BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Duże białe kwadratowe pudło na środku pomieszczenia, nad którą unoszą się brązowe cząstki, sugerujące wybuch. Nad pudłem widnieje napis NOMADYCZNA STREFA PÓŁCIENIA.

Nomadyczna Strefa Półcienia – projekcja filmu z audiodeskrypcją i napisami oraz warsztaty

Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na bezpłatną projekcję filmu (wraz z audiodeskrypcją i napisami) "Ósmy dzień tygodnia" na podstawie scenariusza Maraka Hłaski oraz warsztaty prowadzone przez tancerkę i choreografkę Beatę Mysiak.

„Nomadyczna Strefa Półcienia” to inkluzywny projekt edukacyjno-artystyczny, opierający się na regularnej współpracy osób słabowidzących, niewidomych oraz widzących w zakresie pozawizualnego poznawania sztuki.

Punktem wyjścia dla tegorocznych działań jest nomadyczny charakter życia naszych czasów związany z migracjami, czerpaniem różnych doświadczeń czy przenikaniem się wpływów kulturowych i społecznych. Postacią spajającą wspomniane wątki jest Marek Hłasko, którego biografia i twórczość staną się dla nas kanwą myślenia o współczesnym nomadyzmie, emigracji, wędrówkach przez kontynenty.

Program budują moduły: artystyczny, warsztatowy oraz kinowy. Celem projektu jest otwieranie i badanie obszarów współczesnej kultury i sztuki poprzez wartości słuchowe, haptyczne, ruchowe i przestrzenne.

Udział w spotkaniach warsztatowych oraz projekcjach filmowych jest bezpłatny.

Więcej informacji: karuzela.sztuki@op.pl

Nomadyczna Strefa Półcienia. Kino Marka Hłaski – Ósmy dzień tygodnia

15 lipca 2024, godz. 17:00

Sala Kinowa, Centrum Kultury w Lublinie

Spotkanie prowadzi: Ewa Molik

Udział w spotkaniu oraz projekcji jest bezpłatny.

Zapraszamy osoby niewidome, z dysfunkcją wzroku oraz widzące.

Scenariusz: na podstawie opowiadania Marka Hłaski

Reżyseria: Aleksander Ford

Czas trwania filmu: 83 minuty

Historia miłości Agnieszki i Piotra, która została umieszczona w zrujnowanej Warszawie, u schyłku lat pięćdziesiątych. Młodzi poszukują pokoju do wynajęcia, w którym mogłoby dojść między nimi do zbliżenia. Opowieść jest metaforą o potrzebie posiadania wspólnej przestrzeni emocjonalnej dwójki młodych ludzi, wolnej od fałszu i iluzorycznego szczęścia.

Film, negatywnie oceniony przez cenzurę, co sprawiło, że na pierwsze projekcje musiał czekać aż 25 lat, obrastając w legendę. Autorem scenariusza jest Marek Hłasko, reprezentant tzw. „czarnej” literatury, która za pomocą mroku i pesymizmu wyraża sentymentalną tęsknotę za lepszym światem. Hłasko często portretował ludzi zdemoralizowanych, cynicznych wobec życiowych wartości.

Rodzaj dostępności: napisy rozszerzone + audiodeskrypcja

Audiodeskrypcja – narracja opisująca, co dzieje się na ekranie, w tym między innymi wykonywane czynności, mimikę, kostiumy, scenerię oraz zmiany scen.

Napisy rozszerzone – mają za zadanie przedstawić w formie tekstu informację przekazaną w ścieżce dźwiękowej. Od zwykłych napisów różnią się tym, że oprócz wypowiadanych kwestii zawierają również opis wszelkich istotnych dźwięków.

Uwaga: Dla widzów, którzy chcą skorzystać z audiodeskrypcji dostępne będą odbiorniki. Ze względów higienicznych zachęcamy do przyniesienia własnych słuchawek.

Kontakt: karuzela.sztuki@op.pl

Link do wydarzenia: www.facebook.com/events/…

Nomadyczna Strefa Półcienia. Doświadczenie Ruchowe.

24 lipca 2024, godz. 17:00

Sala Jasna (105 A), Centrum Kultury w Lublinie

Spotkanie prowadzi: Beata Mysiak, Agnieszka Chwiałkowska

Czas trwania: 90 minut

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod adresem: karuzela.sztuki@op.pl

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby niewidome, z dysfunkcją wzroku oraz widzące.

Zapraszamy do wspólnego doświadczania różnych sposobów na przemieszczanie się. Punktem wyjścia stanie się ruch eksplorowany z perspektywy linii prostych i łuków za pomocą których, będziemy odkrywać i kreować świat nieustannie przeobrażających się kształtów. Spróbujemy odnaleźć i lokalizować je w swoim ciele, określić ich relację w przestrzeni (wewnątrz i na zewnętrz siebie), obserwować jak dzięki takiemu działaniu możemy się przeobrażać oraz poruszać nowymi ścieżkami.

Link do wydarzenia: www.facebook.com/events/…

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Centrum Kultury w Lublinie

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies