BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Art Brut

Norbert Góźdź ,,Instalacje-Imaginacje”

Nowa wystawa w Galerii Art Brut w Lublinie: Norbert Góźdź ,,Instalacje-Imaginacje” czynna od 1 do 30 kwietnia 2017 r. Uroczysty Wernisaż 12 kwietnia w środę o godz. 17.00.

Portret mężczyzny w kapeluszu, który się uśmiecha. Jest on bokiem do obiektywu.

Norbert Góźdź pochodzi z Lubartowa, gdzie urodził się w 1982 roku. Po ukończeniu szkoły zawodowej ani jednego dnia nie pracował, jako kaletnik. Przystąpił natomiast do Teatroterapii Lubelskiej i pierwszą swoją rolę w ulicznej akcji zagrał bez większego przygotowania i z tak dużą ciekawością i umiłowaniem teatru, że uplasował się natychmiast i na stałe wśród najbardziej charakterystycznych aktorów (zagrał m.in. w Hamlecie K. Babickiego w Teatrze J. Osterwy – 2004, w serialu „Głęboka woda” M. Łazarkiewicz – 2011 i innych). Rola Świętego Antoniego – jak z obrazu Boscha – w spektaklu „Dell’arte dla..”, do którego próbował tworzyć elementy scenograficzne odkryła dla innych wyjątkowe umiejętności rzeźbiarskie Norbiego. W nim samym rozbudziła potrzebę eksperymentowania w papier-mache. W 2004 roku obserwował w Elblągu, w czasie warsztatów rzeźbiarskich poczynania znanych twórców, ale sam w nich nie chciał uczestniczyć. Po powrocie do Lublina sięgnął po dłuto i zaczęły powstawać wtedy pierwsze, prymitywne postaci bałwanków, Mikołajów, aniołów w drewnie. Zaczął też tworzyć z zapałek i patyczków stajenki noworoczne czy domki dla ptaszków. Nie spotykały się one z zachwytem dla dzieła, a w większości z niezrozumieniem, krytyką i odrzuceniem. W 2005 roku otrzymał ważną nagrodę PFRON za pracę zbiorową w technice papier-mache pt. „Clown i baletnica”. I wtedy – w związku z ogromną pracowitością i widoczną potrzebą kreacji – często za wszelką cenę – Norbert Góźdź otrzymał Stypendium Artystyczne w dziedzinie kultury i twórczości artystycznej „za szczególne poszukiwania w dziedzinie sztuki”. Fakt otrzymania stypendium uskrzydlił Norberta – rzeźbiarza i Norberta – aktora do poważnych działań. Sięgnął do tego, co mu najbliższe i gdzie zawsze osiąga sukces – do teatru i spektakli, w których istnieje, którymi zachwyca się, ale nie potrafi o nich mówić. Powstała, więc pierwsza instalacja po spektaklu „Trzynastego – nawet w grudniu jest wiosna”, gdzie z absolutną wiernością odtworzył każdy detal scenografii i ruchu postaci. Opowiedział wtedy – po raz pierwszy – intencje reżysera i choreografa. Po – a nie przed powiedział mi, – że zrozumiał… Ten cudaczny, a może cudowny akt twórczy powielał przy każdym – i po każdym następnym spektaklu Teatru Ludzi Niepełnosprawnych. Stąd wystawa pt. ”Instalacje – imaginacje” i stąd też mój zachwyt: Norbert Góźdź zatrzymał piękno dzieła teatralnego. Albo inaczej – Norbert Góźdź zapisał historię naszego wspólnego bycia w teatrze…

Plakat z napisem: “Galeria Art Brut Centrum Kultury w Lublinie. Instalacje-Imaginacje. Norbert Góźdź 1-30 kwiecień 2017”.

mariapebe

Wykonanie makiety oświetlenia do wystawy „Instalacje – imaginacje” Norberta Góździa zaprojektował i wykonał Mariusz Mąka – partner sceniczny autora prac.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies