BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
slajd inauguracyjny XX edycji Konferencji Reha for the Blind in Poland

Reha for the blind

W dniach 15-18 września 2022 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie miała miejsce XX edycja Światowego Spotkania Niewidomych, Słabowidzących i Ich Bliskich REHA FOR THE BLIND IN POLAND, zorganizowana przez Fundację Szansa dla Niewidomych pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

Tegoroczne jubileuszowe spotkanie odbywało się pod hasłem Świat otwarty dla niewidomych – autentyczne niwelowanie skutków niepełnosprawności w dążeniu do wyrównywania życiowych szans.

Dzięki hybrydowemu charakterowi wydarzenia, możliwy był udział stacjonarny oraz online’owy; uczestnikami konferencji byli nie tylko mieszkańcy z Polski, ale także przedstawiciele z 21 krajów z całego świata. Uroczystość otwarcia oraz panel A były tłumaczone na PJM oraz siedem języków: angielski, arabski, hebrajski, ukraiński, hiszpański i rumuński.

W bogatym programie przewidziano interesujące 4-dniowe obrady, wykłady, warsztaty i spotkania, a także szereg wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich była przedpołudniowa Konferencja „Dostępność na serio” pod mecenatem Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

W ramach tego wydarzenia w jednym z dwóch paneli – dotyczącym dostępności architektonicznej wystąpiła Prezes Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki – Pani Alicji Jankiewicz, której prezentacja zatytułowana była „Dostępność w wieloletnich działaniach LFOON”. Drugi z bloków panelowych dotyczył natomiast dostępności informacyjnej.

Po południu przyszedł czas na oficjalne rozpoczęcie sesji merytorycznej, połączonej z 30-leciem Fundacji Marka Kalbarczyka „Szansa dla Niewidomych”. Spotkanie rozpoczęto od wysłuchania fragmentu “Mazurka Dąbrowskiego”. W tej części oprócz przemówień i wystąpień gości specjalnych, wręczono dyplomy i statuetki Laureatom światowej edycji konkursu „IDOL Fundacji Szansa dla Niewidomych”.

Nie zabrakło wystawy towarzyszącej „Świat Dotyku i Dźwięku”, w ramach, której zaprezentowano pomoc dydaktyczną dla osób z dysfunkcjami wzroku firmy Altix – interaktywną, tyflograficzną i udźwiękowioną mapę świata. Duża wypukła powierzchnia kuli ziemskiej, zawierała dodatkowe oznaczenia w alfabecie Braille’a. Dotknięcie określonego elementu powodowało odczytanie jego nazwy, a ponowne dotknięcie tego samego elementu odtwarzało nagranie, zawierające szczegółowe informacje o określonej lokalizacji, np. dotyczące liczby ludności, zamieszkującej dany obszar. 

Na stoisku wystawienniczym można było zapoznać się z ofertą Wydawnictwa Trzecie Oko, oferującego różnorodne czasopisma, książki, oraz bogatą kolekcję publikacji brajlowskich, wydanych przez Fundację Szansa dla Niewidomych.

Konferencja była doskonałą okazją do nawiązania i podtrzymania relacji, wymiany myśli, wiedzy i doświadczeń z zakresu dostępności architektonicznej i informacyjnej osób z dysfunkcjami wzroku do świata nauki, technologii oraz nowoczesnej rehabilitacji.

Retransmisja z otwarcia pierwszego dnia konferencji dostępna jest w serwisie YouTube.

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.09.2022 – 10.12.2022 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies