BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Art Brut

Re_negocjacje

W Galerii Art Brut w Centrum Kultury w Lublinie od 1 do 30 października czynna jest wystawa pt. „Re_negocjacje”, która powstała we współpracy z Galerią Art Brut we Wrocławiu.

Na czarnym tle zdjęcia twarzy różnych osób, które układają się w geometryczny kwadrat. Nad zdjęciami czerwony napis Re - dolna spacja -negocjacje.

Pragnienia twórców Art Brut często nasycone są niespełnieniem. To niespełnienie nie wypływa jedynie z ich uwarunkowań lub nie tylko z nich samych, często jest narzucone w obszarze społecznym, religijnym, rodzinnym, w obszarze regulacji państwowych lub zależy od ogólnych pojęć, stereotypów, sfer tabu obowiązujących w danych społeczeństwach i różnych kręgach kulturowych.

Tak więc w temacie religii lub cielesności twórcy Art Brut poruszają się często w obszarze wyobrażeniowym i fantastycznym, natomiast w temacie seksu lub relacji partnerskich są poddani przez resztę społeczeństwa ostracyzmowi oraz dodatkowej zaostrzonej kontroli i presji.

Podczas wystawy „Re_negocjacje” będziemy mogli zobaczyć prace o głębokiej refleksji nad swoim ciałem,widzeniem siebie, walce o własne uczucia oraz dojrzewaniem do roli kobiety w tak niesprzyjającej sytuacji. Autorzy wędrują pomiędzy romantyczną miłością, światem bogów lub bohaterów o nadludzkich zdolnościach. Szukając sensu i zrozumienia w świecie pasożytującym na słabszych podejrzliwie podchodzą do wszelkich systemów politycznych i religijnych, tworzą manifesty, własne graficzne konstrukty lub wyidealizowane wizerunki i światy.

Jacek Zachodny

Na czarnym tle zdjęcia twarzy różnych osób, które układają się w geometryczny kwadrat. Nad zdjęciami czerwony napis Re - dolna spacja -negocjacje.

Joanna Golachowska

Tworzy rysunki, kolaże a jej delikatne obiekty tworzą odrębne mikro światy. W swoich pracach oraz działaniach mających charakter performatywny odważnie wypowiada się na temat swojej miłości i kobiecości.

Marcin Guźla

Autor wszechstronny, zajmujący się grafiką, rysunkiem, poezją, muzyką i komponowaniem. Tworzy prace tekstowe. Członek zespołu Maszyniści Dźwięku. Aktor teatru „Arka”.

Piotr Jeruzel

Autor tworzący oryginalne abstrakcyjne prace rysunkowe i malarskie. W swojej twórczości lubi korzystać z delikatnych materiałów i przedmiotów cechujących się lekkością, takich jak tkaniny, szkło czy papier czerpany.

Agnieszka Kołodziejczyk

W dziesiątkach egzemplarzy tworzy malarskie i rysunkowe serie prac. Maluje na płótnie. Pisze teksty, składa własne książki obrazkowo-tekstowe. Jej pasją jest rytm i taniec. Jej prace wideo włączone zostały do Kolekcji Fundacji WRO Centrum Sztuki Mediów we Wrocławiu.

Jacek Kröle

Twórca wykorzystuje różne środki wyrazu i techniki – tworzy rysunki, obrazy oraz obiekty. Jego prace są wyraziste i kolorystycznie intrygujące. Jego obrazy łączą w sobie abstrakcję z prostym obrazowaniem przeżywanego świata.

Kamil Łyjak

Rysuje i maluje. Jego prace to zaproszenie do świata wzajemnych powiązań, skomplikowanych struktur codzienności gdzie otaczająca nas rzeczywistość nabiera pierwotnych, symbolicznych kształtów.

Grzegorz Naskręcki

Jego rysunki posiadają swój wyrazisty i niepokojący styl. Wśród jego ulubionych tematów najczęściej pojawiają się krzyże, maski i serca. On sam opisuje swoją twórczość jako: wewnętrzną metaforę, symbol przenośni, wiarę i współczesny Kościół naszej wyobraźni i modlitwy.

Marta Nawojczyk

Tworzy głównie rysunki i kolaże. Kolorowe, ascetyczne kompozycje zapełnia abstrakcyjnymi uszeregowanymi piktogramami i znakami.

Andrzej Niedźwiecki

Jego podstawowym materiałem twórczym jest druciana siatka, z której tworzy wielkoformatowe ażurowe obiekty Wmontowuje w nie przedmioty pamięci, zdjęcia, pamiątki lub symbole pewnych wydarzeń lub przeżyć. Tworzy również rysunki i pisze teksty.

Piotr Rymko

Od wielu lat tworzy oryginalne obiekty/rzeźby, najchętniej wykorzystując do ich konstrukcji obudowy odkurzaczy, które transformuje za pomocą farb, folii i taśm samoprzylepnych. Jako materiał twórczy fascynują go także inne sprzęty techniczne, takie jak telewizory, wieże, głośniki, czajniki elektryczne, kosiarki i inne. W tej tematyce tworzy również kolaże i rysunki.

Wanda Sidorowicz

Wiodącym kolorem jej twórczości jest różowy. Autorka tworzy obiekty z różowych przedmiotów, zdjęcia oraz rysunki. Pisze teksty poetyckie charakteryzujące się głęboką refleksją nad swoimi uczuciami, emocjami, swoją kobiecością.

Daniel Stachowski

Rysuje, maluje, tworzy obiekty. W swoich pracach ośmiesza otaczającą rzeczywistość, klerykalizm i hurra patriotyzm, polemizuje z religiami, tradycjami, na bieżąco komentuje wydarzenia krytykuje przemoc każdej władzy.

Mateusz Tatarczyk 

Fotografuje pejzaże, ludzi, zdarzenia. Lubi eksperymentować. Tworzy ciągi fotograficzne przechodzące w animacje poklatkowe. Niektóre jego prace przybierają tajemnicze i abstrakcyjne formy. Tworzy również rysunki, pisze teksty poetyckie i manifesty.

Maciej Tryniszewski

Obok kolaży najchętniej tworzy gwasze połączone często z rysunkiem. Jego prace to świat osobny zapełniony przez fantastyczne sylwetki herosów, potworów ale i słynnych postaci popkultury, świata komiksu i bohaterów legend miejskich.

Krzysztof Tarnowski

Uważa się za codziennego obserwatora otaczającego go świata. Pisze opowiadania, wiersze, teksty piosenek i eseje z własnymi przemyśleniami na różne tematy. Głównie zajmuje się rysunkiem, tworzy komiksy. Gra na flecie i pianinie oraz zapisuje własne partytury muzyczne.

Dawid Wasieczko

Autor przynależący do świata twórców outsiderów, rysuje głównie ołówkiem lub długopisem. Hiperrealistyczne rysunki autora, portrety albo akty w większości prowadzą do świata kobiet.

Elwira Zacharska

Tematem przewodnim twórczości autorki są kwiaty, przyroda ale również miejsce kobiety w społeczeństwie, wolność, niezależność. Maluje, rysuje, pisze teksty, zajmuje się sztuką dźwięku, wideo-artem oraz fotografią, w której tworzy serie powiązanych ze sobą tematycznie zdjęć, budując z nich różnorodne kompozycje.

Galeria Art Brut

Centrum Kultury w Lublinie

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies