BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Portret zdjęciowy Marka Miszczaka

Relacja z obrad Lubelskiego Porozumieniana Rzecz Zdrowia Psychicznego

Dnia 4 września 2024 r. w siedzibie UM Lublin przy ul. Spokojnej 2 odbyło się kolejne posiedzenie Lubelskiego Porozumienia na Rzecz Zdrowia Psychicznego.

Obecni na nim przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin z P. Małgorzatą Kępą Miturą zastępcą Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych – prowadzącą zebranie, P. Grażyną Jackowską Głównym Specjalistą w tymże Wydziale, reprezentanci Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego z P. dr Arturem Kochańskim, a także osoby reprezentujące inne instytucje i podmioty (w tym Charytatywne Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „MISERICORDIA”, ŚDS „MOZAIKA”, Lubelskie Stowarzyszenie JESTEŚMY) miały okazję współuczestniczyć i zaopiniować program zbliżającego się Forum Psychiatrii Środowiskowej oraz przedyskutować inne kwestie związane z problematyką ochrony zdrowia psychicznego w naszym mieście. 

W pierwszej części spotkania pochylono się nad opracowanym pod kierunkiem dr Artura Kochańskiego projektem programu Forum Psychiatrii Środowiskowej, jakie w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego odbędzie się w dniu 10 października. Znany jest w zasadniczym zarysie temat tego spotkania profesjonalistów z zakresu psychiatrii, osób zaangażowanych wielorako na polu aktywizacji zawodowej i społecznej osób przeżywających kryzys psychiczny oraz samych pacjentów – temat ów odnosić się będzie do relacji pomiędzy aktywizacją zawodową osób z zaburzeniami psychicznymi a Ich zdrowieniem.

Miejscem przeprowadzenia Forum będzie jeden ze świadczących usługi konferencyjne hoteli lubelskich. Nie wchodząc tutaj w (mogące się jeszcze zmieniać) szczegóły programu Forum, napisać należy, iż w gronie wykładowców znajdą się: znakomita przedstawicielka psychiatrii dr hab. n. med. Hanna Karakuła Juchnowicz, reprezentant ZAZ „MISERICORDIA” Arkadiusz Sadowski, przedstawiciel (lub przedstawicielka) PFRON.

Tematem pierwszego z przewidzianych paneli dyskusyjnych będzie Terapeutyczna rola pracy. Osobą prowadzącą ten panel będzie dr Artur Kochański, zaś udział wezmą przedstawiciele: pacjentów, profesjonalistów, ŚDS MOZAIKA oraz WTZ „MISERICORDIA”.

Drugi z paneli dyskusyjnych dotyczyć będzie zagadnienia “Organizacyjno-prawna strona aktywizacji osób z zaburzeniami psychicznymi”. W gronie dyskutantów znajdą się przedstawiciele: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Miejskiego Urzędu Pracy, Agencji Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi, pracodawców, asystentów zdrowienia.

Spośród osób po kryzysie psychicznym, na Zaproszenie liczyć mogą z całą pewnością członkowie Lubelskiego Stowarzyszenia JESTEŚMY, podobnie jak podopieczni wielu funkcjonujących w Lublinie ośrodków wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi.

W drugiej części posiedzenia LPnRZP przedstawiciele instytucji działających na rzecz osób zmagających się z kryzysem psychicznym podzielili się uwagami na temat trudności i problemów, towarzyszących Ich działaniom. Reprezentujący Lubelskie Stowarzyszenie JESTEŚMY Zygmunt Marek Miszczak opisał charakter trudności, z jakimi od wybuchu pandemii zmaga się to stowarzyszenie pacjenckie. Przedstawicielka Dyrekcji WTZ „MISERICORDIA” podzieliła się trudnościami w zakresie rekrutacji do Warsztatu, mającymi swe źródło w łonie systemu orzeczniczego: jedynie niewielu lekarzy profesjonalistów z zakresu psychiatrii decyduje się na udzielenie penitentowi wskazań do uczestnictwa w warsztacie terapii zajęciowej (bez takiego wskazania nie jest możliwe przyjęcie do wtz). 

Na zakończenie uczestnicy posiedzenia zapoznali się ze zbliżającymi się, a dokonującymi się pod Patronatem Prezydenta Miasta Lublin wydarzeniami z obszaru profilaktyki zdrowia. Dnia 19 września odbędzie się Marsz różowej wstążki – celem Marszu jest udzielenie wsparcia i wyrażenie solidarności z wszystkimi kobietami chorującymi na nowotwór piersi.

W dniach 28-29 września 2024 r. odbędzie się Festiwal Świadomego Rodzica (Pigcasso Lublin ul. Smoluchowskiego 1), będący okazją do przeprowadzenia spotkań, warsztatów, prelekcji i wymiany doświadczeń przez rodziców.

Listopad to miesiąc planowanej już konferencji na temat uzależnień behawioralnych.

Spotkanie zakończyło się wyznaczeniem daty kolejnego posiedzenia LPnRZP. Tymczasem owocem spotkań dotychczasowych będzie kolejne Forum Psychiatrii Środowiskowej – tym razem podejmujące niezwykle doniosły z perspektywy osoby zmagającej się z kryzysem, temat. Wypada zachęcić wszystkie osoby zainteresowane do udziału w Forum, jakkolwiek oficjalne wystosowanie, zawierających szczegółowy program oraz miejsce przeprowadzenia sesji, Zaproszeń, jest kwestią nieodległej przyszłości.

Zygmunt Marek Miszczak

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies