BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Rugby na wózkach

Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w uprawianiu sportu wyczynowego. Przekonałem się o tym obserwując zawodników podczas treningu rugby na wózkach.

Mężczyźni są na wózkach inwalidzkich. Ich twarze sa skierowane ku sobie. Są na sali gimnastycznej.

Odbywa się on, co czwartek, w hali sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Lublinie przy ul. Podwale 11. Sport ten wymaga specjalnych, wzmocnionych wózków wyczynowych, ich cena zaczyna się od 15.000 zł. Wśród trenujących byli: Daniel Chmiel, Artur Jurek, Jan Kucharczyk, Rafał Wełpa, Jacek Wilgusiak. Osoby pomagające niepełnosprawnym (nazywane serwisem) to: Damian Kowalczyk, Jarosław Malec – sędzia, Krystian Malec – trener, Justyna Michalak – sędzia. Na początku trener zarządził rozgrzewkę. Polegała ona na jeździe wkoło boiska w różnym tempie oraz ćwiczeniach wykonywanych w miejscu. Na ćwiczenia kondycyjne i wytrzymałościowe składały się: slalom, ćwiczenia piłką lekarską, odbijanie piłki o ścianę i podania. Najbardziej efektownie wyglądała jazda tzw. „ósemki” z Justyną Michalak jako dodatkowym obciążeniem :D. Wszystkie zajęcia odbywały się na czas, w ekspresowym tempie. O wysiłku włożonym w trening świadczy ilość wypitej wody mineralnej. Była także omawiana taktyka na mecze (jej szczegółów nie mogę zdradzić :D). Na koniec rozegrano sparing. Podczas niego przekonałem się jak jest to trudny, wymagający żelaznej kondycji sport. Co chwila było słychać stukot wzajemnie blokujących się wózków, to zawodnicy jednej drużyny nie pozwalali na przejęcie piłki i zdobycie punktu rywalom. Mimo że trening wymagał wiele wysiłku fizycznego, przeprowadzony był z humorem, w przyjacielskiej atmosferze. Widziałem, że wspólne ćwiczenia, trwające od godz. 18.30 do 21.00 sprawiają zawodnikom przyjemność i satysfakcję.

 Pan Artur Jurek zaprasza osoby chcące trenować rugby na wózkach o kontakt e-mailowy: artur-jurek@wp.pl, można również odwiedzić stronę internetową Lubelskiej Drużyny Rugby Na Wózkach: www.bravesnails.lublin.pl.

Krzysztof Rzepecki

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies