BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Zdjęcie profilu twarzy autorki artykułuorki Anna Szmidt

Ostatni list do Marii

Mario, Ksiądz Jan Twardowski pisał "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą". Kochaliśmy Cię Mario a jednak odeszłaś za szybko, za wcześnie.

9 sierpnia kościół był pełen ludzi, którzy przyszli Cię pożegnać, pożegnać matkę, żonę, córkę, babcię, koleżankę, przyjaciółkę, szefową, Przewodniczącą Zarządu Koła PSONI w Łęcznej, Panią Marysię jak mówili o Tobie podopieczni stowarzyszenia, zasłużoną działaczkę powiatu Łęczyńskiego. Ja przyszłam pożegnać Wojowniczkę, niestrudzoną działaczkę na rzecz równouprawnienia osób z niepełnosprawnością, integracji ich ze zdrową częścią społeczeństwa, promotorkę twórczości tych niezwykłych ludzi nie tylko w Polsce, ale również poza granicami.

To Twój syn Łukasz był inspiracją do działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością. Jako matka rozumiałaś najlepiej ich problemy, bolączki, potrzeby i zainteresowania. Wspierałaś ich rodziny, uczyłaś ich/nas normalności w życiu z dzieckiem niejednokrotnie wytykanym palcami za swoją inność. Pokazywałaś opiekunom zalety ich dzieci, dobre strony, możliwość rozwoju ich pasji. Dla dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością organizowałaś konkursy, warsztaty, festiwale i zapraszałaś na nie uczniów szkół publicznych. Realizowałaś niezliczone projekty/wycieczki pokazując swoim podopiecznym nasze województwo, nasz piękny kraj.

Dla Ciebie nie było rzeczy niemożliwych, zamykali przed Tobą drzwi wchodziłaś oknem, nie wygrałaś projektu w pierwszym terminie, składałaś w drugim, nie załatwiłaś ważnej sprawy jednego dnia poszłaś następnego. Nigdy nie odpuszczałaś, nie zwalniałaś w zabieganiu o godne życie osób z niepełnosprawnością. Byłaś blisko ludzi i Boga. Każde Twoje przedsięwzięcie zaczynało się Mszą Św. Czyniłaś dobro i żyłaś dla drugiego człowieka. Jeszcze dwa tygodnie temu w rozmowie telefonicznej mówiłaś mi o zatwierdzonych projektach na rozbudowę ośrodka o mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością. W Twoim głosie była wielka radość, szczęście i duma. Teraz inni będą realizować Twoje plany. Już nic nie będzie tak samo. 

Nie mówię żegnaj, ale do zobaczenia. Dzieli nas już tylko czas.

Portret kobiety w średnim wieku
Fot. K. A. Kuliński

Pani Maria Lisek – Zięba Przewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Łęcznej zmarła 5 sierpnia 2022 roku. Msza św. pogrzebowa odbyła się 9 sierpnia w kościele Św. Barbary w Łęcznej. Na zawsze w mojej pamięci.

Anna Szmidt

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies