Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce. Jest zaangażowany w życie społeczne szkoły i klubu.
Artur Jurek – przewodniczący Stowarzyszenia Grupa Aktywnej Rehabilitacji „Rekryteringsgruppen”, instruktor aktywnej rehabilitacji, inicjator przedsięwzięć integracyjno-sportowo-rekreacyjnych, promotor aktywności fizycznej u osób z niepełnosprawnością. Założyciel, reprezentant, asystent trenera i kapitan Lubelskiej Drużyny Rugby na Wózkach „Brave Snails”. W 2012 roku pozyskał dotacje na zgrupowania drużyny, zorganizował wyjazdy na turnieje ligowe i towarzyskie.
Karolina Kopiel, Michał Nowosadowski, Mateusz Pawluk – drużyna Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za krokiem w Zamościu”. Trenują i rozgrywają mecze w paraolimpijskiej dyscyplinie Boccia. Z sukcesami występują w turniejach rangi krajowej i międzynarodowej. W 2012 wygrali m.in. Międzynarodowy Turniej „Prometeus Cup 2012” i Ogólnopolskie Zawody „Pierwszy Krok do Paraolimpiady Rio 2016”.
Katarzyna Kowalik – reprezentantka ICSiR „Start” Lublin, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w pływaniu i tenisie stołowym. Od lat angażuje się społecznie w organizacjach pozarządowych, jest współzałożycielką Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej „AS” w Lublinie. Dla niej ruch to nieodzowny składnik dobrego samopoczucia. W 2012 roku w Ogólnopolskim Turnieju Tenisa Stołowego zajęła 4. miejsce w kategorii kobiet.
Michał Kozyrski – członek Środowiskowego Domu Samopomocy „Krok dalej” w Białobrzegach, aktywnie uczestniczy we wdrażaniu Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych, bierze aktywny udział w sesjach rady miasta Zamościa, z sukcesami trenuje boccię – jest aktualnym vice mistrzem Polski boccia w klasie B3.
Ryszard Kubaj – zawodnik ICSiR „Start” Lublin, trzynastokrotny Mistrz Polski Niewidomych w dyscyplinie goalball. Przez 12 lat reprezentant Polski – brał udział w Mistrzostwach Europy i Turniejach Międzynarodowych. Wielokrotny „król strzelców”, „najlepszy obrońca” i „najwszechstronniejszy zawodnik turnieju”. Mistrz Polski z 2012 roku. Pracownik Spółdzielni Niewidomych im. Sękowskiego w Lublinie, wzór do naśladowania dla młodszych zawodników.
Andrzej Łukasik – „Mały Wielki Człowiek” – księgowy, radny Rady Miejskiej w Janowie Lubelskim, prezes Stowarzyszenia Klubu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Janowie Lubelskim, organizator wielu imprez i akcji społecznych i charytatywnych, laureat nagród i wyróżnień za działalność społeczną, „człowiek instytucja” – ambitny, pracowity zaangażowany… ponadto uczestnik i zwycięzca wielu turniejów tenisa stołowego, zapalony rowerzysta.
Krzysztof Misiurek – lekkoatleta ICSiR „Start” Lublin, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski ( medale na 1000, 1500 i 5000 metrów) uczestnik Ogólnopolskich Biegów Ulicznych, w których startuje na równi z pełnosprawnymi zawodnikami. W 2012 roku zajął 3. miejsce w kategorii OPEN w I Biegu Morskie Oko. Upowszechnia ideę sportu wśród osób z niepełnosprawnością. Od 2010 roku organizuje Bieg Życia w Klementowicach.
Kamil Misztal – Jego motto życiowe to: ”trzeba się tylko przyłożyć, ciężko pracować oraz być systematycznym”. Kamil stracił nogę, ale mimo to trenuje siatkówkę na siedząco oraz stający się coraz bardziej popularny na świecie AmpFutbol w jedynej drużynie w Polsce, która znajduje się w Warszawie. W 2012 roku wziął udział w turnieju Amp Futbol Cup. Często bierze udział w spotkaniach w szkołach, w których opowiada i uczy o niepełnosprawności.
Marek Mościcki – zawodnik ICSiR „Start” Lublin, kapitan drużyny Goalball, reprezentant kadry narodowej, mistrz Polski, „król strzelców” Mistrzostw Polski 2012. W 2012 został także drugim strzelcem Mistrzostw Europy, które odbyły się we Włoszech (Polska zajęła 5. miejsce) uwielbia sport, dzięki temu, że jest aktywnym sportowcem może kontynuować naukę w Lublinie.
Bartłomiej Nowosadowski – vice przewodniczący Samorządu Środowiskowego Domu Samopomocy „Krok dalej” w Białobrzegach, jako jeden z niewielu ze znaczną niepełnosprawnością wziął udział w 7-dniowych regatach na Mazurach, aktywnie wdraża Konwencje o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Uprawia Race Runner (dyscyplina dla osób z Porażeniem Mózgowym, uprawianana na trzykołowych rowerochodzikach), piłkę nożną na wózkach elektrycznych oraz boccię – jest aktualnym mistrzem Polski boccia w klasie B3.
Iwona Podkościelna – słabowidząca zawodniczka Klubu Tandemowego „Hetman” Lublin. Wspólnie z pełnosprawną pilotką Aleksandrą Wnuczek z sukcesami startuje w wyścigach tandemowych. W 2012 roku zajęły między innymi II miejsce w Pucharze Świata w Rzymie w wyścigu ze startu wspólnego. Wygrywały zawody Pucharu Europy w jeździe indywidualnej na czas i w wyścigu ze startu wspólnego w Czachach, Niemczech, Serbii i na Słowacji. W 2012 roku wygrywały także w Górskich, Szosowych oraz Torowych Mistrzostwach Polski deklasując rywalki.
Marcin Polak – słabowidzący zawodnik Klubu Tandemowego Hetman Lublin. Wspólnie z pełnosprawnym pilotem Michałem Ładoszem z sukcesami startuje w wyścigach tandemowych. W 2012 roku startowali w zawodach Pucharu Świata, wygrywali turnieje Pucharu Europy w Niemczech i Belgii. Byli najlepsi także w Szosowych, Górskich oraz Torowych Mistrzostwach Polski deklasując rywali.
Piotr Sawicki łucznik ICSiR „Start” Lublin, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Europy i Świata, reprezentant Polski Igrzysk Paraolimpijskich Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012 (miejsca 9-16). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Mistrz Polski 2012, zwycięzca Międzynarodowych Zawodów Test Paraolimpijski 2012. Daje przykład wielu sportowcom, działalność sportową udanie łączy z obowiązkami rodzinnymi.
Mariusz Świszcz – lekkoatleta Klubu Sportowego Głuchych „Spartan” Lublin, od 14 lat członek kadry narodowej niesłyszących w lekkoatletyce, uczestnik i medalista Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Halowy Mistrz Polski 2012, zdobywca brązowego medalu w Mistrzostwach Europy w Tallinie 2012. Działacz i trener Klubu Sportowego Głuchych Spartan, prowadzi zajęcia jako instruktor z młodzieżą niesłyszącą, jest wzorem dla młodych sportowców.
Mateusz Urbański – zawodnik Klubu Sportowego „PAMARA” Boccia Lublin, uczestnik ogólnopolskich turniejów, mistrz Polski 2011, w 2012 roku w parze z Patrykiem Barszczykiem grając w parze zajęli I miejsce w zawodach „Pierwszy krok do Paraolimpiady w Rio 2016”, będzie reprezentował Polskę w najbliższych Mistrzostwach Europy. Gra także w szachy.
Wiesława Wolak – łuczniczka ICSiR „Start” Lublin, reprezentantka Polski na Igrzyskach Paraolimipijskich Ateny 2004 i Pekin 2008, wieloletnia reprezentantka kadry narodowej. W 2012 roku wygrała Ogólnopolskie Zawody „Koziołek Cup” zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Polski Niepełnosprawnych w Łucznictwie. Od wielu lat potrafi pogodzić obowiązki służbowe, prywatne i działalność sportową.
Poprzez głosowanie wybieramy trzech sportowców z niepełnosprawnością. Dwie osoby wybierze Kapituła Konkursu.