BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Ustawione na stoliku statuetki wręczane uczestnikom i laureatom II etapu regionalnego ALBERTIANA 2023

Fotorelacja z II etapu eliminacji regionalnych 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ALBERTIANA 2023

W czwartek, 2 lutego 2023 r. w Centrum Kultury w Lublinie przy ul. Peowiaków 12, odbył się II etap eliminacji regionalnych 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – ALBERTIANA 2023.

Każdego roku w „Albertianie” biorą udział artyści z niepełnosprawnościami z całej Polski. Od 2007 roku, oprócz zespołów teatralnych, w konkursie występują również wokaliści.

Eliminacje do konkursu przeprowadzane są w pięciu regionach Polski. Region I obejmuje województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie; region II: mazowieckie, podlaskie, łódzkie; region III: małopolskie, śląskie, opolskie; region IV: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie; region V: dolnośląskie, wielkopolskie, lubuskie.

Podczas czwartkowych eliminacji na scenie Sali Widowiskowej CK w Lublinie nie brakowało emocji, wrażliwości a przede wszystkim talentu, prezentowanych przez trzech solistów oraz aktorów z dziewięciu grup teatralnych, a wszystko to w radosnej atmosferze świętowania, ekscytacji i oczekiwania na werdykt Jury.

Na scenie wystąpili:

Zespoły Teatralne:

  1. MOTYLE / WTZ PSONI Koło w Świdniku Tytuł: „Siła miłości”
  2. MISZ MASZ / SOSW im. Św. Franciszka z Asyżu Kębło Tytuł: „Brzydkie Kaczątko”
  3. INVICTUS / WTZ CARITAS A.L. w Chełmie Tytuł: „Przebudzenie”
  4. TEATR AZUMI / SOSW w Dorohusku Tytuł: „Kot w butach”
  5. LUSTRO / WTZ przy PSONI Koło w Hrubieszowie Tytuł: „Zupa z kamienia”
  6. MARGARETKI / DPS w Słupi Tytuł: „Chory Kotek”
  7. WIRUJĄCE NUTKI / SOSW w Strzyżowie Tytuł: „Pewna historia bałwanka”
  8. CYGAŃSKIE PROMYKI / Powiatowy ŚDS w Stąporkowie Tytuł: „W kawiarni Zegarynka”
  9. GRUPA TEATRALNA WTZ w Korytnikach / WTZ w Korytnikach Tytuł: „Różni-Równi”

Wszyscy wykonawcy za udział w wydarzeniu otrzymali nie tylko pamiątkowe dyplomy, ale także statuetki, wykonane przez uczestników Teatroterapii Lubelskiej.

Laureaci 23. „Albertiany” z Regionu IV

Oceny wystąpień dokonało Jury w składzie:

  • Łukasz Witt-Michałowski – reżyser i Przewodniczący Jury,
  • Anna-Maria Sieklucka – aktorka teatralna i filmowa,
  • Małgorzata Godek-Wójcik – koordynatorka Albertiany,
  • Jolanta Toboła – Fundacja Anny Dymnej “Mimo Wszystko”,
  • Artur Pałyga – dramaturg,
  • Piotr Kiliański – muzyk, producent muzyczny.

W kategorii SOLISTA, zwyciężył Szymon Woźniak z Warsztatów Terapii Zajęciowej PSONI w Świdniku, który wykonał utwór „Jak słońce” z repertuaru zespołu VOX.

W kategorii GRUPY TEATRALNE Jury przyznało I, II i III miejsce:

I miejsce zajęła grupa Cygańskie Promyki z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Stąporkowie za spektakl pt. „W kawiarni Zegarynka”.

II miejsce zajął zespół teatralny Misz Masz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Św. Franciszka z Asyżu w Kęble, który zaprezentował spektakl pt. „Brzydkie Kaczątko”

III miejsce przyznano grupie Wirujące Nutki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie za spektakl pt. „Pewna historia bałwanka”.

Laureaci pierwszych miejsc w obydwu kategoriach, wystąpią 28 marca 2023 r. (wtorek) na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie podczas finałowej gali „Albertiany”. Przegląd finałowy nie ma charakteru konkursu – jego celem jest zaprezentowanie Laureatów etapów regionalnych.

Wyróżnienia specjalne

Jury przyznało także dwa wyróżnienia specjalne. Pierwsze z nich otrzymała grupa Invictus z Warsztatów Terapii Zajęciowej CARITAS Archidiecezji Lubelskiej w Chełmie za spektakl pt. „Przebudzenie”. Grupa ta otrzymała słodki upominek od Marszałka Województwa Lubelskiego, przekazany przez Panią Małgorzatę Romanko, dyrektor ROPS w Lublinie.

Drugim wyróżnieniem – imiennym w postaci dyplomu, nagrodzono Gustawa Mędrka z grupy teatralnej LUSTRO z WTZ przy PSONI Koło w Hrubieszowie za rolę Wędrowca w spektaklu „Zupa z kamienia”.

O Festiwalu "Albertiana"

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana” organizowany jest od 2001 r. przez Fundację Anny Dymnej “Mimo Wszystko” wspólnie z Fundacją im. Brata Alberta. Pomysłodawczynią projektu jest Anna Dymna. Jego celem jest promocja dorobku artystycznego oraz twórczej ekspresji osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu całego kraju. Finałowa gala „Albertiany” odbywa się na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies