BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Storczyki, ach te piękne kwiaty…

Storczyk Orchidea – to imiona

dwa – jednego kwiatu właściwie

tysięcy podobnych, ale jednak innych

w szczegółach cudności natury

gestem rozanielonej jaźni nakreślone!

Kolekcjonerzy orchidei – storczyków (sama już nie wiem, która nazwa jest mi bliższa – obie są tajemniczo fascynujące!), to ludzie, którzy wymagają imponującej pracy pamięciowej, by móc poruszać się w świecie tych pięknych kwiatów.

Rodzina Storczykowate obejmuje (uwaga!) około 21.950 – 26.049 obecnie zaakceptowanych gatunków bylin, aż mija odwaga dalszych spojrzeń na liczby…

Storczykowate są rodziną… kosmopolityczną, występują w prawie każdym środowisku i na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem lodowców na Antarktydzie!).

Orchidee – to cudne kwiaty, w ilości (ach, nie mieści się w wyobraźni…) o prze-bogatej kolorystyce i szczegółach rysunku. Ale wszystkie przyciągają wzrok nawet tych, nie pasjonatów! Mają jakąś delikatność nie tylko w rysunku, ale i w dotyku.. i kryje ta rodzina, jak to każda ogromnie długowieczna familiarna grupa, słodkie tajemnice, na przykład jeden z nich dodaje się do ciast, nadając im pyszny, pachnący smak, wielu perfum (ta naturalna słodycz zapachu) i nazywa się… wanilia! Tak to jest storczykowata roślina! (a w niegdysiejszym królestwie Azteków kwiatami tego gatunku… płacono podatki.)

Ten zapach… nuty zwiewnej melodii

grane na nieznanych nikomu instrumentach

ledwo wyczuwane i nieoczekiwanie

silne mocą rozwijania niezwykłości

uczuć człowieka stającego się kwiatem!

Fascynujące kwiaty. U mnie w domu kilka lat temu specjalne miejsce przy oknie otrzymał… storczyk, delikatnie biały, w środku zaś cztery płatki (z ukrytymi plamkami panterowatymi) i długie pręciki przybrały kolor… ciemno bordowy – zestawienie tak urocze, że stale przyciąga oczy spragnionych natchnionego spokoju…

Kiedy te płatki, pomarszczone, zwinęły się skromnie, mąż ukrył je między innymi kwiatami w wysokiej doniczce. Nie trzeba chyba nikogo zapewniać o zachwycie, wybrzmiałym następnego roku nad pełnymi życia pączkami, otwierającymi się z widoczną tęsknotą za słońcem…

W tym roku już od początku czerwca po raz czwarty cieszymy oczy tymi niezwykłymi kwiatami. I namawiamy wszystkich nie zauroczonych jeszcze storczykami, by z najbliższej rodzinnej okazji sprezentowali taki kwiat niezwykle ujmujący w swoje płatki subtelność dni lata!

P.S. Czy są gdzieś pasjonaci storczyków, a może… jakichś innych niezwykłych kwiatów? A może… uwiodły Was opowieści o kwiatach? Piszcie!

CIEKAWOSTKI: Nazwy vaynilla (mały strączek) użył jako pierwszy w 1658 roku przyrodnik Willem Piso. Ale dopiero od roku 1703 rozpowszechniona została przez duchownego, ojca Charles’a Plumiera, nazwa la vanille (franc.), czyli wanilia (Vanilla planifolia).

 W wyniku rozwoju hodowli storczykowatych od XIX wieku, ogrodnicy stworzyli ponad 100 tysięcy różnych odmian ozdobnych, w tym wiele mieszańców, także międzyrodzajowych. Rośliny z rodziny storczykowatych o efektownych i oryginalnych kwiatach są potocznie nazywane orchideami.

Renia

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies