Stowarzyszenie Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „RES SACRA MISER” działające przy Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie, w ramach jednego z projektów zorganizowało integracyjny wyjazd dla niepełnosprawnych z różnych środowisk do Teatru im. Juliusza Osterwy na spektakl pt. „Komedia teatralna”.
Zainteresowanie wyjazdem ze strony osób niepełnosprawnych przeszło oczekiwania organizatorów wyjazdu. Byliśmy ciekawi jak zareagują osoby z niepełnosprawnością intelektualną na coś, co było dla Nich czymś nowym. Jak emocjonalnie podejdą do poruszanej tematyki? A spektakl był wybrany nieprzypadkowo. Organizatorom zależało na tym, aby przybliżyć życie teatru. Aby niepełnosprawni widzowie mogli sobie odpowiedzieć na pytanie Jak wygląda teatr „Od kuchni.”.
Z racji tematyki, jaka miała być przedstawiona w tej sztuce, czyli opis pracy zespołu jednego w niewielkich teatrów wszyscy byli bardzo ciekawi, co kryje się za tym tytułem sztuki? Jak poradzi sobie prowincjonalny teatr po nieudanej premierze? Czy sztuka napisana na zamówienie i blednąca gwiazda sceny pomogą podźwignąć się z tarapatów? Znakomita obsada sztuki, a w jednej z głównych ról znany z jakże popularnego serialu „Plebania” Jerzy Rogalski. Jak się okazuje osoba Pana Jerzego wzbudziła duże zainteresowanie wśród osób niepełnosprawnych. Dało się słyszeć „ooo Tosiek!”. Reakcja ta została zauważona przez aktora gdyż podczas trwania sztuki podszedł ze słodyczami do widzów jednocześnie nie wychodząc z roli Oscara. Piękna postawa i umiejętność odnalezienia się w sytuacji wzbudziła duże zadowolenie wśród widzów. Osoby niepełnosprawne są bardzo wrażliwe na zauważanie ich obecności. Temat sztuki, zmiana obsady i sytuacji wzbudziło dużą ciekawość widzów. I oczywiście zabawne sytuacje, które miały miejsce podczas spektaklu. Nie bez znaczenia były także pewne wątki miłosne i zachowanie bohaterów w czasami trudnych emocjonalnie sytuacjach. Osoby z pewną specyficzną formą niepełnosprawności dość emocjonalnie podchodzą do wielu wydarzeń. Co dało się zauważyć w tym przypadku? Szepty na widowni „OOO jak ona na niego spojrzała. Jaki uśmieszek? Da jej całusa czy też odrzuci Jej zaloty?”. Bardzo ważnym aspektem podczas rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest umożliwianie im dostępu do dóbr kultury poprzez wyjazdy i wycieczki. Oczywiście w naszej rzeczywistości wiąże się to z pokonywaniem wielu przeszkód. Mam na myśli nie tylko przeszkody architektoniczne, ale też, wynikające ze stereotypów i uprzedzeń. Podejście do takich osób na zasadzie „nie ma, co się starać, bo Oni i tak nie wiele z tego zrozumieją” jest czymś niewłaściwym. Czego organizatorzy tego wyjazdu byli naocznymi świadkami.
Andrzej Grabowski