BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Obiady terapeutyczne – innowacja z sercem na talerzu

Pani Wanda ma 75 lat i przez zwyrodnienie kręgosłupa od 5 lat nie wychodzi z domu. Mieszka w bloku, na 3 piętrze – nawet konieczna wizyta u lekarza stanowi duży problem. Jedzenie dostarcza jej córka, której jednak coraz trudniej połączyć pracę zawodową z pełnowymiarową opieką. Długotrwała samotność doskwiera pani Wandzie tak samo jak poczucie, że stanowi obciążenie dla córki.

Pani Wandy nie znasz, ale takich osób starszych jak ona są setki. Uwięzionych we własnych domach, zależnych od pomocy najbliższej rodziny. Lub takich, którzy jeszcze są w miarę sprawni, chcieliby jak najdłużej pozostać w swoim domu, zamiast starać się o miejsce w DPSie. Jednak problemy ze zdrowiem też dają im o sobie znać, coraz trudniej jest pójść zrobić zakupy, coraz trudniej samemu coś ugotować. Można im pomóc.

Krasnostawskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych testowało innowacyjny pomysł przygotowywania i dostarczania do domów seniorów obiadów terapeutycznych. W działanie to zaangażowany był, prowadzony przez Stowarzyszenie, Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ). Uczestnicy WTZ – osoby z niepełnosprawnością intelektualną – gotowali i dostarczali posiłki. Dwudaniowe obiady przygotowywane były według menu skonsultowanego z dietetykiem i dostarczane do domów seniorów. To rozwiązanie bardzo się spodobało. Korzyści były wszechstronne: seniorzy dostawali regularne, ciepłe, zdrowe obiady. Nawiązywali nowe relacje, czuli się członkami szerszej wspólnoty, byli mniej samotni.

Uczestnicy WTZ zyskali szansę uzyskania realnych, potrzebnych na rynku pracy umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Nawiązywali nowe kontakty, rozwijali umiejętności społeczne.

Dla członków rodzin seniorów, czyli opiekunów rodzinnych, przygotowywanie i dostarczanie obiadów przez uczestników WTZ stanowiło formę wsparcia wytchnieniowego, odciążając ich od obowiązków. Ułatwiało im to codzienne funkcjonowanie, dawało chwilę na oddech.

Uważamy, że „Obiady terapeutyczne” są szansą na zmianę systemową w Polsce. Chcielibyśmy zainspirować inne organizacje i instytucje do wdrażania tego rozwiązania. Dlatego na stronie http://obiadyterapeutyczne.pl przygotowanej przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, znajdziecie więcej praktycznych informacji, a także kontakt do osób, które chętnie doradzą, jak przygotowywać je u siebie.

Fotogaleria

Alicja Barcikowska

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies