BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Mężczyzna pozuje do zdjęcia na trawniku. Obok tabliczka z napisem: “Nida- Zdrój. Recepcja. Zapraszamy”.

Po zdrowie…

Każdy z nas chciałby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. Zdrowie jest największym bogactwem człowieka. 

 Trzymając się tej sentencji spędziliśmy z synem 21 dni w sanatorium w Busko-Zdroju, pobyt w sanatorium poprawia to co można jeszcze poprawić…

Tajemnica zdrowia i długowieczności polega na tym, żeby się nie stresować. Być wdzięcznym za wszystko co się ma, trzymać się z dala od negatywnie nastawionych ludzi, zachować uśmiech.

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Sanatorium Uzdrowiskowe „Nida-Zdrój” to obiekt bez barier architektonicznych. Przyjęcie odbywało się z zachowaniem środków ostrożności wynikających z wciąż trwającej epidemii Covid 19. Każdy przybywający dokonywał dezynfekcji rąk, mierzona była temperatura, przeprowadzany był wywiad i każdy musiał mieć bezwarunkowo maskę. Maski obowiązywały podczas poruszania się po całym obiekcie sanatoryjnym, wejściach na zabiegi, stołówkę, podczas wizyt u lekarzy prowadzących.

Podczas pobytu korzystaliśmy z zabiegów zaleconych przez lekarza sanatoryjnego opiekującego się nami, czyli z:

  • kąpieli leczniczych i ćwiczeń w basenie, (kąpiele siarczkowo – siarkowodorowe, kąpiele borowinowe), ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii,
  • ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii,
  • masażu leczniczego – masaż klasyczny, masażu wibracyjnego.

W czasie kuracji byliśmy pod stałą opieką lekarza specjalisty wyznaczonego podczas przyjęcia do sanatorium. Ordynowane zabiegi miały na celu:

  • zmniejszyć ból,
  • działać rozluźniająco i poprawić ukrwienie tkanek,
  • zwiększyć ruchomość stawów i kręgosłupa, co w efekcie ma przynieść poprawę sprawności fizycznej.

Pobyt w sanatorium to nie tylko zabiegi, podczas czasu wolnego można było: spacerować i podziwiać różne ciekawe miejsca, wyjść do kawiarni, kościoła itp.

Mężczyzna pozuje do zdjęcia przy kwietniku na deptaku. Jest bardzo uśmiechnięty.

Podczas całego pobytu spotkaliśmy wielu wspaniałych ludzi ale zdarzają się wyjątki i takiego doświadczyliśmy. Podczas spaceru syn chciał odpocząć na ławce na której siedziało małżeństwo, pani zerwała się z ławki pociągając „chyba męża” tak jakby syn był trędowaty. Na mój komentarz On nie gryzie odeszli prawie biegiem. Piszę o tym tylko dlatego, że jeszcze możemy spotkać się ze stereotypami co nigdy nam się w Busku nie zdarzyło a w tym roku byliśmy tam po raz czwarty.

Wśród personelu mamy też zaprzyjaźnione osoby ale i takie które spotkaliśmy po raz pierwszy, wszyscy bardzo sympatyczni. Dziękuję jesteście wspaniali

Skorzystaj z dobrodziejstw sanatoryjnych. 

Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku, albo z powodu choroby zawodowej wymagasz określonych zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach, możesz skorzystać z tego rodzaju leczenia. 

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę Twój aktualny stan zdrowia, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia. Prawidłowo i czytelnie wypełnione skierowanie, przesyłane jest przez lekarza lub przez Ciebie do oddziału wojewódzkiego NFZ, na terenie którego aktualnie zamieszkujesz, w terminie 30 dni od daty wystawienia (inaczej skierowanie utraci ważność). Do skierowania dołączamy aktualne wyniki podstawowych badań, wykonanych na zlecenie i koszt kierującego: 

badania dla dorosłych: OB, morfologia krwi, mocz, EKG (ważność badania wynosi 6 m-cy od dnia badania) oraz zaświadczenie potwierdzające rozpoznanie zasadnicze będące podstawą wystawienia skierowania; 

badania dla dzieci: OB, morfologia, mocz, badanie kału na obecność jaj pasożytów (ważne w dniu wyjazdu dziecka do uzdrowiska). 

Po zarejestrowaniu w oddziale NFZ, skierowanie jest sprawdzane przez zatrudnionego w Funduszu lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który ocenia jego celowość i wskazuje rodzaj oraz miejsce leczenia uzdrowiskowego. 

Bo w życiu trzeba odnaleźć drogę, niekoniecznie różami usłaną – prostą, bez wybojów, wydeptaną, by dotrzeć do celu i odnaleźć drugiego człowieka – drogę własną, wybraną … Bo w życiu ważne, by dostrzec światło w drugim człowieku ukryte, które pozwala odgonić mroki straszniejsze od nocy, co zasmucają duszę, wymuszają łzy, ból, cierpienie … Bo w życiu trzeba patrzeć sercem czystym, radością, wybaczając takim co ranią …

Dbaj o siebie żyj bo życie jest zbyt krótkie , aby odkładać wszystko na później…

Maria Lisek-Zięba
Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies