BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Od lewej stoją Panie: Aleksandra Romańska (Kierownik Działu Marketingu, Rzecznik Prasowy MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie Sp. z o.o), Beata Skiba-Szymańska (Kierownik Aqua Lublin), Anna Bieganowska-Skóra (Prezes LFOON-SW), Monika Lipińska (Wiceprezes Zarządu MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie Sp. z o.o), Alicja Jankiewicz (Prezes Honorowa LFOON-SW), Izabela Czernicka-Białowąs (Kierownik Hali im. Z. Niedzieli), Anna Belcik (Kierownik Działu Projektów i Programów)

MOSiR Lublin stawia na dostępność – nowe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami

MOSiR Lublin podejmuje działania na rzecz pełnej dostępności obiektów sportowo-rekreacyjnych, zapewniając rozwiązania ułatwiające korzystanie z infrastruktury osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki tym inicjatywom Mieszkanki i Mieszkańcy, niezależnie od sytuacji zdrowotnej mogą w pełni uczestniczyć w życiu sportowym i rekreacyjnym miasta.

Podczas spotkania (18.03.2025r.) z przedstawicielami organizacji pozarządowych, zrzeszonych w ramach akcji społecznej „Przewijamy Polskę”, odbyła się oficjalna inauguracja nowych przestrzeni dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami. To tzw. „komfortki” – specjalnie przystosowane pomieszczenia umożliwiające osobom z niepełnosprawnościami wykonywanie niezbędnych czynności związanych z higieną osobistą w godnych i bezpiecznych warunkach, z pomocą opiekunów lub samodzielnie.

„Świadomość, że w naszych obiektach dostępne są komfortki, daje osobom z niepełnosprawnościami poczucie swobody i pewności, że mogą korzystać z infrastruktury bez barier i ograniczeń. To rozwiązanie, które realnie podnosi jakość życia i wspiera integrację społeczną. MOSiR Lublin nie tylko dostosowuje swoje obiekty, ale również wysyła jasny sygnał – sport i rekreacja są dla każdego”– podkreśla Monika Lipińska, Wiceprezes MOSiR Lublin.

W dniu dzisiejszym dostępne są w obiektach zarządzanych przez MOSiR, jak:

  • kompleks basenowy Aqua Lublin,
  • Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Łabędzia,
  • Stadion Lekkoatletycznym
  • Hala im. Z. Niedzieli
  • Hala Globus im. Tomasza Wójtowicza
  • Hala Start

Kolejna komfortka planowana jest również na Stadionie Motor Lublin Arena i na Słonecznym Wrotkowie.

„Każda kolejna komfortka to nie tylko miejsce, w którym można w ludzkich warunkach dokonać czynności higieniczno-sanitarnych. To pewna postawa; namacalny dowód na to, iż gospodarzowi tego miejsca zależy na tym, by zadbać o potrzeby każdego gościa i potraktować je godnie i z szacunkiem.” mówi Anna Bieganowska-Skóra, przedstawicielka koalicji „Przewijamy Polskę”.

MOSiR Lublin systematycznie wdraża rozwiązania ułatwiające korzystanie z obiektów wszystkim mieszkańcom, w tym osobom z niepełnosprawnościami. W ostatnim czasie podjęto szereg działań mających na celu poprawę dostępności:

  • Lepsza orientacja w obiektach – oznaczono schody i drzwi w halach sportowo-widowiskowych, budynkach stadionowych oraz na basenach, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort poruszania się.
  • Większa dostępność dla osób poruszających się na wózkach – zakupiono brakujące rampy podjazdowe, eliminując bariery architektoniczne.
  • Dostosowane regulaminy obiektów – dostępne są teraz także w formatach odpowiednich dla osób niewidomych i niesłyszących.
  • Podniesienie standardu obsługi – pracownicy Punktów Obsługi Klienta zostali wyposażeni w „Poradnik obsługi klientów z niepełnosprawnościami”, który podnosi ich świadomość i kompetencje w tym zakresie.
  • Wprowadzenie „Cichych godzin” – we wtorki, w godzinach 17:00–20:00 na Aqua Lublin oraz 17:00–19:00 w siłowni FitGym, muzyka zostaje wyciszona, jaskrawe światło przygaszone, a ekrany wyłączone, aby stworzyć bardziej komfortowe warunki dla osób wrażliwych na bodźce.
  • Usługa tłumacza języka migowego online – umożliwia osobom niesłyszącym swobodną komunikację podczas korzystania z obiektów.
  • Współpraca z Fundacją StwardnienieRozsiane.Info – MOSiR dołączył do projektu „(Nie)widzialni”, którego celem jest poprawa jakości życia osób z niewidoczną niepełnosprawnością.
  • Nowe inwestycje – rozpoczęto procedury przetargowe dotyczące montażu platform przyschodowych w Hali im. Z. Niedzieli oraz przebudowy toalety publicznej na Słonecznym Wrotkowie.

Za realizację i monitorowanie tych działań odpowiada koordynator ds. dostępności, który na bieżąco wdraża kolejne rozwiązania zwiększające komfort użytkowników.

„W niedługim czasie zostanie zaprezentowane kolejne działanie skierowane do osób z niepełnosprawnością ruchową , program „Z domu na mecz”. Przed nam także ogólnopolska konferencja ,,I Forum MOSiR Lublin – Sport i rekreacja bez barier”, poświęcona tematyce dostępności w sporcie i rekreacji”, której towarzyszyć będą rozgrywki sportowe w ramach Wojewódzkiej Olimpiady Specjalnej” – zapowiada Monika Lipińska.

Więcej informacji o dostępności obiektów można znaleźć w Deklaracji Dostępności na stronie internetowej MOSiR Lublin. Spółka zapowiada dalsze inwestycje, które jeszcze bardziej zwiększą komfort i bezpieczeństwo użytkowników.

Galeria zdjęć

Aleksandra Romańska
Kierownik Działu Marketingu
Rzecznik Prasowy MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie sp. z o.o.

Facebook