BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Białe słuchawki zauszne na błękitnym tle. W dolnym prawym rogu czarny napis: 3 marca -Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu

Słyszałeś? 10 faktów z okazji Światowego Dnia Słuchu

Wyobraź sobie nagłą utratę zdolności słyszenia. Nie słychać już głosu bliskich ani ulubionej muzyki. Brak dźwięku w twoim życiu - straszna myśl. Nasz zmysł słuchu to nasze połączenie z innymi ludźmi i otaczającym nas środowiskiem.

Uszkodzenie tego zmysłu niesie poważne konsekwencje. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) corocznie organizuje Światowy Dzień Słuchu, który przypada 3 marca. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na przyczyny, skutki i możliwości leczenia ubytku słuchu.

1. Język mandaryński a słuch absolutny

Osoby posługujące się językiem tonalnym, takim jak mandaryński, często posiadają tzw. słuch absolutny. Podobnie jak Beethoven czy Mozart, potrafią precyzyjnie określić wysokość każdego usłyszanego tonu i notować go na pięciolinii. Osoby mówiące w języku mandaryńskim cały czas ćwiczą swoje słuchowe zdolności, ponieważ te same słowa mogą mieć zupełnie inne znaczenia w zależności od wysokości dźwięku. Z kolei badania w Stanach Zjednoczonych wykazały, że osoby mówiące w języku mandaryńskim znacznie lepiej potrafią określić usłyszane dźwięki niż osoby mówiące w innych językach ojczystych.

2. Kobiety słyszą lepiej

Kobiety słuchają lepiej – w tym często powtarzanym frazesie jest ziarno prawdy. Badania wykazały, że kobiety lepiej rozumieją to co się mówi niż mężczyźni, zwłaszcza w zakresie częstotliwości 1000 Hz, kluczowego do zrozumienia mowy. Co więcej, utrata słuchu postępuje u kobiet wolniej w starszym wieku niż u mężczyzn, co naukowcy przypisują działaniu hormonów żeńskich, takich jak estrogen, które chronią słuch kobiet.

3. Hałas może być śmiertelny

Hałas może być nie tylko uciążliwy, ale również szkodliwy dla zdrowia. W Europie około 10 000 osób umiera rocznie z powodu hałasu, który jest szkodliwy dla serca i krążenia, wywołując długoterminowy stres fizyczny. Nawet hałas niebezpośrednio zagrażający słuchowi, np. hałas uliczny, może być szkodliwy dla organizmu.

4. Ubytek słuchu – nie wszystko brzmi po prostu ciszej

Utrata słuchu nie polega jedynie na słyszeniu ciszej – osoby z tym problemem doświadczają stopniowych zmian w percepcji dźwięku. Często tracą najpierw wysokie częstotliwości, co prowadzi do trudności z rozumieniem wysokich tonów, szczególnie spółgłosek takich jak “F” i “S”. Dźwięk wydaje się być przytłumiony, jakby przeszedł przez grubą ścianę, ale dokładne objawy różnią się w zależności od przypadku – tak samo jak ludzie zdrowi słyszą w różny sposób.

5. Utrata słuchu może prowadzić do demencji

Jeśli ubytek słuchu nie zostanie rozpoznany i leczony, może mieć daleko idące skutki: ucho przyzwyczaja się do zmniejszonego natężenia dźwięku, co przyśpiesza ubytek. Tworzy się błędne koło. Utrata słuchu często powoduje również wycofanie z życia w społeczeństwie, co z kolei może mieć negatywny wpływ na sprawność umysłową. Z tego powodu lekarze traktują nieleczoną utratę słuchu jako jeden z największych czynników ryzyka demencji i depresji.

6. Najgłośniejszy dźwięk na świecie: erupcja Krakatoa

27 sierpnia 1883 r. rolnicy w pobliżu australijskiego miasteczka Alice Springs usłyszeli odgłosy przypominające dwa wystrzały. Hałasu nie spowodował jednak pistolet, ale wulkan na indonezyjskiej wyspie Krakatau, oddalonej o 3600 kilometrów. Jego erupcja była tak gwałtowna, że wyspa została prawie całkowicie zniszczona. Aktywność wulkaniczna jest uważana za jeden z najgłośniejszych hałasów kiedykolwiek zmierzonych przez ludzi – w 1883 r. urządzenia pomiarowe pokazywały 180 decybeli w odległości 160 kilometrów od wybuchu. Wystarczająco, by rozerwać ludzką błonę bębenkową. Poziom hałasu około 200 decybeli jest dla ludzi śmiertelny. Poziom natężenia dźwięku wybuchu Krakatoa wynosił ok. 300-350 decybeli i był to prawdopodobnie najgłośniejszy dźwięk kiedykolwiek wyemitowany na Ziemi.

7. Najbardziej ciche miejsce na Ziemi

Najcichszy pokój na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa znajduje się w amerykańskim stanie Minnesota. Pochłania on 99,99 procent wszystkich dźwięków. Firma Orfield Laboratories wykorzystuje tę przestrzeń do badań dźwięku. Można do niego dotrzeć tylko przez dwoje pancernych drzwi, a ściany wykonane są z włókna szklanego o grubości około jednego metra. Każdy, kto zostanie w tym pokoju dłużej, słyszy pracę płuc i bicie własnego serca – nikt nie wytrzymuje tego dłużej niż 45 minut!

8. Zachowaj równowagę

Ucho pełni nie tylko funkcję słuchu, ale także jest odpowiedzialne za równowagę. Zaburzenia równowagi mogą objawiać się zawrotami głowy, złym samopoczuciem, nudnościami i zaburzeniami widzenia. Przyczyny są również różne, a w niektórych przypadkach są całkowicie nieszkodliwe, jak np. obracanie karuzeli na placu zabaw dla dzieci. Choroby takie jak zapalenie ucha wewnętrznego mogą również powodować zaburzenia równowagi.

9. Rurka w uchu: pierwsze aparaty słuchowe

Pierwsze aparaty słuchowe były używane już w XVII wieku. Były to rurki słuchowe w kształcie lejków, które kierowały dźwięk bezpośrednio do kanału słuchowego i wzmacniały go nawet o 30 decybeli. W 1898 roku amerykański inżynier Miller Reese Hutchinson opracował pierwszy elektryczny aparat słuchowy oparty na zasadzie telefonu. Obecne aparaty są stale rozwijane, np. w Niemczech pracuje się nad aparatami, które automatycznie dostosowują się do intencji użytkownika.

Warto dbać o nasz słuch, ponieważ jest on kluczowym zmysłem łączącym nas z otaczającym nas światem.

9. Spójrzmy w przyszłość: aparat słuchowy wie, kogo użytkownik chce słuchać

Trwający rozwój technologii aparatów słuchowych przynosi nowe innowacje, nad którymi pracują naukowcy. Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań w Niemczech poinformowało o interesującym projekcie grupy roboczej z Saarland University of Applied Sciences, która pracuje nad stworzeniem aparatów słuchowych, automatycznie dostosowujących się do intencji użytkownika. Planuje się wykorzystanie specjalnych czujników, które mogą określić osobę z grupy, z którą użytkownik chce rozmawiać na przyjęciu, a następnie odpowiednio dostosować mikrofony kierunkowe aparatów słuchowych. Celem tego rozwiązania jest eliminacja problemu, polegającego na tym, że osoby noszące aparaty słuchowe mają trudności z rozumieniem rozmówcy w sytuacjach, gdy w tle występuje silny hałas.

Źródło: www.kind.com

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies