4 lipca Ośrodek Neurorehabilitacji w Turce koło Lublina w celu zaprezentowania wszystkim zainteresowanym możliwości prowadzenia rehabilitacji w oparciu o sprawdzone metody i nowoczesny sprzęt, zorganizował „Dzień Otwarty”.
„Poznajmy się lepiej” to motto określające cel spotkania założycieli ośrodka, Agnieszki i Wojciecha Mazurków oraz kadry z osobami, które wiedzione ciekawością lub własnymi potrzebami przybyły na spotkanie.
Ośrodek Neurorehabilitacji to nowa placówka, która rozpoczęła działalność w styczniu bieżącego roku, przy ul. Klonowej 33 w Turce koło Lublina.
Z zaproszenia skorzystaliśmy również my. Na miejscu zastaliśmy szeroko otwarte drzwi i całą kadrę ośrodka gotową do oprowadzenia po obiekcie a także udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania. Ośrodek to placówka dostępna dla osób z niepełnosprawnością, posiada windę i podjazd a także jasne, eleganckie sale wyposażone w nowoczesny sprzęt. W czasie wizyty opiekowali się nami, Łukasz Banasik i Aleksandra Bogusz pokazując zasady działania i możliwości rehabilitacji osiągane na poszczególnych urządzeniach.
Do placówki w Turce trafiają pacjenci po urazach czaszkowo-mózgowych, po udarach, ze stwardnieniem rozsianym, z dziecięcym porażeniem mózgowym. Zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.
W ośrodku wykorzystuje się nowoczesny sprzęt do rehabilitacji taki jak:
Erigo Pro – stół do pionizacji pacjenta
Lokomat Pro 6 – urządzenie wspierające redukcję chodu. Jedyne tego typu urządzenie dostępne na lubelszczyźnie.
Bieżnia C-Mill – urządzenie do reedukacji i terapii chodu
Neuroforma – system do rehabilitacji funkcjonalnej
Cyberoko C-Eye® PRO – jest produktem medycznym, wykorzystującym technologię śledzenia wzroku.
System do dynamicznego odciążenia pacjenta Elveo
W czasie wizyty mogliśmy zapoznać się z działaniem i wykorzystaniem sprzętu do specyficznej rehabilitacji określonych schorzeń pacjentów.
Szczególną uwagę zwróciliśmy na urządzenie Lokomat PRO 6, jest to bardzo drogi sprzęt który posiadają tylko nieliczne ośrodki medyczne, najbliżej w Rzeszowie i Warszawie.
Lokomat PRO 6 pozwala na rehabilitację na bieżni z jednoczesnym zachowaniem prawidłowego wzorca chodu – w warunkach dynamicznego odciążenia. Dzięki swojej unikatowej konstrukcji doskonale wspomaga proces rehabilitacji.
Zastosowanie terapeutyczne Lokomatu Pro 6:
- uszkodzenia rdzenia kręgowego,
- urazy mózgu,
- endoprotezy,
- rdzeniowy zanik mięśni
- udary,
- stwardnienie rozsiane,
- porażenie mózgowe,
- choroba Parkinsona
Unikalność Lokomatu polega na tym, że osoby które same nie są w stanie chodzić, mogą się poruszać. Pacjent ma zakładane na nogi ortezy, które są dopasowywane i zamykane. System podwieszania zapewnia pionizację i zabezpiecza przed upadkiem. Jest tak ustawiony, że pasuje do wzrostu i wagi pacjenta. Rehabilitacja na Lokomacie przynosi również inne korzyści pracują mięśnie, usprawniany jest układ krążenia, limfatyczny, poprawia się perystaltyka jelit. Dodatkowy system dociążania lub odciążania nóg, w zależności od potrzeb, pozwala stymulować układ kostny i stawowy.
Aby poprawić stan zdrowia pacjent powinien ćwiczyć systematycznie przez dwa, trzy tygodnie, najlepiej do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Dla wielu zainteresowanych istnieje jednak bariera w postaci pieniędzy. Zabiegi na Lokomacie nie są refundowane przez NFZ. Oznacza to, że pacjenci muszą płacić za nie z własnych środków.
Z wykorzystaniem innego sprzętu oraz kosztami usług rehabilitacyjnych można zapoznać się na stronie internetowej ośrodka www.osrodekneurorehabilitacji.pl
Ośrodek Neurorehabilitacji w Turce jest godny polecenia, należy docenić to, że jest dostępny dla mieszkańców Lubelszczyzny, że posiada młodą i zaangażowaną kadrę, bowiem najbliższe placówki podobnego typu znajdują się w Rzeszowie i Warszawie.
Wanda Kociuba
Zofia Brzozowska