BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat Lubelski urząd wojewódzki w lublinie. Po lewej stronie zdjecie urzędu. PO prawej grafika orła Polski.

Pryzmat Niepełnosprawności

Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki jest organizatorem projektu pt. „Pryzmat niepełnosprawności”, na który składają się, wystawa prac plastycznych i konferencja poświęcona problematyce środowiska osób niepełnosprawnych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 grudnia 2011 r. o godz. 11.00 w Galerii Gala na ul. Fabrycznej 2 w Lublinie, natomiast konferencja 2 grudnia o godz. 10.00 w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego na ul. Spokojnej 4 w Lublinie.

 Wydarzenie to zbiega się z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych, który przypada na 3 grudnia i jest obchodzony od 1992 roku.

Zagadnieniem wiodącym konferencji jest zapoznanie uczestników z głównym przesłaniem  i kluczowymi zasadami Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych oraz stanem przygotowań Polski do jej ratyfikacji.

Uroczystym elementem konferencji będzie wręczenie wyróżnień z okazji Światowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej oraz Dnia Wolontariusza a także nagród w rozstrzygniętym konkursie na relacje ogłoszonym na stronie www.niepełnosprawni.lublin.pl

Logo pryzmat niepełnosprawności. Pod napisami piramida w której są kolorowe malunki domów. Wszystko to na czarnym tle plakatu

W związku z powyższym zapraszamy Państwa do udziału w naszym przedsięwzięciu oraz prosimy o jego popularyzację wśród ogółu społeczeństwa.

Na terenie województwa lubelskiego jest wielu niepełnosprawnych artystów amatorów, którzy tworzą  w pracowniach plastycznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domach Samopomocy, Domach Pomocy Społecznej i zaciszu prywatnych mieszkań.

Często efekty ich pracy, wykraczają poza zakres rehabilitacji a powstające dzieła mają znamiona indywidualnego i twórczego spojrzenia na świat widziany i odczuwany.

Obcując z nimi jesteśmy zauroczeni walorami malarskimi, wyczuciem kształtu i formy, stosowanym uproszczeniem, deformacją oraz śmiałym zestawieniem kolorystycznym.

I chociaż nieraz twórczość ta nie mieści się w kanonach powszechnie rozumianej sztuki to jest ona szczera, bezkompromisowa, frapująca.

Dlatego też Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki postanowiło zorganizować wystawę prac 22 autorów, która prezentuje i popularyzuje twórczość osób niepełnosprawnych.

Ponieważ są wśród nas utalentowani artyści  to warto dla ich twórczości stworzyć przestrzeń, która ogółowi społeczeństwa przybliży walory prac  nurtu art. brut.

Celem wystawy jest też zmiana postaw społecznych i estetycznych odbiorców, którzy często nie znają lub odrzucają twórczość outsiderów kierując się przekonaniem, że tylko wykształcony i znany twórca może tworzyć wartościowe dzieła.

Na terenie naszego województwa wciąż jest zbyt mało wystaw, konferencji, publikacji, spotkań krytyków i znawców art. brut,  które popularyzują ten nurt sztuki.

Mamy nadzieję, że ta wystawa przyczyni się do podniesienia rangi twórczości artystów nieprofesjonalnych i wpłynie na zmianę postrzegania ich przez odbiorców.

W wernisażu  wystawy weźmie udział pan Leszek Mądzik,  uznany artysta, który ceni twórczość artystów nieprofesjonalnych.

Miejsce prezentacji  – przestrzenie wystawowe  Galerii Gala „ Dom i Wnętrze”

Wystawa jest realizowana w ramach projektu dofinansowanego przez Województwo Lubelskie.

Zofia Brzozowska

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies