W dniu 2 października 2023 r. o godzinie 16:00 w siedzibie LSS Społem w Lublinie przy ul. Wyszyńskiego 15, odbyło się comiesięczne spotkanie Członków Koła Nr 3 Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Lublinie.
Październikowe spotkanie pod hasłem “Bezpieczny Senior” odbyło się w ramach Programu Urzędu Miasta Lublin pn. “Razem bezpieczniej – łączymy pokolenia w mieście Lublin”.
Gośćmi byli Pani Elżbieta Konowałek z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie oraz Pan mł. asp. Kamil Gnyp, Dzielnicowy Rejonu 4 Pierwszego Komisariatu Policji w Lublinie.
Podczas spotkania poruszono tematykę dotyczącą postępowania w sytuacji zagrożenia oszustwem, przedstawiono metody i mechanizmy działania przestępców, którzy różnymi sposobami próbują dokonać oszustw, kradzieży czy wyłudzeń.
W czasie prelekcji Członkowie Koła nr 3 Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków pozyskali informacje dotyczące zagrożeń pojawiających się w życiu codziennym: dokonywania rozważnych zakupów on-line, korzystania z bankowości internetowej oraz dokonywania wypłat w placówkach banku, ostrożnego nawiązywania relacji w mediach społecznościowych, postępowania w przypadku kontaktów telefonicznych z “wnukami”, “pracownikami banku”, “konsultantami”, “policjantami” i “prokuratorami”. Goście udzielili także porad dotyczących prewencyjnego zachowania się w miejscach publicznych, np. w autobusie czy podczas spaceru, jak również w zaciszu własnego domu: zamykania okien i drzwi wejściowych, właściwego zabezpieczenia i przechowywania mienia o dużej wartości, niepozostawiania torebek i wartościowych przedmiotów w łatwo dostępnym miejscu, np. w przedpokoju, nie wpuszczania do domu nieznajomych osób czy natarczywych domokrążców. Nie zabrakło też porad jak zachować ostrożność na pokazach sprzętu gospodarstwa domowego.
Prelegenci podali wiele przykładów, z którymi zetknęli się w życiu zawodowym, kładąc szczególny nacisk na schemat postępowania oszustów a przy tym na prewencję i sposoby właściwego postępowania w sytuacji zagrożenia.
W przypadku fałszywych telefonów, schemat działania przestępców jest zazwyczaj podobny: senior bądź seniorka dostaje telefon od fałszywego pracownika banku, wnuczka, policjanta lub prokuratora. Oszust informuje o tajnej akcji, zagrożeniu środków na rachunku bankowym, próbie podjęcia kredytu, wypadku, w którym ktoś bliski poniósł obrażenia. Niezależnie od tego, kto dzwoni i jakiej instytucji jest przedstawicielem – rozmowa będzie wyglądała podobnie, ponieważ jej głównym tematem będą pieniądze. Bazując na strachu i wykorzystując różne formy manipulacji oszuści naciskają, pospieszają, wywołując u rozmówcy silne emocje, które wpływają na jasność myślenia. Następnie oszust prosi o przekazanie określonej kwoty pieniędzy. Osoba współpracująca z oszustem odbiera pieniądze i ślad się po nich urywa.
Dlatego Goście spotkania podkreślali, że kiedy tematem rozmowy są pieniądze, należy zachować rozsądek i zakończyć połączenie! Następnie zweryfikować prawdziwość otrzymanych informacji, kontaktując się telefonicznie lub osobiście z rodziną, bankiem, instytucją.
Nie należy:
- instalować aplikacji wskazanych podczas rozmowy telefonicznej,
- przekazywać gotówki nieznanym osobom,
- wykonywać przelewów na inne konto,
- podawać danych osobowych, haseł, kodów PIN!
Jeśli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać lub padłeś ofiarą oszustwa – nie wahaj się dzwonić na Policję (997) lub pod Numer Alarmowy (112).
Na zakończenie spotkania Członkowie Stowarzyszenia otrzymali odblaski oraz materiały informacyjne Komendy Miejskiej Policji w Lublinie pt. “Porady dla Seniora”, “Seniorze, nie daj się oszukać!!!”, “Apel Komendy Miejskiej Policji w Lublinie” oraz “Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”.
W trakcie spotkania diabetycy nie tylko zadawali pytania, ale także dzielili się własnymi historiami. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i wzbogaciło Członków Stowarzyszenia o wiedzę ważną z punktu widzenia zachowania poczucia własnego bezpieczeństwa. W imieniu wszystkich zebranych Członków Koła nr 3 PSD Goście spotkania otrzymali kwiaty, który wraz z podziękowaniami przekazała Pani Prezes Elżbieta Sagan.
Galeria zdjęć
Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień
Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego
UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.