BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
4 osoby na stoisku wystawienniczym Urzędu Miasta Lublin podczas wydarzenia "Studiuj w Lublinie - Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023"

Studiuj w Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023!

Wiele atrakcji czekało we wtorek, 21 marca 2023 r. na uczniów szkół ponadpodstawowych, tegorocznych i przyszłych maturzystów, nauczycieli, wykładowców oraz wszystkich, którzy w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny znaleźli się na Placu Litewskim w Lublinie.

Tego dnia po raz pierwszy, pod hasłem „Studiuj w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023”, odbyły się wspólne „drzwi otwarte” lubelskich uczelni.

Uroczystego otwarcia dokonali przedstawiciele miasta i lubelskich uczelni: Pan dr Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin, Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pan prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, Pani prof. ucz. dr hab. Urszula Kosior-Korzecka – Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Pani prof. dr hab. Dorota Kołodyńska – Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Pan prof. dr hab. n. med. Kamil Torres – Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Pan prof. dr hab. Paweł Droździel – Prorektor ds. Studenckich Politechniki Lubelskiej, Pani prof. dr hab. Ewa Trzaskowska – Prorektor ds. Kształcenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Pani prof. Emilia Żerel – Rektor Akademii Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie oraz Pan prof. Mariusz Paździor – Prorektor Lubelskiej Akademii WSEI.

Wydarzenie było doskonałą okazją do poznania praktycznego wymiaru studiów i możliwości wszechstronnego rozwoju studentów na poszczególnych uczelniach. Każda z nich przygotowała ofertę edukacyjną wydziałów i kierunków studiów, wydawnictwa informacyjne, dotyczące kryteriów rekrutacji oraz drobne upominki i gadżety sygnowane logotypami. Pod uczelnianymi namiotami obecni byli zarówno pracownicy, reprezentanci kół naukowych, organizacji studenckich, jak również studenci różnych kierunków – wszyscy chętnie dzielili się wiedzą i doświadczeniami ze swoich Alma Mater.

Nie zabrakło widowiskowych doświadczeń chemicznych (KUL, UP, UMCS), czy pokazów udzielania pierwszej pomocy (ANSiM, UM). W ramach profilaktyki zdrowotnej można było wykonać badania poziomu glukozy, pomiar ciśnienia tętniczego oraz saturacji (WSEI). Degustować zdrową żywność pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz zapoznać się z japońskim sposobem uprawy i kompozycji roślin (UP). Panie chętnie korzystały z konsultacji dietetycznych i pomiaru składu ciała (UM), oferowanej analizy kolorystycznej i pokazów makijażu (ANSiM), a panowie – z gogli wirtualnej rzeczywistości i symulatora refleksu (WSEI). Inne propozycje to m.in.: prezentacja technologii drukowania 3D (KUL, PL), performance pt. “Rusałki” w wykonaniu aktorów Teatru Imperialnego, działającego przy Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS “Chatka Żaka”, pokaz tańca, quizy, konkursy, czy strefa gier planszowych.

Warto zwrócić uwagę, że lubelskie uczelnie coraz pewniej wychodzą naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami, podejmując w środowisku akademickim szereg działań, zapewniających wsparcie. Z myślą o tych studentach stale wprowadzane są liczne rozwiązania, mające ułatwiać funkcjonowanie. Począwszy od likwidacji barier komunikacyjnych i architektonicznych, poprzez dostosowanie bazy dydaktycznej, zapewnienie odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, szkolenia, systemy stypendiów, aż po zajęcia sportowe i aktywizacyjne. Studenci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na wsparcie wyznaczonych pełnomocników i zespołów, odpowiedzialnych w tym zakresie: Pełnomocnicy do spraw studentów niepełnosprawnych.

Na stoisku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego można było m.in. porozmawiać z pracownikami Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL (KUL CAN), i obejrzeć pochodzące z ich zasobów pomoce dydaktyczne, możliwe do wykorzystania przez osoby z niepełnosprawnością wzroku, np. modele drukowane w technice 3D, czy makiety dotykowe budynków.

Studentki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, przy wsparciu Tłumaczki PJM – Pani Magdaleny Gach, udzielały informacji o działalności Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Wsparcia Psychologicznego oraz Akademickiego Centrum Wsparcia. Dla zainteresowanych osób przygotowano ulotki, broszury informacyjne, jak również papierowe wydanie publikacji autorstwa Anny Bieganowskiej-Skóry pt. “Savoir – vivre wobec osób z niepełnosprawnościami”.

Podsumowując relacjonowane wydarzenie, nie sposób nie zgodzić się z Panem Prezydentem dr Krzysztofem Żukiem, który otwierając je, powiedział:

“Akademicki Lublin to fundament naszej strategii rozwoju (…). Czy można sobie wyobrazić Lublin bez pięciu uniwersytetów i trzech akademii? Nie. To jest koło zamachowe rozwoju Lublina i dla młodych ludzi przesłanie, by wykorzystać potencjał naszych uczelni i zostać w mieście. Uczelnie dbają o dobry poziom nauczania, ale też o to, by powiązać wiedzę z praktyką i biznesem (…)”.

Galeria zdjęć

Relacja i foto: Wiktoria Kwiecień

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies