BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Ludzie stoja nad stołem. Pochylają sie nad nim. Na stole są miski z jedzeniem.

Mieszkanie Treningowe

Osoby niepełnosprawne, a szczególnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną postrzegane są przez społeczeństwo, jako grupa najmniej przygotowana do samodzielnego życia.

Przekonania te nie są co prawda zupełnie bezpodstawne, jednak należy pamiętać, że niski poziom intelektualny utrudnia, ale nie uniemożliwia zdobycie podstawowych kompetencji społecznych. Niech świadczy o tym realizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarta Dłoń” zadanie „Aktywizacja społeczna, zawodowa, edukacyjna i zdrowotna osób z niepełnosprawnością intelektualną – uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Muratynie”. Dwadzieścia osób niepełnosprawnych, które wzięło w nim udział udowodniło, że przy niewielkim wsparciu ze strony otoczenia jest w stanie sprostać wielu wyzwaniom, jakie stawia przed nimi życie. Mogli doświadczyć jak to jest mieszkać samodzielnie i radzić sobie z codziennymi obowiązkami bez pomocy rodziców. W mieszkaniu treningowym, przygotowując posiłki, dbając o higienę osobistą i czystość mieszkania, planując i robiąc zakupy, uczyli się,  tak im potrzebnej, życiowej samodzielności.

W ramach projektu uczestnicy warsztatu wzięli także udział w szkoleniach zawodowych z zakresu projektowania i pielęgnowania terenów zielonych oraz ogrodnictwa. We wrześniu, podczas wyjazdu kulturalno-integracyjnego do Białego Dunajca, podziwiali uroki jesieni w górach, a raz w miesiącu uczestniczyli w zajęciach na basenie w Horyńcu.

Zadanie realizowane było od 2 sierpnia do 15 grudnia w ramach Projektu Systemowego: „Aktywność szansą rozwoju” Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Lubelskim, współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Marta Gęborys

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies