Pewnego jesiennego dnia 2003 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie zrodził się pomysł. Na początku była to tylko potrzeba serca nauczycieli wspomagających z klas integracyjnych, z czasem jednak coraz więcej osób zaczęło z zainteresowaniem przyglądać się temu przedsięwzięciu.
Zauważyliśmy, że nasi uczniowie niepełnosprawni skrywają wiele talentów i mają ogromną potrzebę, by je eksponować i rozwijać. Niestety niewiele miejsc i imprez dawało im takie możliwości. O ile dzieci z niepełnosprawnością ruchową mogły brać udział w konkursach piosenki czy recytatorskich, to uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną nie mieli już takich szans.
Od początku wiedzieliśmy, że chcemy, by w naszym konkursie brały udział dzieci „od przedszkola do gimnazjum”, chcieliśmy dać poczuć smak sukcesu jak największej grupie naszych podopiecznych. Nie wiedzieliśmy jak nazwać ten nasz konkurs i długo zastanawialiśmy się nad hasłem przewodnim. Wreszcie powstała nazwa Powiatowy Festiwal Twórczości „Młody Artysta”. Chcieliśmy w tej nazwie zawrzeć wszystkie emocje związane z formuła konkursową, ale przede wszystkim to, by dzieci i młodzież mogły poczuć się artystami i by czuły motywację do rozwijania swoich pasji.
Od szesnastu już lat konkurs nasz jest podzielony na 3 kategorie wiekowe (przedszkole i klasy I-III, klasy starsze szkoły podstawowej, gimnazjum, a od 2017r. również liceum) i dwie części. Zawsze jest to część plastyczna oraz (zamiennie co 2 lata) część wokalna lub teatralna. Do 2012 roku organizowaliśmy prezentacje uczniów w naszej szkole, ale rosnąca liczba uczestników i zwiększające się zainteresowanie widowni powodowało, że w budynku szkolnym zrobiło się nam za ciasno. Dlatego od 2013 roku Chełmski Dom Kultury użycza nam swojej pięknej sali widowiskowej, by mali artyści mogli prezentować się na scenie.
Rozpoczynaliśmy od 56 uczestników, a w ostatnich latach w naszym festiwalu brało udział nawet po 170 dzieci ! Tradycją naszej imprezy jest to, że każdy uczestnik otrzymuje nagrodę rzeczową. Wszystkie dzieci, również te z widowni, biorą udział w słodkim poczęstunku, a w przerwie na obrady jury są dla uczestników organizowane konkursy, pokazy i zabawy. Co roku gościnnie występują u nas różne formacje i artyści, by uświetnić i uatrakcyjnić festiwal, np., Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej, Zespół Pieśni i Tańca „Okszowiacy”, formacje sportowe, zapaśnicze, gimnastyki artystycznej, wokaliści, cheerleaders, pokaz musztry wojskowej, a nawet klaun. Staramy się, aby, każdego roku zaskoczyć naszych uczestników inspirującą tematyką przewodnią imprezy, mieliśmy już krainę bajek i baśni, piękno przyrody, miłośników Tadeusza Kościuszki, podróże małe i duże. Był też rok Korczakowski, a w bieżącym roku uczciliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w konkursie pod hasłem „Jesteśmy Polką i Polakiem”.
Oczywiście nie udałoby nam się przeprowadzać tak dużej corocznej imprezy gdyby nie nasi wspaniali i wierni sponsorzy. Od wielu lat honorowym patronatem obejmują naszą imprezę Lubelski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Chełm. Patronują nam też medialnie chełmskie gazety i radio BonTon. Mamy też zaprzyjaźnione placówki, które od pierwszej edycji biorą udział w naszym festiwalu. To przede wszystkim przedszkola i szkoły chełmskie, ale także szkoły z Włodawy, Ośrodki Szkolno- Wychowawcze z Krasnegostawu, Dorohuska, placówki z Rudy Huty, Kamienia i wiele innych. Od 16 lat współpracujemy również ze Szkołą Podstawową Nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie i co roku uczestnicy nas nie zawodzą. Niektóre z tych dzieci dorastają razem z nami!
Napisałam o wielu rzeczach związanych z organizacją tej imprezy, ale najważniejszy, w tym wszystkim, co robimy, jest uśmiech tych dzielnych, wspaniałych dzieci. Często obserwuję za kulisami jak wielką walkę muszą stoczyć z własnym wstydem, tremą i niepewnością, by wyjść na scenę. ale gdy już zaczynają śpiewać, czy występować w prezentacji teatralnej, cały stres znika. Są to obrazy, których się nie zapomina. Wielu z nich czuje się fantastycznie na scenie i nie chce z niej zejść. Miło jest też obserwować reakcje pełnosprawnych kolegów, aplauz widowni, czy wzajemną pomoc. Moment ogłaszania wyników, kto został laureatem, a kto wyróżnionym, to również ogromne emocje. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy dać tym dzieciakom chwile dumy i radości.
Otrzymujemy wiele sygnałów od rodziców, że nasz festiwal jest bardzo potrzebny. Tak oto pisała w tym roku jedna z mam na portalu społecznościowym, zachęcając do udziału w imprezie:
„Już po raz XVI w Chełmie w Chełmskim Domu Kultury odbędzie się Festiwal „Młody Artysta”. Dzieci niepełnosprawne z całego powiatu będą miały okazję wystąpić przed publicznością na DUŻEJ SCENIE. Dla tych dzieci to wielkie wydarzenie, na które czekają CAŁY ROK. Dzieciaki są rewelacyjne, świetnie śpiewają. Kto ma ochotę i czas niech przyjedzie do CHDK-u. Gwarantuję, że po takim koncercie zapomnisz o swoich problemach i „naładujesz się” pozytywną energią, bijącą od tych dzieci. Pokażmy im, że na tym świecie mogą na nas liczyć.” Monika – mama Patryka z klasy 3
Zawsze, gdy festiwal się zakończy składamy dekoracje już na bosaka. Jest zmęczenie, ale i szczęście, że dzieciaki wyszły zadowolone. Czasem myślę, żeby zakończyć lub zmienić formułę tego wydarzenia, ale gdy popatrzę na zdjęcia i filmy z występów, to wraca głęboka wiara w to, że wysiłek się opłaca. Mamy poczucie, że to, co robimy, jest ważne. Chcemy podzielić się z Państwem tą niesamowitą atmosferą i energią. Oto kilka fotografii, a kto chciałby poczuć te emocje na żywo, zapraszamy do Chełma w listopadzie, bo to właśnie miesiąc, w którym zawsze odbywa się Powiatowy Festiwal Twórczości „Młody Artysta”.
Fotogaleria
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej szkoły:
tel.: +48 82 5651194
Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi
22-100 Chełm
ul. Wołyńska 1
Agnieszka Paszko
nauczyciel wspomagający
w Szkole Podstawowej Nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie