Po niemal trzech latach zakończył się projekt „Kultura bez barier”, w ramach którego 164 instytucje kultury z całej Polski, wyłonione w konkursie grantowym, otrzymały ponad 25 mln zł na testowe wdrożenie „Modelu dostępnej kultury”.
Ostateczna wersja dokumentu została udostępniona wszystkim zainteresowanym instytucjom kultury.
Projekt był współrealizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundację Kultury bez Barier oraz niemieckie Kompetenzzentrum für Kulturelle Bildung im Alter und inklusive Kultur.
W ramach projektu „Kultura bez barier” wypracowany został „Model dostępnej kultury”, którego zadaniem jest zapewnianie dostępności oferty i zasobów instytucji kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Model stanowi zbiór zasad i wskazówek, które pozwalają na efektywne zaplanowanie, uruchomienie oraz rozwijanie procesu zapewniania osobom ze szczególnymi potrzebami dostępności zasobów kultury i oferty kulturalnej, z uwzględnieniem całej jej różnorodności. Model pokazuje, jak element dostępności można włączyć do codziennej praktyki organizacji działań kulturalnych, tak aby stała się nowym, trwałym komponentem, służącym rozwijaniu oferty i poszerzeniu grupy odbiorców usług kulturalnych.
Podstawowymi zasadami Modelu są:
- dostępność to potencjał;
dostępność to współpraca z osobami ze szczególnymi potrzebami;
dostępność to proces twórczy, nie tylko techniczny;
dostępność to proces, który należy monitorować, we współpracy z osobami, do których jest on skierowany;
dostępność to samodzielność i wybór;
dostępność to zadanie całej instytucji, a nie tylko wyznaczonej osoby.
Model dostępnej kultury [PDF, 4,53 MB]
Projekt pn. „Kultura bez barier” realizowany był w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
Źródło: www.gov.pl