Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje utworzyć Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami.
Centrum będzie świadczyć usługi komunikacyjne dla osób posługujących się polskim językiem migowym (PJM), Systemem Komunikacji Osób Głuchoniewidomych (SKOGN), korzystających z alternatywnych i wspomagających metod komunikacji (AAC) oraz tekstów łatwych do czytania (ETR) i alfabetu Braille’a.
Zgodnie z planami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami będzie składać się z głównej siedziby oraz struktury regionalnej składającej się z hubów Centrum Komunikacji, czyli punktów bezpośredniego kontaktu beneficjentów z tłumaczami i kadrą w celu skorzystania z oferowanych usług.
Szkolenia, tłumaczenia i standardy
Planowane jest także m.in. Przygotowanie standardów i procedur Centrum Komunikacji w zakresie zapewnienia usług komunikacyjnych i informacji osobom komunikującym się w PJM, za pomocą transkrypcji mowy, SKOGN, za pomocą alfabetu Braille’a. Mają zostać też opracowane aplikacje służące komunikacji osób z niepełnosprawnościami.
W zakres działań Centrum będzie również wchodzić szkolenie tłumaczy PJM oraz tłumaczy przewodników SKOGN. Dodatkowo, Centrum będzie świadczyć usługi tłumaczenia PJM — także dokumentów i co bardzo ważne realizację usługi alarmowej dla osób posługujących się językiem migowym. Usługa ma odbywać się online w czasie rzeczywistym przez cały tydzień 24 godziny na dobę.
AAC i ETR
Kolejny pakiet zadań, które ma w zamyśle resortu rodziny realizować Centrum dotyczy AAC i ETR. W Centrum mają szkolić się specjaliści zajmujący się tymi metodami komunikacji, a także zostaną przygotowane standardy i procedury. Centrum ma także służyć promocji i szerzeniu wiedzy na temat ETR i AAC.
Obecnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szuka partnerów do realizacji projektu, w ramach którego ma powstać Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami. Projekt jest finansowany z Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego.
Opis planowanych działań projektowych znajduje się w Załączniku nr 1.
Zasady naboru oraz oceny zgłoszeń znajdują się w Regulaminie naboru i oceny zgłoszeń Partnerów stanowiącym Załącznik nr 2.
Termin naboru zgłoszeń upływa w dn. 6 sierpnia 2024 godz. 23:59.
Źródło: www.niepelnosprawni.pl