BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Portret mężczyzny patrzącego w obiektyw. W tle obrazy

Śpiewać każdy może…?

Na jednym z Festiwali Opolskich Jerzy Stuhr zaśpiewał parodię piosenki, której fragment „śpiewać każdy może” zapamiętało szerokie grono publiczności.

Tak, każdy może śpiewać, ale czy każdy potrafi to robić z poprawną intonacją, poczuciem rytmu, artykulacją, dynamiką, dobrą interpretacją i, jak niektórzy mówią, „od serca”?

Śpiewanie stało się zawodem, produkcją artystyczną, elementem festiwali, przeglądów i programów telewizyjnych.

W obecnych czasach bardzo pozytywnym zjawiskiem jest organizowanie przeglądów, konkursów i festiwali dla amatorów, w szczególności dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Jednym z nich jest, organizowany przez fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”.

W tym roku jednym z laureatów tej imprezy został Daniel Doliński – uczestnik WTZ Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku.

Daniel od 2004 roku śpiewa w założonej przez p. Dorotę Kowalczuk-Wałęgę, grupie wokalnej „Ach to my”. Jej instruktorem muzycznym jest obecnie p. Dariusz Tokarzewski.

Daniel jest wyjątkowo utalentowany muzycznie i oprócz tego, że śpiewa w grupie, występuje również solo. Ma on bardzo mocny głos, śpiewa czysto.

Śpiewając w grupie, zachowuje się wyjątkowo profesjonalnie, podpowiada kolegom tekst, jeśli go zapomnieli w czasie występu.

W 2022 roku uczestnictwo w Festiwalu było utrudnione przez obostrzenia spowodowane pandemią Covid-19. Daniel nagrał jednak na płycie DVD piosenkę z repertuaru Violetty Villas i Michała Wiśniewskiego pt. „Od stóp do głów”, którą przedstawił jurorom.

Śpiewanie bez publiczności pozbawia artystę interakcji z nią, emocji, które się wyzwalają pomiędzy solistą a widzami.

Lubelskie Jury w składzie: Małgorzata Godek-Wójcik, Beata Paluch-Zarzycka, Barbara Stępniak-Wilk i sekretarz Marcin Pałys zakwalifikowało Daniela do finału, który odbył się w Krakowie.

Daniel Doliński otrzymał specjalne wyróżnienie Anny Dymnej i otrzymał nagrodę rzeczową – wymarzony tablet oraz kilka atrakcyjnych pamiątek, również słodycze i koszulkę z nadrukiem „Albertiany”.

To bardzo znaczący sukces Daniela, jako solisty, zaakcentowany i podkreślony słowami Anny Dymnej: „Danielu jesteś wspaniały”.

A oto kilka pytań do Daniela:

Czym dla Ciebie jest muzyka?

D: – Jest wielkim szczęściem, daje mi w trudnych chwilach dużą ulgę, Kiedy słucham muzyki, przypominam sobie najpiękniejsze chwile mojego życia. Muzyka inspiruje mnie do różnych działań.

Jakiej muzyki słuchasz?

D: – Lubię słuchać różnych gatunków muzyki. Często słucham szanty, czyli piosenki żeglarskie, lubię też twórczość zespołu „Kult” ze względu na dobre teksty, zespół „Stare Dobre Małżeństwo” i muzykę sakralną. Jestem szczęśliwy, że mogę śpiewać i, że ktoś to docenia.

Dariusz Tokarzewski
Instruktor WTZ, instruktor muzyczny grupy wokalnej „Ach to my”

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies