BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Na zdjęciu wejście do Lubelskiego Ośrodka Informacji Kulturalnej niedostosowane do osób na wóżkach - schody, brak podjadu.

Rekonesans po Lublinie

Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej niedostępny dla osób niepełnosprawnych

Niestety potwierdziły się nasze informacje, że Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Lublinie na Starym Mieście ul. Jezuicka 1/3 nie jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Dwa stopnie uniemożliwiają dostanie się do środka osobom na wózkach inwalidzkich.

Jedna z pracownic udzieliła nam wyjaśnień, że Ośrodek stara się od kilku lat o zrobienie podjazdu dla wózkowiczów, jednak przeszkodą w tym jest brak zgody konserwatora zabytków. Pani podała nam numer telefonu do dyrektora Piotra Łopuckiego, aby u niego zasięgnąć dokładnych informacji.

Dowiedzieliśmy się, że uruchomiono tu wypożyczalnię rowerów, niestety brak jest rowerów trójkołowych dla osób niepełnosprawnych.

Również „Przewodnik” dla niepełnosprawnych, jeszcze niedawno dostępny w LOITiK, jest obecnie niedostępny.

W dniu 12 lipca 2011 r. przeprowadziliśmy telefoniczną rozmowę z dyrektorem LOITiK p. Piotrem Łopuckim.

Pan dyrektor Łopucki twierdzi, że jest za, że popiera i zabiega o to, że jest to dla niego sprawa ważna, ale rozbija się o sprzeciw konserwatora zabytków, że poprzedni dyrektor, pan Turski, też nie mógł tej sprawy załatwić. Będzie czynił dalsze starania by ten problem rozwiązać.

Piwnica Pod Fortuną

Okazało się, że remont „Piwnicy Pod Fortuną” wciąż trwa. Wejście od ulicy Rynek 8 jest niedostępne dla niepełnosprawnych, strome schody uniemożliwiają wejście do „Piwnicy”.

Uzyskaliśmy informacje z wiarygodnego źródła, że prace trwają, a wejście jest planowane od tyłu z podwórka i ma być przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Lublin z okien ZIU-tka

Podróż zabytkowym trolejbusem również nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.

W trolejbusie, jeszcze produkcji ZSRR, nie przewidziano możliwości przejazdu dla nich.

Osoby z obsługi pojazdu poinformowały nas, że ówczesne rozwiązania techniczne nie przewidywały, że osoby mniej sprawne też zechcą skorzystać z tego środka komunikacji.

Może jednak dziwić fakt, że do dnia dzisiejszego nie pomyślano nad możliwością umożliwienia dostania się do pojazdu osobom na wózkach.

Jak widać ta atrakcja turystyczna Lublina została przewidziana dla wszystkich lublinian, z wyjątkiem tych najciężej doświadczonym, czyli niepełnosprawnych.

*Opisywane zdarzenia miały miejsce w dniu 10 lipca 2011 r.

Będziemy pilnie przyglądali się opisanym sprawom i w razie zmian (oby na lepsze) poinformujemy niezwłocznie czytelników biuletynu LFOON.

Krzysztof Rzepecki
Kazimierz Adomat

Facebook