BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Zwycięzcy w kategorii bc1/bc2: I miejsce: Mateusz Urbański, ICSIR Start Lublin; II miejsce: Konrad Lipowski, KSN Start Warszawa;, III miejsce: Patryk Barszczyk, ICSIR Start Lublin w towarzystwie Pana Piotra Jacniackiego - Prezesa ICSiR Start

Ogólnopolski Turniej Boccia „Zintegrowani 2023”

W dniach 5-7 maja 2023 r. w Lublinie odbył się Ogólnopolski Turniej Boccia „Zintegrowani 2023”.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” gościł zawodników zrzeszonych w klubach sportowych na terenie całego kraju. Były to: Klony Zamość, Start Warszawa, AOS UMCS II, WTZ Start Radom I, BeActive II, Ziomki Zamość, WTZ Start Radom II, BeActive II, AOS UMCS I, Start Lublin I.

Po krótkiej części oficjalnej, w której organizatorzy powitali zawodników i gości, rozpoczęto grę.

Na parkiecie hali wytyczono cztery boiska o wymiarach 12,5 m na 6 m, przed każdym z nich znajdowały się dwa stanowiska startowe dla zawodników.

Boccia to gra ofensywno-defensywna miedzy dwiema rywalizującymi stronami oznaczonymi kolorem czerwonym i niebieskim. W tych kolorach są również bile, którymi zawodnicy wykonują rzuty. Zestaw uzupełnia biała bila tzw. Jack. Wyrzucenie tej bili na boisko rozpoczyna grę, następnie zawodnik rzuca swoją bilę, kolejny rzut należy do przeciwnika. Natomiast dalszy ruch należy do zawodnika, którego bila znajduje się dalej od białej bili (w stosunku do przeciwnika). Zawodnicy, rzucając bile, mogą przesuwać będące już w grze, starając się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy bili białej, do dyspozycji mają po sześć bil.

Po wyrzuceniu wszystkich bil, kończy się runda, sędzia ogłasza wynik, który jest sumą liczby bil jednego koloru, znajdujących się najbliżej bili białej.

Rozgrywka prowadzona indywidualnie (w parach) ma cztery rundy, natomiast drużynowo sześć rund.

Każdemu, kto pozna zasady Boccia, może się wydawać, że tak prosta gra jak rzucanie niewielką bilą wypełnioną granulatem o wadze prawie 300 g nie niesie sportowych emocji, lecz zmieni on zdanie gdy stanie w pobliżu boiska na którym skupieni gracze wykonują swe rzuty. Po każdym z nich obmyślają strategię wykonania następnego, oglądają z bliska ułożenie bil swoich  i przeciwnika, bo czasem znaczenie mają milimetry, szukają najlepszego ustawienia w polu rzutu. Wszystko dlatego, że Jack jest już otoczony przez bile przeciwnika, wtedy jeden celny rzut może rozbić ten układ i zmienić wynik rozgrywki. W tej sytuacji ani zawodnicy, ani kibice, ani sędziowie nie krzyczą, nie rozprawiają, nie wiwatują jest cicho, spokojnie, ale napięcie i emocje czuje się w powietrzu. Dopiero uścisk dłoni, uśmiech na twarzy zawodników i głęboki oddech kończy stan  skupienia i wysiłku. Jest wynik, jest wygrany, który ma chwilę relaksu przed następną rozgrywką.

Tą metodą przez dwa dni zmagań zostali wyłonieni najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach.

Zostali nimi:

Kat bc1/bc2:
I miejsce: Mateusz Urbański, ICSIR Start Lublin
II miejsce: Konrad Lipowski, KSN Start Warszawa,
III miejsce: Patryk Barszczyk, ICSIR Start Lublin

Kat bc4/bc5:
I miejsce: Andrzej Janowski, BeActive Kielce
II miejsce: Katarzyna Kulesza
III miejsce: Mariusz Szczerbaciuk

Drużyny open:
I miejsce: Klony, Akson Zamość
II miejsce: Radom I, RSSIRON Start Radom
III miejsce: Radom II, RSSIRON Start Radom

Boccia jest sportem paraolimpijskim skierowanym do osób z zaburzeniami centralnego układu nerwowego. Jej geneza sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. We Francji i Włoszech (w pewnej modyfikacji) cieszy się ogromną popularnością. Jest uprawiana w ponad 60 krajach i należy do najszybciej rozwijających się sportów paraolimpijskich. W igrzyskach w Tokio (2020 r.) wystartowało 116 zawodników w siedmiu konkurencjach.

W Polsce Boccia jest obecna od ponad 25 lat, z racji swoich licznych walorów, a przede wszystkim niewielkich potrzeb finansowych (komplet bil to koszt około 2 500zł) stała się w naszym kraju jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportu wśród osób z niepełnosprawnością.

Galeria zdjęć

Tekst: Zofia Brzozowska

Foto: Wiktoria Kwiecień

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies