Szymon ma 22 lata i mieszka z rodzicami w Świdniku. Jego pasją jest śpiew. Od 9 lat uczęszcza do ogniska muzycznego, gdzie uczy się grać na keyboardzie i pobiera lekcje śpiewu. Od marca 2022 roku jest uczestnikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Świdniku, gdzie również kontynuuje naukę śpiewu pod kierunkiem Dariusza Tokarzewskiego.
Śpiewa nie tylko solo, ale jest również członkiem grupy wokalnej WTZ „Ach to My”. W czerwcu 2022 roku razem z grupą wystąpił na VIII Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych „mocART” w Opolu – organizowanym przez Stowarzyszenie „Power Of Soul”, gdzie wykonał utwór „Nie płacz Ewka” zespołu Perfekt a z grupą wokalną utwór „Rodzina”- autorstwa Dariusza Tokarzewskiego.
Z grupą „Ach to My” wystąpił również podczas IV Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Wiosenne Konfrontacje Muzyczne w Nałęczowie, w XII Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej, Partyzanckiej i Patriotycznej pt. ”Gdy Piosenka Szła do Wojska” w Zamościu, podczas Festiwalu „Jesienne Spotkania Bardów” oraz w spotkaniach z piosenką w ramach Nieprzetartego Szlaku w Lublinie.
Do innych pasji Szymona zaliczyć można również gry komputerowe i planszowe, filmy science-fiction, komiksy czy naukę języka angielskiego. Jest również wielbicielem swoich dwóch psów rasy mops – Normana i Coco.
O Festiwalu "Albertiana"
Festiwal Albertiana kierowany jest do osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym roku odbyła się już 23 edycja tej imprezy, organizowanej przez Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko” oraz Fundację im. Brata Alberta – reprezentowaną przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego – prezesa Fundacji.
Celem festiwalu jest działanie na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez:
- promowanie twórczości teatralno-muzycznej osób z niepełnosprawnością intelektualną,
- aktywizację tych osób w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym,
- likwidowanie barier i przywracanie do pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością intelektualną w życiu społecznym.
Festiwal realizowany jest w formie konkursu, w wyniku którego wybrany jest najlepszy solista i trzy grupy teatralne w każdym z 5 regionów Polski.
Etapy
W pierwszym etapie festiwalu uczestnicy byli ocenieni na podstawie nagrań przesłanych do siedziby Fundacji na nośnikach elektronicznych. Drugi etap konkursu odbył się 2 lutego 2023 r. w Centrum Kultury w Lublinie, podczas którego prezentowało się Czterech solistów i dziewięć zespołów teatralnych. Nasz warsztat reprezentował solista Szymon Woźniak oraz grupa teatralno-taneczna „Motyle” ze spektaklem „Siła miłości”. Tym razem laur zwycięzcy przypadł Szymonowi za wykonanie piosenki z repertuaru Witolda Paszta pt. „Jak słońce”.
O drugim etapie konkursu pisaliśmy tutaj: Fotorelacja z II etapu eliminacji regionalnych 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ALBERTIANA 2023
Finał w Krakowie
W dniu 28 marca 2023 roku, na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się Gala Finałowa podsumowująca 23. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana 2023”.
Ceremonii otwarcia dokonał chór „Vox Populi” pod dyrekcją Rafała Marchewczyka prezentując hymn Albertiany pt. „Miłość” który powstał do słów Czesława Miłosza z muzyką Abla Korzeniowskiego. Galę tradycyjnie poprowadziły Anna Dymna – prezes prezes fundacji „Mimo wszystko” oraz Lidia Jazgar – wokalistka zespołu „Galicja”. Gości przywitał również ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, prezes Fundacji im Brata Alberta. W tym roku honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzej Duda.
Uroczystość była również znakomitą okazją do uczczenia jubileuszu 35-lecia działalności Fundacji im. Brata Alberta oraz 20-lecia fundacji Anny Dymnej w związku z czym wręczono aż 5 medali. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przypomniał podczas uroczystości, że medale św. brata Alberta otrzymują osoby i instytucje, które pomagają ludziom niepełnosprawnym, ubogim i chorym. Tegorocznymi laureatami zostali: aktorka Joanna Kulig, piłkarz Piotr Zieliński, krakowska działaczka Cecylia Chrząścik, Alexander Kurek oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, pracujących w Starym Skałacie oraz w Żytomierzu w Ukrainie. Podczas gali nagrody wręczył biskup Daniel Muskus.
Wszyscy laureaci festiwalu Albertiana 2023 zostali nagrodzeni upominkami i statuetkami.
„Jesteście dla nas takimi promieniami słońca, uczycie nas co jest najważniejsze w życiu” – zwróciła się do uczestników wydarzenia Anna Dymna. „Uczę się od was tego, co jest prawdziwą radością i co naprawdę jest mi potrzebne (…). Z wami jest jakoś tak, że jestem szczęśliwa, że jestem człowiekiem” – mówiła aktorka.
Uroczystości festiwalowe zakończył występ pana Dariusza Tokarzewskiego który zaśpiewał utwór pt. „Szczęśliwej drogi już czas” należący do repertuaru grupy VOX.
Podczas pobytu w Krakowie uczestnicy wyjazdu mieli również okazję zwiedzić niektóre zabytki miasta, m.in. Rynek Główny Krakowa, Sukiennice, Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, Barbakan i Bramę Floriańską.
Przed Szymonem i „Motylami” kolejne wyzwania i występy sceniczne.
Życzymy im dalszych sukcesów.
Artykuł został opublikowany w czasopiśmie “Bliżej siebie”, nr 71/2023 (PDF, 10,3MB), wydawanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Świdniku. Jest również dostępny na stronie internetowej Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku.
Wiesława Staszczak
Kierownik WTZ PSONI Koło w Świdniku
Galeria zdjęć
Foto: Mariusz Mazur