BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Biało - niebieskie tło na którym pisze “Lubelskie Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych”. Obok napisu miniaturki, grafiki przedstawiające osobę na wózku inwalidzkim, osobę z laską, dłonie migające oraz głowę osoby z wyraźnie zaznaczonym mózgiem. Po lewej stronie logo miasta lublin - zielona i czerwona kreska układające się w kształt oka.

Relacja z II Lubelskich Targów Aktywności Osób Niepełnosprawnych oczami aspirującego przedsiębiorcy

Na targi szedłem w roli aspirującego przedsiębiorcy. Zarówno jako Wiceprezes Zarządu Fundacji Kreatywności i Innowacyjności w Działaniu jak i osoba myśląca o założeniu własnej firmy. Interesowała mnie przede wszystkim część konferencji z modułem dla przedsiębiorców, o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Z własnego doświadczenia wiem, że wśród osób z niepełnosprawnością są zarówno osoby, pracowite i oddane pracy, gotowe się rozwijać, które chętnie bym zatrudnił, jak i osoby roszczeniowe, niesamodzielne i niezaradne. Zresztą to samo można powiedzieć o osobach pełnosprawnych – są wśród nich dobrzy kandydaci na pracowników i źli.

Przewaga osób z niepełnosprawnością nad pełnosprawnymi dla potencjalnego pracodawcy polega przede wszystkim na tym, że wraz z ich zatrudnieniem może iść pomoc finansowa z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ale nie tylko…

Pozostałe korzyści są równie istotne, a może nawet istotniejsze niż ten wymieniony wyżej. Są to: pozyskanie lojalnego, kompetentnego pracownika, możliwość wytworzenia wizerunku firmy wrażliwej społecznie, integracja zespołu pracowników, a nawet zainspirowanie pozostałych pracowników do jeszcze bardziej efektywnej pracy.

Siadając na części konferencji przeznaczonej dla przedsiębiorców, zdziwiłem się stosunkowo niewielką ilością osób zainteresowanych tematyką. Czyżby każdy, każdy kto chciał zatrudnić niepełnosprawnych już to robi i nie potrzebuje tego typu prezentacji, bądź co bądź skomplikowanego systemu dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników? Czy po prostu nie jest świadom wyraźnych korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnością?

Zaprezentowana przez przedstawicielkę Instal Lublin Sp. z o.o. historia pracownicy recepcji, która na skutek wypadku musiała poruszać się o kulach była punktem zwrotnym w postrzeganiu osób niepełnosprawnych w tej firmie. Dostrzeżono w nich osoby, które stały się niepełnosprawne wskutek niezależnych od nich okoliczności i które po prostu musiały sobie z tym radzić. To oczywiste, że konieczna była pewna zmiana organizacyjna, aby dostosować stanowisko pracy do możliwości pracownicy z niepełnosprawnością – np. recepcjonistka nie mogła dostarczać osobiście dokumentacji do pracowników każdego działu lecz to oni musieli zgłaszać się po dokumentację do recepcji. Na pierwszy rzut oka jest to zmniejszenie jej możliwości jako pracownika, ale jeśli się zastanowić…Jest to wciąż ciężko pracująca, z doświadczeniem na tym stanowisku osoba na którą pracodawca może otrzymać dofinansowanie do jej wynagrodzenie z PFRON-u.

Krótko po tych wydarzeniach dostrzeżono, że w firmie Instal jest zatrudnionych kilkanaście osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, które się nie afiszowały ze swoją niepełnosprawnością. Prawdopodobnie wynikało to ze strachu przed zwolnieniem, co jest sytuacją moim zdaniem skrajnie patologiczną! Ilu pracodawców nie widzi w swej firmie pracowników z niepełnosprawnością? I czy sami pracownicy powinni się kryć ze swoimi ograniczeniami (które de facto nie przeszkadzają w dobrym wykonywaniu obowiązków) ?

Mam nadzieję, że konferencja będzie punktem zwrotnym dla przedsiębiorców i dostrzegą olbrzymi potencjał w osobach niepełnosprawnych jako kandydatach do pracy. Powyższa sytuacja uczy nas, że Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych są naprawdę potrzebne oraz mają do odegrania ważną rolę w budowaniu świadomości przedsiębiorców w kwestii zatrudniania osób niepełnosprawnych. Warto wiedzieć o wiążących się z tym korzyściami, ale i obowiązkami.

Ja ze swej strony jako aspirujący przedsiębiorca, umocniłem się w przekonaniu, że warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością, oczywiście z odpowiednimi i kwalifikacjami i dużą motywacją do pracy, jakich przecież nie brakuje na rynku pracy. Dowiedziałem się wiele o funkcjonowaniu systemu dofinansowań PFRON-u, aspektach przyjmowania niepełnosprawnych kandydatów do pracy i na staż, a także o aspektach rozmowy kwalifikacyjnej z takimi osobami. Na pewno będę szukał takich pracowników, zwracając uwagę przede wszystkim na chęć do pracy i gotowość do rozwijania się zawodowo. Dopilnuję aby taka osoba została odpowiednio przeszkolona przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków służbowych.

Polecam wszystkim przedsiębiorcom zainteresowanie się tematyką zatrudniania osób z niepełnosprawnością oraz przyjście na Lubelskie Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych w przyszłym roku. Ja tam również będę!

Łukasz Lewicki

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies